nabíjení NiMH

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

nabíjení NiMH

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj,
chtel bych se zeptat jestli muzu nabijet NiMH baterie v nabijecce tak cca 5let stary. Jde o to ze je to nejaka HAMA a nevim presne co podporuje. Urcite je to uz inteligenti(nepred baterie vybije...). A tak me zajima jestli nabijecka musi primo NiMH podporovat, nebo jestli na tom nezalezi. Pripadne jestli sa da odhadnout zda je podporuje ci ne. Diky moc:)

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od MirrA1 »

Z vlastní skušenosti ti můžu říct, že NiMH baterie vydrží všechno.
Já si nechal NiMH baterii z mého prvního mobilu který se měl asi před 5 lety a nabíjel jsem ji jednoduchým způsobem- připojil jsem ji na trafo který dávalo o asi 2V víc než bylo napětí akumulátoru. Nabíjel jsem tak dlouho, dokud se baterie nezačala zahřívat. Odhaduju, že jsem ji tímto způsobem nabil tak 50x a výsledek je takový, že stále stejnou baterii dnes používám ve svítilně.Ale rozhodně bych podobný postup nezkoušel např na baterie li-ion :-)
Takže jak je nabíječka stará fakt nezáleží.
Jinak jestli bys mohl nabíjet NiMH baterie v nabíječce pro jiné typy baterií to nevím, protože různé typy baterií se nabíjí podle určitých charakteristik (záleží taky co je to za nabíječku).

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Dikobraz »

Pokud je ta nabíječka aspoň průměrně inteligentní tak tu baterii nabije a nepoškodí. Nemusí ji dokonce ani vybíjet.

Uživatelský avatar
chappy
Příspěvky: 19
Registrován: 19 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od chappy »

Jo diky moc.
tak jste me uklidnili:) Trochu inteligentni je. Ve svi dobe byla jedna z nejlepsich. A jestli navic nejsou NiMH tak choulostivi tak je to super.
Me slo hlavne o to aby nevzali za svi hned pri prvnim nabijeni, ale jestli vydrzi o par min uz me tolik netrapi.
Tak jeste jednou dik.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

A jak je to se samovybíjením tužkových NiMH akumulátorů? Mám čtyři AA články ve foťáku Canon A80. Když je nabiju a dám do fotoaparátu, který pak třeba tři týdny nepoužívám, pak jej vezmu, chci si něco vyfotit, zapnu ho a než stačím stisknout spoušť, tak se foťák vypne.
Nevím, zda je při takovéto frekvenci focení použití NiMH vůbec vhodné, proto se ptám. Nebo je nutné je držet v nějaké udržovací nabíječce?
Je pravda, že mám ty aku už asi rok, ale nabíjel jsem je všeho všudy možná tak 10x, vždy s vybíjením (v nabíječce SOLID MW8168).

Prozatím jsem dal do foťáku alkalické suché články.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od stasek »

No jestli je to opravdu tak, vyměň články. Samovybíjení není zdaleka tak rychlé, aby to dopadlo jak u tebe. Ale je docela možné, že to dělá jen jeden článek. Změř jejich napětí a uvidíš, jestli je mezi nimi rozdíl.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#7 Příspěvek od Nagant »

Napětí měly všechny prakticky stejné - asi 1,35 - 1,37V asi dvouhodinovým nabíjením 500 mA stouplo na cca 1,42V. Nějaké testy zatižitelnosti článků jsem ale nedělal.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Právě, ten jeden v sadě to může těm ostatním kazit. Nabij je, nech nějaký ten den "odležet" abys nasimuloval to pohotovostní odložení foťáku a pak je přeměř, ALE POD ZÁTĚŽÍ!!! Proud cca 1C a měř, ale rychle, protože napětí jde dolů. Tímhle si vytřídíš ten potenciálně vadný článek, který dřív ztratí náboj, tím vzroste jeho vnitřní odpor a on nejen že nedodá víc proudu, ale naopak ho zbylým článkům ještě odebere a v hraničním případě se může přepólovat, což ho poměrně spolehlivě odešle do věčných lovišť. A taky se na nich může podepisovat velký "mrtvý" odběr toho foťáku, ani vypnutý totiž není zcela bez odběru - a tam může být závada, že se totiž jeho procák s okolím neuspí na režim SHUT DOWN s téměř nulovým odběrem, kdy jen drží zálohovaná data v paměti, ale jen se posune do režimu STAND-BY, jako když ho zapneš a odložíš ho, on po nastavené době klidu vypne displej atd, ale ťuknutím na spoušť se probudí. To pak odebírá sice jen pár mA, ale počítej - 5mA celý den je 120mAh, ale za 3 týdny je to 2520mAh! Předpokládám, že to je digiťák, ale i kinofilmové aparáty mají procesor, hlavně ty modernější...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“