Příjem družicového vysílání před plyšovou revolucí

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Příjem družicového vysílání před plyšovou revolucí

#1 Příspěvek od Osmdesat »

V tomto pohnutém čase někteří z nás se slzou v oku vzpomněli na konec zlatých časů :lol: (Já bych si na to byl včera snad poprvé v životě nevzpomněl, že je 17. listopad, jenže někdo v mém okolí o tom začal mluvit, a tím mi pokazil náladu :|)

Tak snad si, pamětníci, o to líp vzpomenete, jak se za komárů chytal u nás ten bájný satelit :wink:
Tj. jaké byly podmínky příjmu - dostupné družice a dostupnost bezplatných kanálů. Jaká byla možnost příjmu placených-kódovaných kanálů. Existovala u nás autorita, která smluvně zajišťovala předplacení družicového vysílání?
Vím, možná to zní směšně, když se přece jednalo o imperialistické družice, jenže koncem osmdesátek už se to všechno víceméně otvíralo a západní zboží bylo docela dostupné.
Navíc Tesla vyráběla jakýsi satelitní přijímač, takže tu možnost družicového příjmu musel někdo oficiálně posvětit.
Slyšel jsem takovou zkazku, že dokonce některé pořady vysílané např. západoněmeckou družicí měly i nastavitelné české titulky. Ale co je na tom pravdy, nevím.
Existovala nějaká TV družice v rámci RVHP? My jsme nic neměli a dodnes nemáme a ani mít nebudeme. Ale umím si představit, že Sojuz něco měl, jejich technologie byly málo uvěřitelné a jejich rozloha po tom přímo volala.
Každopádně kolem těch satelitů byla obrovská mánie, lidi si to věšeli na paneláky, dokonce v našem domě byla úvaha, že by se koupil družstevní "satelit" a napojil do STA.
Petr Kotvald pořád zpíval v rádiu jakousi hroznou písničku, že "tvůj přítel satelit tě nepolíbí", čímž asi kritizoval satelitní mánii své přítelkyně, která jej kvůli satelitu zanedbávala.
Já byl bohužel děcko a satelit jsme doma neměli, jen to předpotopní VHS video, jak konstatoval můj otčím. Ale ten o satelitu jen kecal, prachy na to nejspíš ale neměl...
Atd, atd... Tož vzpomínejte, pamětnící (:

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od xmurgi »

Pred rokom 89 a v 89 som mal ešte iné starosti bol som veku iskričky ;-).
Ale po roku 1990 v rámci likvidâcie OD Lamač mi otec kúpil niečo takéto...

Kód: Vybrat vše

 https://www.google.com/search?q=orava+1+satelit&rlz=1C9BKJA_enSK590SK591&hl=sk&prmd=mivn&sxsrf=ACYBGNTKrC4iJrqOzBk12mr2Uc081azHvA:1574069647910&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_oNyxuvPlAhVBJlAKHXXAAu0Q_AUoAnoECA0QAg&biw=1194&bih=721&dpr=2#imgrc=eFjrVtcN3p2bnM
Prijímač orava 1. Astra na 19,2E na tom išla obstojne... nemalo to ani prepínanie polarizácie po koaxe. Takže na začiatok som mal konvertor s predradeným polarizátorom...a k parabole ťahanú dvojlinku a koax. Časom som tam dobastlil prepínanie napätia konvertora, takže polarizátor odpadol..

ako škola na spoznanie zákutí analógového sat prijmu to bolo super ;-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Ten teslácký satelit jsem taky kdysi potkal.
Ale když jsem začínal lézt po střechách (rok cca 1994), tak už byl trh docela nasycený.
Doporučovali jsme hlavně Pace, ty byly spolehlivé.
M?ůžu zkusit říct známýmu, který měl první satelit už cca kolem roku 1985, ten by toho věděl víc.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

