Tepelné čerpadlo - umístění

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

Tepelné čerpadlo - umístění

#1 Příspěvek od kolovratek7 »

Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda a jeho umístění v domě, projektant mi radi ať při návrhu je to blízko ke všem místnostem, že pokud by to náhodou bylo v jednom rohu, tak je to zbytečně daleko a dochází ke ztrátam energie, tak jsem se chtěl zeptat jak to přesně je a kde nejlépe ho umístit.
Na obrázku přikládám přibližný návrh domu a očísloval jsem body, kde by mohlo TČ být umístěno. Podle toho, co jsem psal by byl nejvhodnější bod 2, ale pokud by to nebylo fakt nutné ho umísťovat doprostřed, tak bych využil jiné místo. Viz bod 1 a 3.
Předem díky za každou radu.

Obrázek

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#2 Příspěvek od tomasjedno »

Kdyby to měl být můj dům, tak bych chtěl tu garáž rozšířit alespoň o půl metru (bez ohledu na TČ). To TČ bych dal do garáže, ať dělá kravál tam a ne v obytném prostoru.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#3 Příspěvek od jirkati »

Tedy, architekta, který navrhnul takovouto koncepci domu bych v něm nechal za trest bydlet. Podobná karbice stojí nedaleko nás a obyvatelé v ní po sobě neustále šlapou, narážejí do různě otevřených dveří na zbytečně širokých chodbách.
A ještě strčit celou úzkou garáž až do baráku je zhůvěřilost. Tepelné čerpadlo jedině do odhlučněné a dobře tepelně izolované garáže široké aspoň 6 m a hluboké taky aspoň 6 m. Jinak tam nepostavíš ani kolo, o nějakém regálu na kufry, lyže apod. a hlavně celé soustavě tepelného čerpadla nemluvě.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Keď máš kuchyňu na opačnom konci domu ako kúpeľňu, tak by si musel mať dva zásobníky na teplú vodu, aby si nemusel najprv vypustiť 10 litrov z potrubia, kým potečie teplá.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#5 Příspěvek od Spiral »

samec
Myčka?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Myčka využívá studenou vodu :D

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#7 Příspěvek od kolovratek7 »

Ten návrh je přibližný a vycházeli jsme z něho. Je to jeden z typových domů na internetu. Máme ho předělaný a dal jsem ho tu z důvodu pro představu, jak to má být s tím umístěním.
Dále by mě zajímalo, nač si dát ještě pozor, jak jsem psal např. s tím umístěním. Nevím, jak je to s hlučností, ale některé prý nejsou hlučné, ale nevím. Když už to píšete, kolik místa, tak kolik místa si mám na to čerpadlo uvnitře rezervovat. Koupelna a kuchyň bude naproti sobě,

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

kolovratek7 píše:Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda ...
Je ti známo, že zemina okolo potrubí se za 3-5let tak vychladí, že účinnost TČ jde dost dolů? Za jedno léto se neohřeje.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

A taky se na tom pozemku zkrati vegetacni obdobi.

Nektere jsou tissi, nektere hlucnejsi, ale zticha je jen to TC, ktere je vypnute.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Když sem dáš jiný půdorys než máš, tak se dá těžko radit konkrétní umístění.

Typové projekty vůbec nepočítají s úložným prostorem!!! To co dělá dům domem, na rozdíl od bytovky jsou právě prostory(místnosti) navíc. Jako komora na krámy typu vysavač, žehlící prkno, přenosné schůdky, kýbly, košťata, ...... je spousta krámů, které je nutno někam uschovat. Dále věci jako sekačka, hadice, wapka, bicykly, lyže, zimní gumy, nářadí, pytle na separaci odpadů, místo na láhve s pivem, vínem, ..... Dále komora na bastlení:).
Pokud nechceš obětovat na skladování těchto věcí garáž , tak v typovém projektu nemáš místo ani na košťata. Já jsem musel garáž použít jako sklad a je plná.

