Rušičky rozhlasového vysílání

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Rušičky rozhlasového vysílání

#1 Příspěvek od Artaban001 »

https://tech.instory.cz/677-jak-fungova ... ytata.html
škoda, že to téma trochu líp nezpracovali. Myslím si, že by se dalo v dnešní době dostat do míst, kde nějaká byla a pár fotek zveřejnit.
Edit: odkaz byl zkrácen
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 26 dub 2019, 00:36, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od frpr666 »

Pěkný článek.
Ve školách v dějepise by měli učitelé na příkladě ukázat dětem, jak pěkně 'tehdejší elity' (komunisti) ovládali obyvatelstvo.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

Myslím si, že by se dalo v dnešní době dostat do míst, kde nějaká byla a pár fotek zveřejnit.
Byl jsem před pár lety na vrchu Dyleň (940m) v Českém lese a tam je na co koukat - staré paraboly apod. Ale jestli to byla rušička nebo zařízení na odposlech západních Němců?
Obecně toho asi nejvíc bylo v Českém lese a na Šumavě u hranic s tehdejší NSR. U Rakouska asi moc ne...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Myslím, že zrovna tohoto typu odkazu se týkalo to Zdenkovo vlákno o zkracování odkazů. Vše za otazníkem tam už být nemá, jen čistá url článku.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Forbidden: díky za upozornění - už jsem to upravil

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Zrovna u tohoto článku jsem nadával, jak je odfláknutý, z poloviny vylhaný a že ho psal člověk, co o tom jen slyšel kdysi od dědečka, nebo s ním jako malej na té odlehlé chatě a s ruským rádiem s rozprostřenými KV byl.
Ostatně ten web svou cílovkou ani nic jiného zplodit nemůže, je to takové internetové "Kafíčko", co jich bývá v trafikách mnohé desítky a skoro všecky se stejným obsahem i jeho hodnotou. A představte si, že lidi tyhle sračky za 15-25,-Kč kupujou...
Ve skutečnosti to probíhalo ale sákra úplně jinak.
Kdyby se doopravdy stalo, že by někdo či něco hodně ujetého masivně rušilo hlavní, páteřní výkonné vysílače s důležitým Husákovým projevem - tak z příslušného zodpovědného člověka by dneska byl sakra vážený disident s příslušnými vyznamenáními a společenským postavením.
Je to /s těmi disidenty/ vidět i na marginálnějších případech, než jsou nějaké rušičky, na které si už málokdo vzpomene.
Alexandr Vondra. Havlova přisírka, podržtaška, informátor o náladách v OF a připisuje se mu snad i propašování kompletního záznamu z Červeného Hrádku do RFE. Jak se k němu dostal, to ví jen on sám.
Veškerý průsery, i ty, o kterých ani nevíme, mu hladce prošly - viz Promopro. Sekera jako prase, někdo se holt na Bruselu napakoval jako vždycky, soud skončil, zapomeňte..
Prostě vážený disident.
Rušičky byly hodně výkonné a dost sofistikované na to, aby to nešlo nijak odfiltrovat /však je vymýšleli Češi na Čechy ne?/ a dohromady sežraly za 24h doby provozu asi tolik energie, jako čtyři až pět Topolných, jedoucích v blahých časech bastlení reflexů na plnej kotel /1,5MW/ a těch 18h denně.
Tolik se tehdejší režim bál, že se lidé za drátama dozví o něčem pravdu.
Zrovna o tomhle něco vím a tak jsem nad tím článkem jen zakroutil hlavou.
Pěkná slátanina.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Rušičky byly zrušeny ještě před hadrákem. Měl jsem tu čest se podílet na rozebírání KV bublybubly v Plzni na Košutce... fotky se žádné nedochovaly, ale cívky, oddělovací a ladicí kondy koncových stupňů by se možná ještě někde našly. I když zrovna nešlo o žádné "drobečky" do Hamshacku ... :D
Mimo to, když jsem se učil na vojáka ZS, na tankoparku jsme poslouchali odpolední hudební vysílání RFE na středních vlnách, naprosto bez rušení... bublat to začalo na pár minut v celou hodinu. To z RFE šly zprávy. Rušička je nepřehlušila, když se rádio Tesla Doris vhodně natočilo, psal se rok 1964. Rubriku vedla tahdy Lída Rakušanová a následně Ivone Přenosilová
Naposledy upravil(a) Jodr dne 26 dub 2019, 23:18, celkem upraveno 2 x.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Radovane, úspěšně rušit se dalo pouze AM vysílání, tedy v tomto případě SV a KV.
Není vůbec pravda, že byl rušen Luxembourg na AM, to je vylhaná pitomost. V dobrých místech, kde se nevyskytovalo tolik fadingů, se magnetofony točily, jen se z nich kouřilo.
A na FM k nám proudila nejenom do příhraničních oblastí nejnovější muzika, protože FM jde rušit jen velmi obtížně, je to energeticky 20x náročnější, než rušení AM a hrozí žaloba, protože vysílací antény s tak přesně zacíleným svazkem výkonu prostě udělat nejde. Něco málo jsem o těch principech i četl, než ty knihy zmizely na hranici jako za Koniáše...
Já se svým městem už dávno nejsem příhraniční oblast, ale rakouský Kahlenberg na 99,9 FM jsem tu měl, s 12dB předzesilovačem v anténě a 9-el Yagi stereo a bez šumu na 810A, což není bůhvíjak citlivý receiver.
Stejně tak obě rakouský televize z Jauerlingu, myslím 6. a 29. kanál, ale nejsem si tím jist.
Dnes tam těch 99,9 O3 mám taky, ale jen mono a zašuměnej, jinak k neposlouchání. Jistě snížili výkon, už není třeba zásobovat informacemi a muzikou naše bývalé RU "bratry" :D

