Zapojení mikrofonu k bluetooth modulu s čipem CSR8645

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

Zapojení mikrofonu k bluetooth modulu s čipem CSR8645

#1 Příspěvek od JosipMoti »

Dobrý den,

žádám o pomoc s připojením bluetooth modulu s čipem CSR8645 a továrního o mikrofonu z auta.
Co se týče přehrávání hudby a ovládání pomocí tlačítek bluetooth modul funguje bezvadně, ale problém nastane v případě, když připojím mikrofon a chci modul použít jako handsfree - pokud připojím malý elektretový mikrofon (z handfree do uší) tak je kvalita "nahrávky" otřesná, proto jsem připojil větší elektretový mikrofon ale pak snímání zvuku nešlo vůbec. Mohl by mi někdo poradit jak zapojit mikrofon aby vše fungovalo s větším mikrofonem ideálně s továrním mikrofonem z auta, ke kterém jsem ale nedokázal sehnat žádný datasheet.

V datasheetu na 42 stránce jsou nějaké informace k zapojení mikrofonu ale nejsem z toho moc chytrej :) https://cdn.datasheetspdf.com/pdf-down/ ... 45-CSR.pdf

zde najdete fotku modulu a mikrofonu
https://www.rajce.net/f1351800613
https://www.rajce.net/f1351800619
https://www.rajce.net/f1351800623

na modulu je připravený obvod k připojení mikrofonu dle tohoto schéma. S tímto zapojením funguje ten mikro mikrofon jak jsem zmínil výše


Obrázek

Stačila by mi odpověď typu - nelze či lze připojit větší mikrofon a pak co kde změřit a jak spočítat velikosti odporů a kondíků atd.

Děkuji za jakékoliv rady.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Připoj elektretový mikrofon přímo, bez toho dvoustupňového tranzistorového zesilovače. K tomu je modul určený. A nezapomeň na správnou polaritu mikrofonu. Pak by to mělo fungovat s hodnotami součástek, uvedených na schematu i v datasheetu. :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 05 bře 2019, 21:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#3 Příspěvek od JosipMoti »

Do týdne zkusím a dám vědět.

Děkuju

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#4 Příspěvek od JosipMoti »

Teď jsem to zkoušel - manželka seděla u stolu a mluvila do mikrofonu, já šel vedle do místnosti a telefonoval jsem ženě. Ta síla toho projevu je maličko silnější, ale vzhledem k tomu, že to chci použít jako hand-free v autě to nemá dostatečnou sílu snímání hlasu.
Zajímalo by mě, jestli by šlo využít ty zesilovače a ten bt modul by to pobral.

i tak děkuji za radu Masare

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Ano, šly by využít, ale jejich zesílení by se muselo snížit, aby nedocházelo k přebuzení (a zkreslení). Jde to úpravou hodnot odporů na té destičce. Pokud sem dáš zapojení, lze určit kterých.
Možná by bylo k tomuto účelu vhodnější zapojení s kompresorem dynamiky, které je ovšem poněkud složitější.
:wink:

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#6 Příspěvek od JosipMoti »

tou destičkou myslíte bt modul nebo ten plošňák u mikrofonu? Zkusím sehnat ikdyž nevím nevím.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Ano, ten plošný spoj s mikrofonem. Schema toho stávajícího zesilovače. :wink:

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#8 Příspěvek od JosipMoti »

Tak po několikahodinovém hledání to vzdávám. Zkusím vytvořit schéma sám, ale ještě před tím položím jednu otázku a to: jak složité by bylo vytvořit schéma pro nový zesilovač mikrofonu aby fungoval s BT modulem?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#9 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud je to elektretovej,tak stačí oddělit kondíkem asi 220nF a k tomu 1 OZ,asi jako LM358,kterej umí pracovat s 5V nesymetrickým napájením.

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#10 Příspěvek od JosipMoti »

děkuju za radu, ale mluvíte na mě jak učitel elektrotechniky v momentě kdy jsem nevěděl co znamená elektrická veličina :D
Můžete mi to prosím napsat víc "polopatě"?

Děkuju

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

Elektretovej mikrofon je hliníkovej váleček Ø8-12mm(nejvíc se používá asi 9 a 10) o dýlce asi 5-6mm,někdy víc.Zepředu má molitan,síťku nebo jen otvor.Zezadu 2 pájecí body,jeden je spojenej s obalem(GND/mínus) a jeden ne(k tomu se připojuje "pull-up" odpor 220R-1k podle napájení a typu,pak se tam připojí 1 vývod toho kondenzátoru).Z toho kondenzátoru to jde na vstup operačního zesilovače(OZ) s nastavitelnou citlivostí a z něj do modulu.Teď koukám,že napájení není 5V,ale z baterie 3V7 a 5V má jen nabíjecí obvod.S 5V na to OZ typu LM358 fungoval,tady možná nevyhoví a bude nutný najít typ pracující i pod 4V nesymetrickýho napájení.Běžnej OZ se napájí symetricky(zdroj má zemněnej střed a OZ je napájením mezi +V a -V,nejvíc se používá 30V(15-0-15) a 24V(12-0-12),někdy 10V).Minimum běžnýho OZ je 5-6V,maximum 36-44V,možná jsou i OZ do 60V.

Podobný zapojení je v tý barevný hudbě z polský stavebnice,dá se najít googlem na dotaz "barevná hudba schéma" v záložce "obrázky".

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#12 Příspěvek od JosipMoti »

Našel jsem nějaké schéma, které myslím alespoň z části souhlasí s popisem, takže jen pro upřesnění: R1 je ten odpor připojený pull-up a C1 ten kondík?
"OZ s nastavitelnou citlivostí" - citlivost se ovládá nějakým potenciometrem
A co se týče napětí, chci to mít v autě, takže tam mám možnost mít 12V stejnosměrného přímo z baterie nebo to napětí musí být stejné jako napájecí napětí modulu?

Obrázek

Omluvám se pokud se ptám hloupě...

Každopádně moc děkuju

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Tento zesilovač lze napájet ze širokého rozmezí nap. napětí. Můžeš si vybrat. Mění se jen rezistor k elektretu. Trochu jsem to doplnil.
:wink:
Přílohy
zes.png

Uživatelský avatar
JosipMoti
Příspěvky: 20
Registrován: 21 bře 2017, 01:00

#14 Příspěvek od JosipMoti »

Paráda, to je dokonalé! Jen ještě 2 otázky. Ten potenciometr by měl mít jaké rozmezí? A pokud použiju napájení 12V tak to nebude vadit BT modulu?

Děkuju

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Vadit by to nemělo, protože je výstup oddělený kondenzátorem C2. Ale mělo by to jít napájet i z modulu, což snad také není problém.
Ten odporový trimr má hodnotu 100kΩ a nastaví se při oživování tak, aby byla hlasitost optimální. S odporem R2 může zesilovat max. 10x, což by mělo stačit.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“