Korekční zesiky a jejich hudební kvalita

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Korekční zesiky a jejich hudební kvalita

#1 Příspěvek od padik »

Ahoj.
Potřebuji korigovat sluch, proto jsem si postavil dvě různé stavebnice ekvalizerů s obvody TL 081 apod. Po vřazení před osvědčený zesilovač s LM obvodem a továrními reprosoustavami mám dost pevný pocit, že "se to nedá poslouchat". Co myslíte?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

můj osobní názor je , že ekvalizér k poslechovému zesilovači nepatří, tam podle mě patří klasické korekce ideálně s fyziologií. Ekvalizér vidím jako vhodný k úpravě zvuku, kde je potřeba potlačit určité pásmo zvuku kvůli vyrovnání akustických nedostatků poslechové místnosti , nebo pazvuků nástrojů.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

padik píše:mám dost pevný pocit, že "se to nedá poslouchat"
co to znamená ?
a jen s tím LM zesilovačem se to "poslouchat dá" ?
. . . každý máme to svoje "poslouchat dá" a "poslouchat nedá" někde jinde.
zkus to lépe specifikovat . . .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Něco na tom bude. Kdysi jsem zrušil nějaký gramofon s tím, že kastli po něm využiju jako zesilovač. Byl v tom nějaký čtyřnásobný operák, v koncích 2030. Nadšení velmi rychle opadlo, přestože tomu nic nebylo, hrálo to pod psa. Po několika dnech jsem to nahradil něčím jiným. Tehdy jsem si myslel, že 2030 jsou prostě mizerné šváby, později jsem se však přiklonil k tomu, že to bylo spíše tím operákem nebo blbým zapojením. Do dnes však nevím, nijak jsem to nezkoumal, a 2030 jsem nikdy nějak na vážno neposlouchal.
Zeslík jsem daroval, po nějaké době se mi nefunkční vrátil zpět, ale jen u mě někde leží.
Co tomu jeho zvuku chybělo nedovedu blíže specifikovat. Prostě nebyl hezký. Hrálo to, mělo výšky, hloubky, středy, žádné zkreslení nebylo patrné, ale nemělo to náboj, nevzbuzovalo v člověku žádnou energii, radost, euforii...
Teoreticky bych to mohl někdy vyhrabat, zprovoznit, poslechnout, možná bych dnes na něco přišel.
Setkal jsem se ale i s druhým extrémem. Něco mi hraje tak hezky, že po poslechu tohoto skvostu mi připadá mdlé a zastřené i to, co běžně hodnotím jako líbivé a kvalitní. To "něco" ovšem nikdy nebylo puštěno přes jakýkoli eqalizér, takže se to nedá tak úplně srovnávat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Padiku, a samotný zesilovač s LM-ky bez korekcí má zvuk v pořádku?
Odněkud musíme začít, ať se pohneme k něčemu přesnějšímu, než že to "hraje blbě".

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Začal bych reprákem. Slovo "tovární" je dost široký pojem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#7 Příspěvek od padik »