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

zřejmě jsem měl štěstí na lokalitu, ale přijímal jsem jak Svobodnou Evropu, tak hlas Ameriky a hlavně volá Londýn v neděli odpoledne diskotéku Johna (tuším )Calwey. Dal se naladit i Vaikán. Netvrdím, že to bylo vždy čistě, ale přikládal jsem to víc dálkovému příjmu na prutovou anténu, ještě navíc v domě.

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ok1in »

Hubert_79 píše:...
Byl jsem před pár lety na vrchu Dyleň (940m) v Českém lese a tam je na co koukat - staré paraboly apod. Ale jestli to byla rušička nebo zařízení na odposlech západních Němců?
To byl odposlech. Přikládám pár foto z roku 1994, kdy jsme tam byli vysílat na Polním dnu. Ještě to bylo v původním stavu - dnes již historie...
Přílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Tam snad žádná rušička nebyla, naopak na tomto stanovišti (a několika dalších) bylo žádoucí omezit jakékoli vysílání, aby se nezahlcovaly citlivé vstupy přijímačů, s jejichž pomocí se monitoroval a zaznamenával rádiový provoz daleko za kopečky.
A rušičky u nás neúčinkovaly všude stejně, jejich sestava od severu na jih přes střední Evopu byla primárně směrovaná a synchronizovaná pokud možno tak, aby se znemožnil příjem RFE, RL a VOA co nejhlouběji na území bývalého SSSR. Že to tedy rušilo i u nás, to byl víceméně vedlejší účinek. Svědčí o tom i to, že po návštěvě Gorbačova v roce 1988 padlo rozhodnutí rušičky vypnout. Několika elektrárnám a trafostanicím se tím docela ulevilo...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Jak správně podotýká Hill, rušičky na KV nezaruší lokalitu tam, kde jsou umístěny, ale tam kam dostříknou odrazem od ionosféry. Max. blízké okolí pár km přízemní vlnou se s tím sveze (rušička v Poděbradech třeba).
Krátce po 1990 se dalo dočíst od pamětníků, že pokyn k vypnutí rušiček na území ČSSR přišel z Rusi, zdejší loajální soudruzi by jeli dál.

V současnosti význam ideologického výplachu prostřednictvím AM vysílání (a rádia vůbec) hluboce upadl, a filtrování internetu se dělá na úplně jiných principech než rušením. Řekl bych, že v moderní době se mocní už nesnaží blokovat šíření nebezpečných myšlenek, ale to by bylo už na jiné téma.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

U nás byla pravděpodobně nejbližší rušička Žlutý kopec v Brně, vzdálenost asi 50km. Ale zmíněný Vatikán asi nerušili, aspoň v 80-tých letech šel na SV přijímat bez problémů i na tranzistorák střední kvality, bez vnější antény. Ovšem na jedné SV frekvenci (snad Svobodná Evropa?) bylo rušení tak silné, že původní stanice zcela zanikla.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

ten postovaný článek na začátku vlákna je nejspíš deset let starý . . .
tady asi bude ten původní . . .
. . . nicméně, obsah je stejně hloupý

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

ok1hga píše: . . . nicméně, obsah je stejně hloupý
Já na některé myšlenky pro jejich hloubku asi nemám:
Byla to práce a museli jsme to dělat. Když jsme tu práci dělali, tak jsme se to snažili dělat, jak to šlo. Myslím, že mě to bavilo, člověk si polepšil. Přišel jsem z obyčejného technika a byl to celkem postup, takže si člověk vydělal více peněz. Rozhodně toho nelituji
Na zmiňované SE působila jistá L. Rakušanová která potom přešla do konglomerátu ČRo6/RFE. Část pražské rádoby elity ji považovala za vysoký morální etalon. Jednou napsala a v nedočkavosti odvysílala jízlivé plivnutí, kde se s chutí vysmívala jednomu vrcholnému politikovi, jak neuspěl s kandidaturou do státní funkce. Dotyčný politik ale tenkrát uspěl, Rakušanová bez omluvy pořad stáhla z archivu a dělala mrtvýho brouka.

Taky tohle přispělo k mému poznání, že pouštět na sebe "masmédia" je z hygienických důvodů nevhodné.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“