Úprava BM217

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Úprava BM217

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Dostal se mi do rukou absorpční vlnoměr staré řady BM217. Tento přístroj je v originále osazen bateriovou pentodou 1L33 a potřebuje žhavící monočlánek a anodovou baterii 45V. Pokus o standardní restauraci přístroje ztroskotal, protože po jeho otevření jsem zjistil, že elektronická část je celá "vykuchaná". Zůstaly jen laděné obvody - naštěstí nepoškozené. Původní dokumentaci se schématem jsem nesehnal a tak byl do přístroje vestavěn nový zesilovač. Použity jsou výhradně šuplíkové zásoby v intencích této rubriky. Pro regulaci zesílení je použit potenciometr 10k/Y (tzv. exponenciální). Ke svorkám pro regulaci zesílení se připojí jezdec a ten konec dráhy, u kterého odpor narůstá pomalu. Je možno použít i 10k/G (logaritmický), ale zesílení se bude zvětšovat při otáčení doleva. Diodový detektor je podepřen malým napětím, které se nastaví tak, aby bez signálu tekl měřidlem proud asi 3 µA. Jelikož laděné obvody nelze z prostorových důvodů stínit, je třeba stínit vlastní zesilovač a přívod k němu od vstupu. Stíněním je i rozdělen prostor uvnitř stínící krabičky.

Takto zapojený přístroj získal citlivost na plnou výchylku kolem 2 mV a poměrně ostré ladění.
Přílohy
BM217_improve_pwr.png

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Chybka se vloudí - potenciometry Y značila Tesla logaritmické s odbočkou,
exponenciální byly značeny E . Jinak pěkné , zajímavé .

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Prosím, můžeš dát foto. Na netu jsem nic nenašel a znám jen BM342. Díky.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od mtajovsky »

Fotografie BM217. To pojistkové pouzdro na originálním provedení samozřejmě není. Knoflík "ŽHAV. ZAPNUTO" teď slouží jen pro nastavení zesílení. Potenciometr je skutečně 10k/E, za chybu se omlouvám.
Přílohy
DSC00205r.jpg
DSC00207r.jpg

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Tady dosud nemají fotografii. http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... id/0006096 Môžete ju poslať. Na netu opravdu není fotka BM217. Teď už vlastně ano.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Díky za fotku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Jak se s tím dělalo? Na kabelu to mělo "sací závit" jako se používal na měření malých cívek pomocí BM342?
Díky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

BM217 je absorpční vlnoměr (na rozdíl od BM342, který je kombinovaný přístroj, primárně GDO - sací měřič + záznějový vlnoměr + absorpční vlnoměr + slaďovací oscilátor). BM217 nemá vlastní oscilace, jenom selektivně zesiluje signál indukovaný v měřící cívce. Ta není součástí rezonančního obvodu a jako měřící cívky se dají použít cívky stejné jako pro BM307. I BM342 se dá přepnout do režimu AV, ale cívka rezonančního obvodu je současně i měřící cívkou.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“