Výběr ssd do staršího ntb

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Výběr ssd do staršího ntb

#1 Příspěvek od robo »

Poohlížím se po SSD disku 240GB do staršího ntb. Procesor
core2 duo P7350. Podpora SATA2/3. Něco s levnějšího spektra.
KINGSTON A400 240GB s cenou 769kč nebo
GIGABYTE UD PRO SSD 256GB s cenou 1085Kč
nebo něco jiného ? Uvažoval jsem koupit i něco jetého, s menším počtem provozních hodin, třeba 240GB SSDNow V+200, vycházím z logiky že nízké ceny levných ssd disků se mohou projevit na nižší kvalitě pamětových chipu- horší řadič a pod. Momentálně mám plotnový disk s 5400rpm a to se fakt nedá. Děkuji a všem přeji hezké velikonoce

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

robo spíš zvaž výměnu celého NTB, i když teď vyměníš SSD tak ten pc bude docela zadýchaný po pár dalších aktualizacích prohlížeče/operačního systému. Hlavně kvůli procesoru. Měl jsem podobný NTB a před pár dny šel dopryč. Ten procesor už to prostě nedává. Ani SSD který mi teď leží na stole to prostě nezachránilo.
Když pak budeš chtít hodit ten SSD do nového PC zjistíš že se už používá hlavně M2 slot a klasické SSD 2,5 jsou nějak na ústupu

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od robo »

Mám os win7. Na jednom podobně starém ntb jsem dal SSD Evo od samsungu a notasu to pomohlo. Notas je na net, icq, kodi.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Kingston a400 nebrat. Ma malou resp zadnou vyrovnavaci pamet... Pri delsim zapisu dojde k brutalnimu zpomaleni.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#5 Příspěvek od PCmaniac99 »

Já pořídil WD Blue a zaroven i7 2670QM (místo i3) z druhé ruky a k tomu jsem zvětšil ram ze 4GB na 8GB. Investice za cca 5tis a NTB (HP 4530s) běží krásně.

Core 2 duo ma tchyně v ntb, používá ho na internet, nic víc. O upgrade ani neuvažuju je to stará plečka.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Davidus: Kecá Ti to z hladu, SSD je sakra znát i na starejch šunkách, kdekoliv, kde rychlost běhu určuje rychlost I/O operací disku.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Davidus »

MetalGod samozřejmě že to zrychlí, jen vydavatelé SW se zase dost rchle postarají o zpomalení aktualizacema :roll: a ucpe se to na procáku
Elitebook s core 2 duo a práce na tom byla utrpení i s SSD, leží mi to v práci v šuplíku. Kdyby někdo chtěl RAMky nebo 60GB SSD (mam 1.8 nebo 2.5 palce)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Davidus píše:Když pak budeš chtít hodit ten SSD do nového PC zjistíš že se už používá hlavně M2 slot a klasické SSD 2,5 jsou nějak na ústupu
Ne nezjistí. Jediné, co mu přijde divné, tak je cenový rozdíl. Ta jeho sestava vůbec není pomalá a SSD jakýkoliv mu rapidně pomůže. :wink:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

To nevím, co vydavatelé pro woknouze chrlej za sračky, ale na linuxový 64bitový mašině s G2020 a 8GiB DDR3 RAM mi bootuje systém i se serverama pod 5s. Se starým SSD Adata SP600. Start programů je téměř okamžitej, ty, co pracujou s diskem, jsou svižný. V porovnání s dvouletou noteknihou kamaráda, co tam má sice i7, dvojnásobek RAM, ale taky HDD.
Hlavně mi nic nerachotí, spotřeba je taky zlomková, což je u noteknih důležitý (mě to nebolí, mám stolní).
A světe div se, můj SSD má za sebou 4 roky, 10 měsíců a 20 dnů, nikoliv existence, ale běhu. 872 zapnutí, 273 výpadků napájení. A není mu vůbec nic!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Davidus »

Pojem pomalá je asi hodně relativní. Možná je to tím že jsem zvyklý na stolní PC co používám.
M.2 disky se mi moc nelíbí hlavně co se týče ochrany před okolím. Povětšinou nejsou zakrytované. BGA čipy na dlouhém úzkém PCB se mi úplně nelíbí.
Výrobci budou všechno beztak tlačit do M.2 už jen proto že k nim nemusí vyrábět krabičku a mají to levnější.

MetalGod ten procák co máš rozhodně pomalý není, má i docela novou instrukční sadu ve srovnání s tím co posílal Robo

Na OS používám také SSD ale nějaký hyperX od Kingstonu
na zbytek mám 2 kusy těchto placek
https://www.czc.cz/seagate-ironwolf-pro ... 63/produkt

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

No, výkonově je na tom zhruba jak čtyřjádro Q9400, ale na složitý grafický operace se budu muset porozhlídnout po něčem čtyřjádrovým, asi i5. I RAM mám málo, jenže pro ni mám jen 2 sloty a po pravdě nevím, jestli do toho jsou 16GiB moduly (u DDR2 byly s dvojnásobnou kapacitou, ale s Intelem nekompatibilní).
Každopádně i stařičkej SSD, co má R/W při nejlepším 360/130MB/s, je oproti rotačnímu sakra znát.
Protože mám na grafiku furt málo RAM, vedle zRAM swapu (komprese paměťovejch stránek v RAM; docela rychlý, ale volatilní) používám diskovej swap (tak trochu obdoba stránkovacího souboru), samozřejmě na SSD. S tím jsem dával bolševikovi rok, maximálně 2 roky, když už to je inteligentnější flashka s omezeným počtem přepisů buňky, no a světe div se, za chvíli sfoukává 5. svíčku. A je to tak 10x rychlejší jak s HDD.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

MG: Jak píšeš. Před 5 lety jsem koupil PC s čtyřjádrovým Xeonem E5430 (2,67GHz, 12MB L2), upgradoval jsem RAM (4GB -> 16GB, má to FB-ECC) a grafiku (nVidia Quadro NVS 295 -> nVidia Quadro FX 3800) a taky jsem tomu dával chvilku. Používám to furt a nic mě netlačí k výměně; hry nehraju a na fotky (konverze RAW v Lightroom) to stačí s prstem v nose.
SSD mi leží na stole, až MS vydá desítky 1903, tak udělám čistou instalaci. Myslím, že to bude hodně znát.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

No, spíš jsem to myslel tak, že SSD dostával (například swapováním) pěkně na prdel, zpočátku jel na souborovým systému, co SSD moc nemusel, ale jako na potvoru drží a drží.
Je to tenhle.
No a benchmark aktuálně říká:

Kód: Vybrat vše

hdparm -tT /dev/sda
 Timing cached reads:   12468 MB in  2.00 seconds = 6247.30 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 742 MB in  3.01 seconds = 246.70 MB/sec
Podle mýho je to slušný.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Beznu pracu vo Windows brzdi hlavne disk. Takze vymena za SSD pomoze vyrazne. Do jedneho notebooku som nedavno daval Samsung Evo 860. Kingstonu neverim (nalepia svoje logo na kadejaky smejd). Povodny disk som skopiroval v Linuxe cez ntfsclone (+ dd na sektory pred zaciatkom prvej particie), nasledne nabootoval z instalacneho DVD Windows a opravil bootloader.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Windows si ukladá do swapu aj keď je takmer prázdna pamäť. S 3 GB RAM pre Windows XP som swapovanie úplne zakázal a všetko funguje normálne.

Potom je vo Windows ešte schovaná defragmentácia na pozadí, keď sa dlhšie nič nerobí. To sa dá vypnúť iba úpravou v registri...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“