Mikrovlnka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Pavel02

Mikrovlnka

#1 Příspěvek od Pavel02 »

Ahoj, poøídil jsem si starší mikrovlnku a mám s ní jeden problém: Obèas pøi zapnutí v ní nìco bouchne a vypadne v bytì jistiè (10A). Když jistiè zapnu, funguje už dobøe. V jednom starším pøíspìvku se tady psalo, že by to mohlo být jistièem s rychlou charakteristikou. Takže bych ho chtìl prvnì vymìnit za nìjaký lepší (pomalejší). Jak poznám, jak "rychlý" jistiè je? Mám na nìm údaje 500 V, 10 A. Díky za rady.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Když Ti v tý mikrovlnce něco bouchne, tak to nebude jističem.
Možná magnetron, nebo trafo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jde o to, jak a co v ní bouchne. Jestli jako bys radši neměl blahořečit rychlému jističi za to, žes ještě nevyhořel.
Buď na té desítce současně s mikrovlnkou visí ještě nějaký odběr, nebo je jistič už vyhřátý a 10A neudrží. Jinak by to ta mikrovlnka vyhodit neměla.
Tím mám na mysli: neřeš následky, dokud jsi nenašel příčinu.

Pavel02

jistiè

#4 Příspěvek od Pavel02 »

Nemyslel jsem bouchnutí jako pøi zkratu. Je to spíš cvaknutí jako když sepne relé. Na jistièi žádný jiný odbìr není, ale automatická praèka bere 2000 W a nevyhazuje ho, a mikrovlnka má na štítku pøíkon asi 1200 W, takže pøetížením to urèitì není. A vypadává skuteènì jen pøi zapnutí. Když nevypadne pøi zapnutí tak pak už mùže jet jak dlouho chce a nevypadne.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Tu pračku máš na stejným jističi, jako je mikrovlnka?
Chtělo by to rozdělat a vyčistit.
Když se rozhodneš měnit jistič, tak ho vyměň za desetiampérovej- šestnáctku tam nedávej.
Když totiž bude závada v troubě, tak Ti bude hřát víc- ale plamenama.

Pavel02

jistiè

#6 Příspěvek od Pavel02 »

Ano, zkoušel jsem to na zásuvce pro praèku (se samostatným jistièem) i na jiné zásuvce, v obou pøípadech se stejným výsledkem.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Z čehož plyne, že je něco v troubě v troubě.
Mě se zdá, že to lupnutí je VN výboj.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Pavel 02: Jak jsi na tom se znalostí tohoto zařízení? - jde o to, že když opravuješ MT, tak zasahuješ do zařízení, kde se vyskytuje vysoké napětí dost tvrdého charakteru (z trafa leze napětí kolem 2500V a proud kolem 1A)
Je li ta trouba z mechanickým regulátorem,tak ji zapni na 50% výkon a otestuj ji samozřejmě ze sklenici vody (povinná zátěž). Vyhazuje jistič vždy, když se zapne magnetron?
Pravděpodobně Ti někde začíná střílet VN a máš na výběr tři místa:
Transformátor, kondenzátor a magnetron.
Magnetron a kondenzátor by se dal otestovat speciálním megmetem na průraz (3kV by mělo stačit)

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

Re: Mikrovlnka

#9 Příspěvek od miroja »

Pavel02 píše:.... Jak poznám, jak "rychlý" jistič je? Mám na něm údaje 500 V, 10 A. ...
Nic v zlom, ale ked pises aj 500V ... tak som si nie isty, ci je elektrika tvojou domenou. Nebude lepsie to zverit radsej niekomu inemu? Fakt Ti Moze ist aj o zivot (alebo Tvojim spolubyvajucim).

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pole »

Trochu od temy len si chcem doplnit informacie. Ako funguje vlastne regulacia vykonu na mikrovlnke? Myslim najednoduchsiu variantu s mechanickym koleckom. Prepinaju sa vinutia VN transformatoru? Alebo?

Inak tiez si myslim ze to bude sposobene prierazom VN napatia. Pokial to nebue VN kondenzator a zavada bude na VN trafe alebo magnetrone mikrovlnu mozes rovno vyhodit aj ked novy magnetron sa kupit da ale za jeho cenu kupis novu mikrovlnu v supermarkete.