Z hlediska teplotního by TČ mělo být nejspíš v koupelně, protože bude vyhřívat i svým odpadním teplem místnost, což je v koupelně žádoucí. Vzdálenost od kuchyně bych neřešil - osobně doporučuji malý el. 10l bojler přímo pod dřez a teplá teče hned.

Z hlediska hluku je zase pochopitelně nejlepší nějaká technická místnost jako třeba garáž. Nevím, jak je TČ hlučné. Ale jestli má 4kW kompresor tak asi nebude tiché jak myška. Hluk(vibrace) se kromě toho šíří i materiálem domu, takže za jednou zdí může být zařízení v noci docela slyšet. Ve tvém obrázku by z hlediska hluku byla vhodná garáž. Je co nejdál od ložnic.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 01 bře 2019, 13:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kolovratek7
Příspěvky: 123
Registrován: 09 lis 2015, 01:00

#11 Příspěvek od kolovratek7 »

jezevec píše:
kolovratek7 píše:Ahojte, měl bych dotaz ohledně TČ zem/voda ...
Je ti známo, že zemina okolo potrubí se za 3-5let tak vychladí, že účinnost TČ jde dost dolů? Za jedno léto se neohřeje.
Řešení?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Tu jednotku zašij někam co nejdál od obytných prostor a co nejdál od ložnice.Pokud máš domek z cihel tak to nejni tak kritický ale z ytongu je potřeba perfektně hlukově izolovat.To znamená že když pověsíš jednotku přímo na zeď z ytongu,budeš v noci, kdy je ticho, slyšet běžet čerpadla po celym baráku.Pokud máš jednotku stojící na zemi je to jednodušší.Dáš podložky třeba z pryže nabo nějaký siletbloky a hotovo.Přes podlahy se hluk tolik nepřenáší.Problém je, že monážní firma se ti s tim nebude sr.át.
Dýlky trubek v podstatě neřeš.Je potřeba je pořádně zaizolovat.Pořádně znamená tloušťku stěny izolace minimálně 40mm.Mám to takhle taky zaizolovaný a třeba cirkulaci TUV mám puštěnou pořád a ztráty v podstatě nulový.
Na projektanta se vyprdni.On tam bydlet nebude.Někdy maj tak hovězí nápady že by je člověk zmlátil holí.Dneska jsou už takový možnosti a materiály že dobře izolovat dlouhý potrubí neni žádnej problém.Mám zásobník TUV 13metrů od odběrného místa v kuchyni a problém s energií jsem nazaznamenal.Důkaz je i ten, že mi trubky s teplou vodou neohřejvaj vedlejší trubku se studenou.Celkovou spotřebu el. energie na ohřev TUV mám 2kWh/24h :wink:
Jo a mám TČ vzduch-voda 7kW.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Sandal píše:....Celkovou spotřebu el. energie na ohřev TUV mám 2kWh/24h :wink:
To je spotřeba cirkulačního čerpadla plus doplnění teplotních ztrát v potrubí? Jak dlouho máš puštěnou cirkulaci? V jaké denní době?



Tohle vlákno bude asi dlouhé.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#14 Příspěvek od Sandal »

To je celková spotřeba včetně čerpadla, ztrát a vycmrndání teplé vody za 24h.Kolik tý teplý vody je ale nevim.Sprchujeme se každý den + nádobí a tak klasika.Bydlím už sám s přítulkyní.
Cirkulace 24h puštěná.
Ještě dodám teplota TUV 50°C, zásobník 250L a NEdohřejvám patronou.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Příkon cirkulačního čerpadla může být okolo 50W. (mívají tři stupně výkonu od 40 do 90W).
To už máš 1,2kWh za den jen na pohon cirkulace. Na mytí a koupání ti stačí 1,2kWh za den? A jaká je spotřeba kompresoru?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“