LED náhrada za jednopaticovou G24-q

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

LED náhrada za jednopaticovou G24-q

#1 Příspěvek od Stribrnak »

Zdravím

Mám větší množinu světel kde by bylo žádoucí je vyměnit za LED variantu.
Jedná se o zářivky s paticí G24-q. Světla mají elektronický předřadník. Chápu to správně, že koupím LED variantu např.
https://www.esvit.cz/led-zarovky-pl-c-4 ... tici-g24-q

a normálně ji dám do patice místo zářivky? Jak se chová předřadník k LED? U zářivky určitě musí zapálit výboj a pak klesnout s napětím na nějakou jmenovitou úroveň. Toto u LED asi není potřeba. Jak se to tedy chová, pakliže to takto lze provozovat, a nemá to LED zdroji ublížit? Máte někdo zkušenost?

Diky Stribrnak

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Je tam něco napsáno:
LED zářivky 4 pinové jsou určené pro provoz na elektronickém předřadníku, který je již nainstalovám v již namontovaných svítidlech.

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Stribrnak »

jinde je třeba napsáno:

LED náhrada 26W zářivky s paticí G24d. LED funguje s elektromagnetickým předřadníkem a je možné ji použít bez úprav ve svítidle. Patice je rotační, světlo se tedy dá nasměrovat dle potřeby.

Kdo zná princip zapalování zářivky tak asi chápe o co se mi jedná!

Stribrnak

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#4 Příspěvek od josek »

Ja si tiež myslím, že v tom odkaze je celkom jasne popísané, že je to priama náhrada pre uvedené žiarivky bez ďalších diskusií

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#5 Příspěvek od jirka5 »

Vzal jsem si k ruce nejnovější tištěný katalog Philips Lighting a tam na str. 42 se praví doslova toto:
"V případě 4pin verzí na HF elektronický předřadník doporučujeme ověřit kompatibilitu na www.ledpodpora.cz. V případě 2pin verze je kompatibilita zaručena vždy."

Co z toho tedy vyplývá? Dvoupinovku tam můžeme vrazit vždy. Máme-li čtyřpinovku, musíme se nejprve podívat do svítidla, od kterého výrobce a který typ předřadníku je vestavěn a podle toho rozhodnout, půjde-li světelný zdroj LED použít. Přitom použijeme tuto tabulku: https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... 07&o=OneUp

Upozorňuji, že se musí jednat o elektronický předřadník, a že zářivky typu PLS (Tesla DZS) jsou něco úplně jiného (ty mají jako předřadník tlumivku a integrovaný startér) než PLC/PLS (ještě jsem neviděl jiné než s elektronikou). Případná záměna by pravěpodobně měla fatální následky.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“