Epoxid nedrží a nevytvrdne (jak bych si představoval)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Epoxid nedrží a nevytvrdne (jak bych si představoval)

#1 Příspěvek od Osmdesat »

"Novodobá" epoxidová lepidla, která jsem zkoušel (Epoxy Ceys, Epoxyd transparentní Cartell), se zdají nevytvrdnout úplně "na kámen", jako to dělala ta stará "bolševická". Různé poměry plnidla a tvrdidla sice dávají odlišné výsledky, ale nikdy se mi nepodařilo udělat fakt tvrdou slepku. Vždycky to buď tak nějak lepká na omak, je to jakoby gumové. A vlastně to moc nedrží.

Navíc, školní chemií poučen, že epoxid patří mezi tzv. termosety (reaktoplasty), které teplem tvrdnou, jsem si moderním epoxidem přilepil na kotlový výměník bimetalovou pojistku (teplota max. 95 °C) (protože kdybych ji tam měl přišroubovat, provrtal bych si výměník :D). Jenže asi po 14 dnech upadla, epoxid zdegradoval a ztratil pevnost.

Epoxidu jsem vždy věřil, v knížce z 80. let byl popisován jako zázračný materiál, pamatuji si fotku několikatunového trezoru, který visel na řetězu a dvou ocelových válečcích spojených kapkou epoxidového lepidla.

Tak nevím. Svět se změnil, nejspíš už i epoxid vlastně není epoxid, možná v něm něco bylo nahrazeno "ekologickou" přísadou, nebo je to ošizené. Pokud ošizené, znáte epoxid (nebo obecně nějaký jiný dvousložkáč podobných vlastností), který není ošizený a dělá to, co má epoxid dělat a vždy dělal? Předpokládám, že české epoxidové lepidlo už neexistuje a vše je to pofidérní dovoz...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Staré dobré Epoxy CHS1200 se stále vyrábí a prodává. Běžně si kupuji 0,5kg plechovku, ale je i v tom menším provedení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Ty různý rychlotvrdky 5 a 30 minut nejsou na žádný pevnostní spoje, v podstatě jsou stále gumový. Kromě CHS 1200 existuje spousta epoxydů, co jsou ještě odolnější čím dýl tvrdnou, tím jsou obvikle lepší. Ale nekoupíš je v drogérii. Musíš ke kovářovi. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Ty nove epoxidy jsou gumove zamerne - lip se tak vyrovnavaji s deformaci lepenych dilu. Pokud to vytvrdne na kost, stacilo napr. do kovovych dilu klepnout a vibracemi spoj odpadl. Ale v drogerii se daji porad koupit i ty tvrde, jen nevim jak se to pozna. Jistotu budes mit kdyz si to objednas nekde ve specializovanem obchodu. Stejne tak je tomu i s teplotou, ten trezor urcite nedrzel pri 100C. Musis bud koupit lepidlo ktere zachova pevnost i pri takove teplote, nebo tam placni cerveny silikon ktery je do 300C a mas klid.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

BISON Epoxy Metal celkom slušne drží (vyskakovací vylomený kľúč od VW). Iné boli buď gumové, alebo krehké...od-prskne to pri páde na betón.
Po dvoch-troch rokoch (po záručnej dobe) je aj tento epoxy na.ovno...poriadne už netvrdne...proste je ako blato.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#6 Příspěvek od Osmdesat »

Včera jsem objednal CHS Epoxy 1200, ještěže existují éšopy. Obvolávat nebo obcházet krámy už nehodlám, nechat objednat určitý výrobek od určitého výrobce je v kamenných obchodech prakticky nemožné, už jsem si miliónkrát vyslechl kecy, že mají "svého dodavatele", který toho a toho výrobce nedodává. Prostě horší než za socíku.

Jinak s tou tvrdostí to je komplikace, čím tvrdší, tím je taky křehčí. Je potřeba najít nějaký kompromis. Ale když lepidlo i podle návodu namíchané je po vytvrzení na povrchu lepkavé, že ti nějaký bordel zůstává na prstech, tak to sory jako, ať se jdou bodnout s takovým epoxidem s_áči :roll:

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#7 Příspěvek od fero_b »

a tekuty kov by nevyhovel? (100st by podla popisu mal vydrzat):
https://www.lepidla-tmely.sk/loctite-ea ... e-lepidlo/

EDIT: su aj do 125st http://www.scandi.sk/index.php?main_pag ... gJDyfD_BwE

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

procesor píše:Po dvoch-troch rokoch (po záručnej dobe) je aj tento epoxy na.ovno...poriadne už netvrdne...proste je ako blato.
Hmm, zvláštní, ja tady laminuju z ChS Epoxy 110BG15 vyrobeným v roce 1988 a nepozoruju, že by stál za .ovno. To je jen o skladování tužidla v skleněný flašce ve tmě s pořádným uzávěrem aby nevyprchala některá složka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Taky mě zpočátku zklamaly "pětiminutové" epoxidy. Sice jakžtakž ztvrdnou za několik minut, ale ještě po hodině je možné udělat rýhu nehtem. Ale za dva dny už tam není žádný výpotek nebo lepkavost a lepidlo se jeví jako klasické pomalu tuhnoucí. Výrobci většinou uvádějí, že plná pevnost nastane třeba až po 24hodinách, i když je to rychle tuhnoucí druh.Ale že by matlalo po několika dnech, to jsem asi neměl.
Může to nastat při nedokonalém promíchání složek. Na okraji míchací destičky bývají lepkavá místa, protože není možné příliš roztahovat míchací plochu. Někdy to bývá na dně v míchacím kalíšku, kam se pořádně nedostalo tužidlo.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

S epoxy chs nebo s lepoxem jsem nikdy problémy neměl a nemám, jde fakt jen o to tužidlo. Vždy vše drželo pefektně. Na flašce s tužidlem musí být dobrý uzávěr a já je uchovávám ještě v plastové pixli se šroubovacím vrškem. Totéž chlorid na plošňáky i když s ním moc nedělám, bez problémů.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Když se dá tužidla trochu víc tak pryskyřice tuhne ochotněji.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

FERYACT píše:Když se dá tužidla trochu víc tak pryskyřice tuhne ochotněji.
A když se dá ještě víc tužidla, tak se povrch vytvrdlýho dílu stále potí a nic na něm nedrží. :wink: A když se dá ještě víc tužidla a do většího množství pryskyřice, tak se to natolik rozpálí, že se epoxyd zpění jak PU pěna. :lol: No a když se dá ještě víc, tak to rovnou shoří. :lol: Odzkoušeno osobně, všechny varianty.
Takže doporučuju navážit nebo stříkačkou odměřit přesný množství podle míchacího předpisu. U starýho tužidla přidat maximálně 10%. Informace od profíka, co dělal technologa ve Vertexu. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od FERYACT »

Už dlouho jsm epoxyd neviděl. Kdysi jsem dal málo tužidla a spoj neztuhl ani za rok.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Lepox Rapid, namíchanej podle předpisu, ale v množství zhruba 4polívkovejch lžic - ani jsem ho nestačil nalít na spoj, z kalíšku se zakouřilo a byl tuhej jak podešev ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Naposledy som vyhadzoval Pattex Epoxy - dve tuby. Na jednej praskol plastovy uzaver (asi po prvom pouziti?), takze to tieklo. Tuhlo to pomerne dobre, ale nikdy to na ziadnom povrchu poriadne nedrzalo...

Takze lepim len to, co zvladne sekudnove lepidlo a Chemopren.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“