Rozhodnutí státní zkušebny

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Rozhodnutí státní zkušebny

#1 Příspěvek od Celeron »

Velký dilema. Mám tady rozhodnutí o stejné věci od SZÚ Brno a ETICS Praha.
Oboje jsou akreditovaný státní zkušebny. Rozhodnutí zda možno topným kabelem vytápět podlahu ve sprchových koutech, kde je na zemi dlažba a voda je svedená do odpadního žlábku.
Posuzováno ve stejný čas, stejný výrobek, stejný výrobce, dle stejné platné normy, jen pro různé dovozce. A jsou diametrálně rozdílná.
Netušíte prosím někdo, kdo je víc a jak v tomto případě postupovat? Rozhodně do toho nehodlám cpát svý peníze a hlavně se vyhnout případnýmu průšvihu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Něco podobného jsem potřeboval zjistit u podlahového foliového topení. Jeden dovozce říkal že to lze dávat pod dlažbu potažmo i v koupelně . A a druhy že jen pod plovoučku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Jako prvni bych tam zavolal at ti reknou proc by to jejich rozhodnuti melo mit vetsi vahu nez od konkurencni zkusebny.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

ZVUK2000 píše:Něco podobného jsem potřeboval zjistit u podlahového foliového topení. Jeden dovozce říkal že to lze dávat pod dlažbu potažmo i v koupelně . A a druhy že jen pod plovoučku.
Tak to náhodou vím. Fólie se dát do lepidla nesmí. Zaprvák by rozseparovala vrstvy podlahy. To se řešilo otvory v fólii aby vznikly spojový můstky lepidla.
Zadruhák, fólie musí mít celoplošně směrem nahoru vodivou vrstvu spojenou s PE. To tady už vše bylo v 90 letech, topná fólie do koupelen od skotskýho Flexelu. A byl to neuvěřitelnej průser, všecko se muselo po pár úrazech od elektrického proudu vykopat a předělat na kabely. Ono se totiž zjistilo, že naše lepidla pro dlažbu jsou silně zásaditý a pokud se dostala do lepidla dlažby vlhkost, časem navzlínala mezi vrstvama fólie a začala koroze té hliníkové vrstvy. No a jak známo, hliník reaguje se zásadama celkem bouřlivě a produkt koroze zvyšuje objem. Tím se rohože dál separovaly až došlo k svodům na živé části. Ten průser bych nerad zažil znova. Naštěstí to vše vzal dovozce na sebe...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

A ono už neplatí,že nad jakýmkoliv elektrickým topidlem v podlaze musí být ocelová (kari)síť? Myslím,že tam byl minimální průměr 6mm spojená s ochranným vodičem minimálně na dvou místech. Oka už si nepamatuji v této oblasti nepracuji.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Dávno neplatí. Běžně se dávají rohože do lepidla dlažby a nebo topný fólie pod plovoučku a dokonce i pod click vinil. Ale obojí musí mít chránič 30mA, kabely musí mít opletení a fólie dodatečnou izolaci směrem nahoru z PE fólie 0,25mm.
Dokonce je nově povoleno za určitých podmínek topení ve sprchových koutech s dlažbou. Nojo, EN jsou volnější než původní ČSN. :wink:
To je zrovna ten můj případ, že v Brně jsou na zkušebně konzervy a v Praze EU hujeři.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#7 Příspěvek od weed_smoker »

Někde se to řešilo tak,že se použily topný kabely na 24V a přívod od trafa byl CYKY 3Cx6,2 žíly topení,to PE sloužilo k pospojení vaničky a vodovodní baterie.To trafo bylo nějaký velký zalitý a laciný nebylo.Odhadem tak 1kVA,primár 230V(jištěnej C10 1P) a mělo zemnící svorku.24V rozvod byl SELV a byl tam 2P jistič 40A.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Celeron píše: Ale obojí musí mít chránič 30mA.
U větších ploch teď nevím od kolika m2 se mohou projevit unikající kapacitní proudy. Pak vybavuje chránič i během provozu :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

5 KW ve fázi je cca 6 mA. Aspoň u dvoužilých opletených Fenix. U jednožilých to je víc. Takže do cca 15-18 KW celkově to netřeba řešit. U Devi či jiných info nemám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Volný výklad norem, ještě ke všemu různých souběžně platných norem je první krok k jevu popsanému ve Starém zákoně v souvislosti s babylonským zmatením jazyků. Bohužel tady to nevede k tomu, že si můžeš dělat co chceš, ale spíš "rozděl a buzeruj".

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#11 Příspěvek od jasin »

Měl jsem podobné zkušenosti. SZÚ Brno schválili vehement který EZÚ Praha kategoricky zakazoval. Někdy se ale brněnská benevolence hodila.
Ovšem pokud jde o ústa určitě bych dal na EZÚ.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“