Trefujete se dobře s reakcemi. Tak přehledně:
1. Repra Xavian. Předpokládám, že tady není co řešit. Měl jsem je u Yamahy.
2. Proč jsem tato repra napojil na pouhé LM 1875? Ano, je to o třídu dole co se týká hutnosti zvuku, ale mám to teď v ložnici na pohodičku z FM tuneru.
3. Ano, správně, bez korekcí je zvuk velmi použitelný. Jen jsem chtěl trochu zvednout středy, poslouchám to hodně potichu.
4. Stavebnice zde: https://hadex.cz/w012-zesilovac-stereo- ... tavebnice/. Tu asi fyziologii v zapojení jsem vyhodil.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Na tišší poslech v přiměřeně zatlumené místnosti opravdu není třeba ekvalizér, ale právě naopak to fyzilogické řízení průběhu. Používám osvědčené jednoduché zapojení s TP289 a odpojitelnou fyziologickou korekcí, žádný jiný korektor nepoužívám. Například toto mám v tuneru FM, ovšem přes něj jde i gramec, magneťáky, CD přehrávač i zvuk z TOS-link převodníku televize.
Za další: ty Xaviany jsou sloupy nebo regálovky? Jestli totiž regálovky postavíš na podlahu, ať už hladkou, nebo zatlumenou kobercem, ovlivníš vyzařovací charakteristiku hlavně v hloubkách, které slyšitelně oslabí.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Na mírné "přizvednutí" středního pásma by mohl postačit i dobrý, třípásmový Baxandall.
Pod pojmem "dobrý" je myšleno provedení s dobrými OZ, nebo klidně i s nš tranzistory a dobře spočítanými korekčními články.
Třípásmových Baxandallů bylo za ta léta publikováno celkem dost, dvě verze jsou např. v ARB5/1981.
I zesilovač Tesla AZS224 měl být původně vyráběn variantně s dvou- i třípásmovými korekcemi. Schéma 3p korektoru jsem našel ve složce s jeho světlotiskovou výrobní dokumentací.
Do výroby se nakonec dostalo pouze dvoupásmové provedení s OZ B082D /TL082/.
Bylo to už bohužel na poslední chvíli a tak se AZS224 vyrobilo poměrně málo. Kromě toho byl i poměrně drahý a výrobně náročný /v porovnání se všemi předchozími modely/.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Tak předně je třeba pochopit účel korekcí. Už z názvu je zřejmé, že by mělo jí o "opravu" neboli narovnání frekvenčních nedostatků řetězce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Noo, název je jedna věc a první věta prvního příspěvku také.
Co si kdo představuje pod pojmem "hudební kvalita" se ani neodvažuju uhodnout.
Padik má nějakou specifickou vadu sluchu, už se to tu nejméně 1x rozebíralo.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#12 Příspěvek od padik »

Tak doufám, že se za to na mne nezlobíte. Přestože mám nedoslech na výškách, KVALITU zvuku poznám. (repra mám sloupky) Trochu nechápu to lpění na fyziologické regulaci. Pokud mám jednu tutéž hlasitost poslechu, nastavím si svou "fyziologii" na korekcích. Včera jsem to zkoušel s podobnými korekcemi a vzniká tam jednoznačně úpadek dynamiky. Za předpokladu, že (snad) dynamiku hudby určují basy, jsem vyletoval potenciometr na basech korekcí. Sice se to celé rozházelo, ale šlo to nějak nastavit a úvaha se potvrdila. Pak to nějak přestalo chodit úplně. Posílám schema a prosím zkušené , jak vyloučit regulaci basů při zachování funkčnosti toho ostatního. Moc díky!
Přílohy
K BSV.jpg

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

pokud mohu za sebe, tak "dynamiku" hudby určuje především rychlost přeběhu u zesilovače. Nechápu ocšem význam vyřazení regulace basů. To je přece ochuzení právě o tu úpravu zvukového pásma. A zvlášť když člověk některé tóny neslyší .

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od robo »

Ne vždy je celý zvukový řetězec dokonalý, poslechová místnost a i zdroj signálu se občas nepovede. Pak také vnímání zabarvení zvuku je u každého jiné. Jinak to bude u klasiky a jinak u rocku. EQ je na dorovnání, doladění výsledného zvuku. Není to mrvítko zvuku jak se tady někdo mylně domnívá.
Třeba moje oblíbená kapela AC/DC, zvuk musíš cítit každým pórem pokožky, musí se ti zježit chlupy i tam kde už věkem nejsou, bubny musí znít jako bys je měl v pokoji. Bez EQ je to jako jídlo bez koření. Taky to sníš ale víckrát už ne.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Padiku, my se nezlobíme. Však jsem napsal že korekce slouží k nápravě nedostatků řetězce. A posledním článkem řetězce je přece ucho posluchače. Já už taky jdu od 8kHz hodně dolů. Už neslyším ani tikat hodinky. Hlavně ty digitální.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“