Tesla 4156 (minitesla) šikmé pruhy na obrazovce, zvuk jde

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Tesla 4156 (minitesla) šikmé pruhy na obrazovce, zvuk jde

#1 Příspěvek od Neniu »

Mám tu od rodičů darovanou Teslu 4156 (Minitesla) výrobního čísla 1633457.

Po zapnutí a naladění signálu z STB je slyšet zvuk, takže napájecí část, tuner a zvuková část jsou v pořádku.

Obvody obrazovky jsou také v pořádku, celá obrazovka svítí v po celém stínítku, jen na ní není obraz ale šikmé pruhy a zrnění. Chyba tedy bude v rozkladových obvodech. Obrazovka reaguje na nastavení jasu a kontrastu.

Než se pustím do bádání, je nějaká typická závada těchto televizí která se takto projevuje? A na co se zaměřit? Pokud se dobře pamatuji, tak televize byla před odstavením a uklizením do skříně (kde ležela dlouhé roky) funkční, takže usuzuji, že závada bude způsobená stářím některé součástky.

Schémata se mi také podařilo najít a stáhnout. Snad to bude souhlasit s tím, co je na desce. Jsou tam viditelné nějaké úpravy, těžko říci, jestli už z továrny nebo nějakého servisu.

Říkám narovinu, že v "oblasti televizí vynalézám jen občas" a moje zkušenosti s touto technikou jsou relativně malé. Před pár dny se mi podařilo opravit Thomsona 21MH15CL (i dle rady zde z EB), ale to byla chyba v ovládání, ne v obrazové či VF části.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

tipnul bych si, že ta Minitesla je v pořádku, ale tvůj stb má zvuk v modulátoru CCIR(5,5) a ta Minitesla umí jen OIRT(6,5) . . .
řešením bude přeladění jednoho, nebo druhého přístroje . . .

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Ale on má zvuk v pořádku!
Patrně máš STB připojený přes anténní vstup. Možná nestíhá AVC a tuner je zahlcený, povytáhni anténu, jestli to nebude mít snahu naskočit.
Pokud ne, je závada v separátoru synchronizace, ale schéma už si nepamatuji.
Ta telka je čtyřicet let po smrti.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#4 Příspěvek od Neniu »

jezevec píše:Patrně máš STB připojený přes anténní vstup. Možná nestíhá AVC a tuner je zahlcen
Ano, STB byl připojený přes anténní vstup, mám STB s modulátorem a Minitesla nemá vstup pro video. Dík za tip, zkusím to. Dokonce tu někde mám i útlumový článek. Teďka je televize rozebraná a schne ji skříňka. Totální humus uvnitř. Po těch letech se ani nedivím. Také se musí zalepit pár pacek.

Že to nemá smysl opravovat vím, ale říkám si, že se alespoň něco naučím (zbytečného) a vlastně nemám co moc zkazit. Mamka ji chtěla hodit do kontejneru, což mohu v případě totálního neúspěchu udělat také. Nicméně věřím, že se to podaří.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hubert_79 »

Ty STB s modulátorem umožňují přepínání zvukové normy. V mém (DI-WAY T2200) je na výběr PAL-I (to je hnus, to brumí a zvuk není), PAL-G a PAL-K. Vybral jsem z nich to, co méně šumělo; má TV umí obě normy.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Ještě mě napadlo, neměla TV vyvedený vzadu čudl na "narovnání obrazu"?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#7 Příspěvek od Neniu »

Má, ale nechytá se. Tedy vzadu je vyvedené ovládání synchronizace a velikosti obrazu. Tím to seřídit nešlo, ale až ji zase složím, tak zkusím to, co si radil prvně s tím zmenšeným signálem, třeba to tím bude, ačkoli si nedělám moc iluzí, to by bylo moc snadné :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#8 Příspěvek od Neniu »

Hubert_79 píše:Ty STB s modulátorem umožňují přepínání zvukové
Já mám stejný STB a běžně používaná televize je připojená právě přes anténu, takže vím, že signál je v pořádku.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Na televizi schopné zpracovat obě normy se chybné nastavení STB neprojeví.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Píšeš pruhy a zrnění. Pruhy znamenají, že nějaký signál telka zpracovává, šum naopak že obrazová informace není. Máš televizi dobře naladěnou? Zvuk můžeš slyšet na více kmitočtech, použitelný obraz dostaneš jen na tom správným.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Taky mě to připadá, že to má naladěné mimo.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#12 Příspěvek od Neniu »

Tak televize už je zase pohromadě, vyčištěná, nicméně problém zůstává. Obraz je takový, jaký je na fotce a je stabilní, takže synchronizace bude fungovat dobře. Zvuk jde normálně a krásně čistě (v rámci možností reproduktoru).

Při pokusu se sníženým signálem je to chová stejně. Při přesunutí zdroje signálu z jedné antény (červený a zelený konektor) do druhé je to také stejné.

Předpokládám, že to bude nějaká drobnost, ale najít ji. No nic, jdu bádat.
Přílohy
Minitesla
Minitesla
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#13 Příspěvek od warp »

Naladìné to bude dobøe, jen kmitoèet obvodu øádkové synchronizace je už mimo svou toleranci, proto nejde srovnat potenciometrem. Vypadá to na vyschlej/se svodem kondík(y) u øádkového oscilátoru. Bez signálu jsou tam ty pruhy taky i se "zrnìním" ?, takže to asi nezávisí na zdroji signálu.
PS: teï z hlavy nevím, ale Minitesla je ještì klasicky tranzistorová bez modulù a IO, dle schematu najít pøíslušný obvod a promìøit.
Naposledy upravil(a) warp dne 06 led 2019, 10:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jezevec »

Tím čudlem vzadu to musí jít narovnat a pokud by to nesynchronizovalo, tak by obraz ujížděl do boku. Jestli to nepůjde narovnat, pootoč jádrem cívky v kolektoru T704. Schéma jsem našel tady.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od breta1 »

Zkusil bych, jestli reaguje potenciometr R733

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“