Naslouchadla úprava

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

Naslouchadla úprava

#1 Příspěvek od vladimir »

Zdravím,
mám problém s naslouchadly. Poøídil jsem si dva stejné kusy od fy Widex, protože se jinak nedomluvím. Pøi sluchové ztrátì 90% na øeèových rekvencích je to celkem pochopitelné. Na obì uši jsem si nechal zapnout možnost zvolit indukèní smyèku, která ale umí jen mono. Pøi zkoušení bezdrátových sluchátek, jsem obì naslouchadla pøepnul na režim ind. smyèky a zvuk jde stereo.
Problém je že sluchátka je nutné "štelovat" na uších tak aby zvuk byl co nejlepší. Je to asi dáno polohou snímaèù a cívek sluchátek. Samotná sluchátka mají impedanci 32 ohmù a prùmìr cívky je odhadem 15 mm.
Rád bych tento nedostatek odstranil a pøípadnì i zvýšil hlasitost. Zatím mì napadlo vyrobit samotné cívky a dát je místo repráèkù sluchátek, pøípadnì pokud by došlo k tomu, že by signál z levého kanálu pronikal na pravý a naopak, cívky zmáèknout na ovál a umístit je kolmo na osy uší. Aby byl signál každé cívky zamìøen na jedno naslouchadlo. Nevím ale, jestli staèí cívku pøizpùsobit jen podle stejnosmìrného odporu nebo nìjak spoèítat a hlavnì jak a na co namotat aby šla pøípadnì vytvarovat na ovál a zafixovat. Prùmìr cívky by byl nejlépe 80 - 100 mm, ovál tak 60 x 10 mm.
Jestli máte nìkdo zkušenosti s výrobou podobných cívek, nebo jinej nápad jak to celé øešit, poraïte prosím.
Dík Vladimír

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kulikus »

Bylo by dobré u navinuté cívky zachovat shodný nejen stejnosměrný odpor (32 ohmů) ale i stejnou indukčnost jakou má původní reprák.
Indukčnost se změří měřákem nebo to jde určit s generátorem signálu a osciloskopem a dopočítat. Z naměřené indukčnosti pak vypočítáš přibližný počet závitů a průměr drátu zvolíš/spočítáš tak, aby cívka měla přibližně těch 32 ohmů.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od robo »

https://www.pomuckyproneslysici.cz/bezd ... hook/p1076

Podle tohoto nápadu jsem laboroval s cívkou. Z číny jsem si objednal podobný bt zařízení ale se sluchátkem za cenu sai 230kč, k dobru je že to má navíjecí přívod tak když to není pořeba tak se přívod schoval do zařízení. Sluchátko jsem odstřihnul a přes smd odpor 10ohmu jsem připojil cívku navinutou v jedné vrstvě v délce civky asi 15mm. Delší cívka je výhoda, sluchadlo nebylo tak náchylné na změnu polohy vůči cívce. Zajištěno i s smd odporem ve smrštovačce. Problém byl že za uchem mám sluchadlo, pak tam je stranice od brýlí a k tomu ta cívka. takže narváno a k dokonalému přenosu signálu musí být cívka v nějaké poloze vůči sluchadlu. Když to bylo ve správné poloze tak hlasitost byla v rezervě. Po widexu jsem koupil phonak s BT, zvládá pouze hovory. Ale občas to nefunguje korektně i když je tel. od sluchadla třeba půl metru. Napadlo mě že by stačilo použít mikrofon místo ve sluchadle tak v telefonu, telefonovalo by se jako klasicky s tel. u ucha, přeci jen je blíže než mikrofon sluchadla za uchem. Výhoda že by šel zvuk přes BT by zůstala zachována, zvuk z telefonu nemusí cestovat přes tvarovku a tak není hovorem obtěžováno okolí. Ale prý to nejde.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od vladimir »

Mì šlo hlavnì o to, že se zachovají výhody individuálního nastavení kmitoètového prùbìhu, který má každý podle své sluchové vady.
Dál možnost pøenosu sterea u dvou sluchadel, což normální indukèní smyèka neumí.
A taky je dùležité že nedochází k akustické vazbì a tím k pískání ve sluchadle. To je u velkého zesílení u sluchadla problém.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od robo »

Když jsem začal s widex sluchadlem tak jsem se těšil jak budu slyšet přes T zvuk v kině, divadle a pod. Za ty roky používání jsem nenarazil v kulturních stáncích na možnost použití sluchadel. :( Takže jediné využití bylo to domácí laborování s civkou. A výhodu režimu T jsi už popsal.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“