Zdroj Acbel AC255AD-00 (DELL OptiPlex 760/780 DT)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Zdroj Acbel AC255AD-00 (DELL OptiPlex 760/780 DT)

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostal sa mi do ruk DELL OptiPlex 780 s vadnym zdrojom Acbel AC255AD-00.

5VSB fungovalo, po zapnuti hlavneho zdroja cvaklo rele, ventilator sa pohol a hned sa to vyplo s dalsim cvaknutim rele. Boli nafuknute takmer vsetky velke elyty hlavneho zdroja, vymenil som radsej komplet vsetko (okrem velkeho na primarnej strane, ten je dobry). Zdroj sa vsak sprava uplne rovnako. Skrat na ziadnej vetve nie je, na moment sa na vsetkych objavi nejake napatie. PFC sa na chvilu rozbehne tiez - po pokuse o zapnutie sa zvysi napatie na primarnej strane.

Je tam ochranny IO WT7527 a vypina to on - jeho chybovy vystup FPOB zostane v log. 1. Za ten moment vsak nestihnem zmerat, co sa mu nepaci...

Ako na to? Mozem ochranu odpojit - lenze zdroj ma aktivne PFC, tak ho nemozem zapojit cez slabu ziarovku a cez silnu by mohlo nieco zhoriet.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Uzemnil som FPOB cez 470R odpor, zdroj pripojil cez 150W ziarovku. Ziarovka nesvieti, zdroj bezi, napatia su divne:
12V: 8,75V
5V: 3,75V
3,3V: 3,37V
-12V: -10,21V

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Tak som skumal spatnu vazbu - je z 12V a 5V vetvy, cez trimer VR1 na TL1431C. Trimer je vadny - prerusena draha. Bol zakydnuty sivym silikonom, ktory sa asi dostal na zaciatok drahy a zozral ju. Oznacenie ma "22L" - aka to ma byt hodnota?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Takze 22 by malo znamenat 200R (druha dvojka = 2 nuly). Ten som nemal, tak som dal 1K z nejakeho vraku, nastavil na stred a zapol. Napatie na 12V vetve bolo hned asi 11,5V. Odstranil som uzemnenie FPOB - zdroj uz nevypinal. Nastavil som trimrom 12V (na 5V je asi 5,15V) a hotovo :)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Dnes som robil 600W zdroj s rovnakým riadiacim IO. Všetko bolo dobré, čisté a ako nové, ale zdroj zapol a hneď aj vypol, ledva sa pohol vetrák. Napätia poskočili všetky, žiadny skrat. Podľa merania FPOB bol v 1, ale ešte aj pred zapnutím zdroja, aj keď s tuším inou hodnotou napätia. Závada bola maličká špina medzi vývodmi riadiaceho IO. Ešte že boli medzery podfarbené bielou farbou, tak som tam lupou zbadal niečo miniatúrne čierne vedúce krížom medzi viacerými pinmi. Zrejme špina ešte z výroby, a časom sa to nejako prerazilo a spojilo. Po odstránení špiny zdroj funguje.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“