S isticom nic nerob. Urcite funguje ako ma ked zvladne pracku !!! Mikrovlna ho nema co vyhodit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

U mechanické regulace je výkon magnetronu napevno, v pravidelném rytmu spíná. Kolečkem nastavuješ, jak dlouho zůstane sepnutý, tedy poměr TOPÍ/NETOPÍ. V proloze MAX by neměl vypínat vůbec.

Pavel02

Mikrovlnka

#12 Příspěvek od Pavel02 »

Jistiè nevyhazuje vždy, ale v prùmìru každé tøetí sepnutí. Když ji pustím na polovièní výkon, tak skuteènì jak píše Hill po chvílích zapíná a vypíná kontrolka mikrovnl, vìtrák ale bìží poøád. No a pøi tom když chce sepnout tak nìkdy vypadne jistiè. Tu mikrovlnku bych sám nespravoval, to bych dal do servisu, natolik se v tom nevyznám. Poøád si ale myslím že problém bude v jistièi, protože mì už párkrát vyhodilo jistiè i to, když jsem zapnul do zásuvky prodlužku s dvìma PC a dvìma monitory + repro, tak pøi tom zasunutí se blesklo a vypadl jistiè. A samozøejmì žádná porucha ani skrat nebyly, po zapnutí vše funguje.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#13 Příspěvek od MetalGod »

Jak už jsem psal- pro jistotu vyměň jističe, ale za 10A. Věř mi, že i kdyby to nevyhazovalo kvůli jističům, bude to dobrá investice. Ty starý- nevíš, jak jsou mechanicky unavený, může Ti to vypnout při menším proudu, ale může se klidně stát, že to nevypne vůbec a taky nevíš, v jakým stavu máš doma elektroinstalaci- proto bys je měl nahrazovat stejnou ampéráží.
Na svým tvrzení furt trvám- v troubě je něco v troubě.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Mikrovlnka

#14 Příspěvek od Hill »

Pavel02 píše:Jistič nevyhazuje vždy, ......když jsem zapnul do zásuvky prodlužku s dvěma PC a dvěma monitory + repro, tak při tom zasunutí se blesklo a vypadl jistič. A samozřejmě žádná porucha ani zkrat nebyly, po zapnutí vše funguje.
Tak ta chyba není ani tak v jističi, jako v tobě.

Je blbost vědět, že máš jistič 10A, a zapínat do zásuvky současně dva spínané zdroje PC s vybitými kondenzátory, dva monitory s vybitými kondenzátory a sepnutou demagnetizací... ty repráčky už jsou v tom seznamu prkotina. V prvních několika periodách odběrová špička přes 25A. Ta ale obvykle nestihne jistič vyhodit. To až když oba monitory odmagnetovávají a odběr nad 12A trvá nějakou tu sekundu (to platí pořád pro 10A jistič s charakteristikou vedení, tedy B10A nebo po staru IJv10A, IJ-U10A, či WL10A, pořád totiž nevíme, co je to za typ jističe).

Jen odmagnetování (degaussing) jednoho monitoru totiž žere první 2-3s proud kolem 4-6A. Ten proud pak klesne na nějakou půlampéru, kterou monitor potřebuje pro provoz. Když víš, že máš desítku pojistku, zapínej zásadně napřed jeden monitor, pak druhý, teprve pak počítače. Ty si vezmou typicky po 2A. To máme přes 5A jen počítače s monitory v ustáleném stavu.

Když ti ale mikrovlnka vyhodí i šestnáctku pro pračku, zatímco pračka se svými 14A dlouhodobého odběru při ohřevu ne, je chyba v mikrovlnce. Bez diskuse.

A výměnu jističe svěř elektrikáři, který podle průřezu vodičů a způsobu jejich uložení zjistí, jaký jistič to snese. Protože ani o těch drátech nic nevíme, jestli jako ta desítka tam má dobrý důvod zůstat, nebo můžeš jít výše. V každém případě výměna jističe za jistič jiného, zejména vyššího, jmenovitého proudu, vyvolá povinnost následně provést výchozí revizi.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Jindra2 »

K původnímu dotazu, charakteristika jističů je dána písmenem v označení jističe.
B - běžná rychlost (dříve označení V)
C - pomalejší
D - nejpomalejší pro těžký rozběh
Podívej se na stánky výrobců jističů.
Jindra

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“