Připojení zemnění

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

Připojení zemnění

#1 Příspěvek od xxgmxx »

Ahoj, chci se zeptat, už před dlouho dobou mi bylo řečeno že pod barákem máme nějakou kovovou desku, která měla sloužit jako zemnění. Až teď jsem zjistil že to buď nikdy nebylo zapojené, nebo to někdo uštípal.
Chtěl bych to zapojit, ale nějak si nejsem jistý kam s tím, jelikož to je ve sklepě a rozvaděč na druhém konci baráku, tak bych to alespoň teď nějak zapojil.
Mám tu několik možností kam by se to dalo zapojit a to je zemnící svorka na radiátoru, zemnění boileru a malý rozvaděč pro 380V který má 6mm2 přívod.
Já bych to klidně připojil na všechno, jaký je váš názor? Samozřejmě vím, že to neni ideální.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Předně je potřeba ověřit stav zemniče, jestli má vůbec smysl se s ním zabývat. Mohl být zrušen jako nevyhovující.

Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

#3 Příspěvek od xxgmxx »

Achab píše:Předně je potřeba ověřit stav zemniče, jestli má vůbec smysl se s ním zabývat. Mohl být zrušen jako nevyhovující.
Připojil jsem pomocí něj některé spotřebiče jako přímotop a podobně a fungovaly, jiný způsob jak to ověřit mě nenapadl.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

"...a fungovaly..."
A proč by neměly? :wink:

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#5 Příspěvek od Osmdesat »

Zemnič se myslím připojuje do rozvodné skříň, na PE, teprve odtud se přes PE zemní spotřebiče. Nepřipojuje se přímo na spotřebiče. Musí také vycházet z jednoho bodu, aby někde nevznikalo dvojí zemnění.
Suma sumárum, lépe je poradit se s odborníkem.

ok1in
Příspěvky: 141
Registrován: 06 kvě 2010, 02:00
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ok1in »

Když nevím, zeptám se toho co se tím živí. A pokud to z jakéhokoliv důvodu nechci udělat, první odkaz z Google dá - http://www.fraja.cz/priprava-zakladoveh ... prohresky/
Ale jak už bylo řečeno, to že je odpojený může mít svůj důvod a bez změření nic nikam nepřipojuj...
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...

Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

#7 Příspěvek od xxgmxx »

Osmdesat píše:Zemnič se myslím připojuje do rozvodné skříň, na PE, teprve odtud se přes PE zemní spotřebiče. Nepřipojuje se přímo na spotřebiče. Musí také vycházet z jednoho bodu, aby někde nevznikalo dvojí zemnění.
Suma sumárum, lépe je poradit se s odborníkem.
Měl jsem to revizního technika od čezu který mi dělal revizi že mám el. kotel a ten mi řekl že by to zapojil na topení, a že to topení bude někde uzemněné také, takže si to svojí cestu najde. Prý lepší mít něco než nic kdyby někde překopli zemnění tak mě to zachrání. :roll:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Tak tomu reviznímu technikovi (na co?) bych moc nevěřil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Mohol ti rovno zmerat odpor toho zemnica.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

To tedy měl, ale když má takové hlášky jako "takže si to svojí cestu najde", tak to bylo asi jen takové plácání.

Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

#11 Příspěvek od xxgmxx »

No dobrá, tak to asi zapojovat nebudu. Jelikož ti co to tu stavěli umřeli dříve než to dodělali, tak asi proto to nebylo zapojené.
Jinak tu v baráku zemnění neni, jediné co tu je jde z el. přípojky nulák a zemnění jeden a ten stejnej kabel.
Jestli je taková prasečína to zapojit jak jsem napsal, raději to nechám být.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Pokud je přizeměno někde v RISce a není to dál než 40m od HR, tak by to mělo vyhovět.
Jinak tyhle desky se už dávno nepoužívaj, kvůli malé účinnosti přizemění.Používá se pozink pás 4x30 natažený ve výkopu.
Tyhle informace mám od vedoucího elektrikářů, když dělaly u nás po vsi nový rozvody elektriky do zěmě.Ptal jsem se ho, proč mne neuzemnily u baráku RIS a tohle mi odpověděl.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

#13 Příspěvek od xxgmxx »

Sandal píše:Pokud je přizeměno někde v RISce a není to dál než 40m od HR, tak by to mělo vyhovět.
Jinak tyhle desky se už dávno nepoužívaj, kvůli malé účinnosti přizemění.Používá se pozink pás 4x30 natažený ve výkopu.
Tyhle informace mám od vedoucího elektrikářů, když dělaly u nás po vsi nový rozvody elektriky do zěmě.Ptal jsem se ho, proč mne neuzemnily u baráku RIS a tohle mi odpověděl.
Nevím jak to je v RISce zapojeno, vidět tam nic není, jediné co vím je že mi do baráku vede zelenožlutý vodič, na který je v baráku připojený nulák a ochranný vodič. Jestli to je lepší mít pouze tohle , než mít i připojenou tu desku pod barákem, způsobem který mám k dispozici, tak to tak nechám.

Uživatelský avatar
xxgmxx
Příspěvky: 9
Registrován: 19 říj 2019, 02:00

#14 Příspěvek od xxgmxx »

Rovnou se zeptám, co dělá dvojí zemnění ? Jaký je problém který dvojí zemnění vyttváří ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Když jsem před asi 30 lety kopal vedle baráku sklípek, tak jsem odhalil zemnící desku hromosvodu v hloubce asi 2 m. Svod ze střechy byl měď cca 8 mm a deska rozměr 600 x 600 mm taky měď, ale byla šíleně rozežraná měděnkou místama díry, místama tloušťka 3-4 mm. Svodovej drát byl na konci rozklepanej a původně byl asi snejtovanej s deskou ale vše bylo sežraný a rozpojený. Děda tvrdil, že jednou do toho hromosvodu prásklo. Tenhle stav byl asi po 40 letech od postavení baráku.
Otázka je, z čeho je uzemnění u tebe a zda to není dávno urezlý. Většinou se to co je v zemi dělá z pozinku. Hodně málo hromosvodářů natírá spojky svodu a zemnící tyče v zemi roztaveným asfaltem a pokud to dokonce svaří elektrikou, tak to v tom místě spálenýho pozinku bez nátěru shnije za pár let.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“