Zápustný nýty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Zápustný nýty

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, znáte někdo přesnej postup na snýtování dvou Al plechů 2 mm tlustých pomocí zápustných Al nýtů? Nýty s půlkulatou hlavou jsem už dělal, jenže vercajk na ně je na zápustný nýty nepoužitelnej.
Je mi jasný, že plechy musí mít zahloubení velikosti a úhlu hlavy nýtu a dřík musí mít přídavek 0,8-1 průměr aby bylo z čeho "rozklepet" hlavu. Jenže jak, aby se nepočochnilo okolí nýtu který je stejně měkký jako vlastní nýt?
Není lepší místo rozklepávání s tím jít na lis a smáčknout to mezi dvě ocelové planžety? Mám jich nýtovat cca 40 ks.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#2 Příspěvek od Charos »

Mačkat lisem určitě ne, nýt se "zlomí" resp. vyvrátí a rozlisuje se našikmo = bude to hnusný.
Jestli si představuješ, že bude zahloubený z obou stran, tak to asi nevyjde, nýt nebo plech povolí. Na jdné straně hlavička být musí.
Nebo lépe bodově svařit.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#3 Příspěvek od yakl »

Rovnako, ako aj pri inom nitovaní je treba postupovať aj u hliníka. Len kladivo treba používať opatrnejšie a presnejšie. Presné otvory treba na nit utiahnuť presným uťahovákom jedným, či dvomi nie silnými údermi kladiva. Pokračovať v rozklepávaní, tvarovaní drieku, dokončiť sa to dá na to určeným nástrojom, ktorý vytvorí polguľatú konečnú úpravu. Pri zapustených, rovinu nepresahujúcich nitov všetky operácie treba robiť na rovnej oceľovej doske, aby sa do hliníka neodkopírovala štruktúra podkladu - ani do nitu, ani do nitovaného materiálu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Tak to nejsou hliníkový ale duralový letecký nýty. Zkusil jsem rozmáčknout dřík hliníkáče s půlkulatou hlavou z železářství a zapuštěnej od leteckýho mechanika a na něm se nechytám, příšerně tvrdý. Tak jsem zkusil fintu jako když se "změkčují" Cu těsnící kroužky na hydrauliku, ohřát na elektrickým vařiči a do vody. Z nýtu je potom bláto, krásně se zmáčkne a za pár hodin ztvrdne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

Pokud dotazu dobře rozumím, neměl bys na roznýtování použít nýtovač tedy průbojník, který má ve spodní části kolovou vnitřní plochu?

PF

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Ten se používá na půlkulatý nýty, já mám zapuštěný aby ani z jedný plochy nečuměly ven. Už je to hotový, docela se povedlo. Po nahřátí a zachlazení byly ty tvrdý duralový nýty jak bláto, krásně jsem je rozklepal. Zespoda jsem to podložil ocelovou plotnou a zezhora ťukal tepacím kladívkem s půlkulovou hlavou. Akorát se musí vyzkoušet, jakej přesah dříku, když je krátkej, tak se zahloubení nevyplní, pokud dlouhej, tak není rozklepání v rovině ale je trochu vypouklý a musí se odbrousit.
Přílohy
IMG_20190522_200019.jpg
(295.33 KiB) Staženo 133 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“