někde na rozhraní plyšáku , možná těsně po se daly koupit Sharpácké vstupky a z nich udělat jednoduchý přijímač ladění bylo auto nahoru nebo dolů po kanálech. Tuti fruti bylo na jistotu :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Ten Teslácký přijímač přišel snad až v roce 89/90. Do té doby byl satelitní příjem takovou šedou zónou. Předplatné oficiálně asi nikdo neřešil, navíc kódovaného toho bylo minimum a kdyžtak jednoduše analogově.
TV družice v rámci SSSR samozřejmě existovaly, ale počítalo se spíš se skupinovým příjmem. Oni měli družicový systém již koncem 60. let, ale ten vyžadoval přijímací stanice, protože družice nebyla na stacionární dráze a bylo ji třeba sledovat - systém Molnija-Orbita (vzhledem k tomu, že území SSSR je dost na severu, tak to pro některé oblasti ani jinak nejde). V 80. letech už byl k dispozici systém s družicemi na stacionární dráze - Ekran. Ani jeden ze systémů nepoužíval dnes známé satelitní frekvence. Až koncem 70. let na nějaké ITU konferenci byly každému státu přiděleny frekvence pro družicové vysílání, takže ČSSR je taky dostala. To už bylo v dnešním pásmu. Ze začátku se ale nepočítalo s individuálním příjmem, k tomu došlo až v 80. letech se zlepšováním parametrů polovodičů.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Nevyšel kdysi v Rádiu stavební návod na nějakej satelitní přijímač? Mám dojem, že jsem jej tam viděl, jen nevím, jestli před, nebo po.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Určitě ano, dokonce jsem jej viděl na vlastní oči.
A mám pocit, že Zdeněk nedávno psal, že je vyráběl jeho otec?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Řekl bych, že až po: něco vyšlo v roce 1991 v červeném AR, v modrém AR pro konstruktéry pak vyšel přijímač s automatickým laděním.
Asi vyšlo ale i něco předtím, protože kolega si celý přijímač stavěl nějak do roku 1988, odkud měl schéma, to netuším.
Mně po montáži a naladění asi tak čtvrtého satelitního přijímače opustila jakákoli chuť něco takového doma vlastnit. Jak můžu věřit v budoucnost něčeho, co visí 36 tisíc kiláků vysoko?
Když jsem je pro jiné montoval, samozřejmě jsem neušel programové nabídce což mě ujistilo, že u toho nemusím být ani u cizích, natož doma, za ty roky se mi dokonce nevrátil ani pocit, že bych toto rozhodnutí měl přehodnotit....
Naposledy upravil(a) Hill dne 18 lis 2019, 12:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#9 Příspěvek od dred »

forbidden píše:Nevyšel kdysi v Rádiu stavební návod na nějakej satelitní přijímač?...
mám dojem, že ten návod (teda až to bolo ono) bol skôr (1982-3), ešte som chodil na strednú. Kamarát mi vtedy doniesol čiastočne osadené dosky, konvertor a parabolu...ale stroskotalo to na MF cievkach. Ešte nejaké zbytky z toho mám niekde v krabici... Konvertor bol na tú dobu vtedy "parádny" so šum.číslom tuším iba 1,8 ..aj ten ešte niekde mám.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od kevin_mitnick »

Kodovani tenkrat ( v letech 87-91) kdyz jsem delal prvni pokusy se satelitem nikdo neresil. Slo chytat dokonce i servisni kanaly po kterych bezel treba fotbalovy prenos bez komentaru a strihu ze stadionu do studia. Kodovano bylo jen par vetsinou filmovych kanalu a i tam bylo kodovani analogovy a pomerne primitivni, takze dekoder byl veci par veceru s osciloskopem a pak pajkou. Jeden filmovy kanal treba tenkrat kodoval tak, ze kazdy druhy vysilany radek byl analogove invertovan. Dekoder byla prace na jeden vecer a uz se koukalo...

Digitalni kodovani, podmineny prijem, cryptoworks a karta do kazdeho prijmace - to vse zacalo az po prelomu tisicileti...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Hezké odpoledne. Jestlli to taky nebude tím, že se ten převrat čirou náhodou nekryl s dobou intenzívního rozmachu různých technologií. Ono to Amatérské rádio bylo na tuzemské poměry docela otevřené světu. Na stavbu satelitních souprav se vrhlo pár nadšenců, který na to měli prostředky, a to nejen finanční. Navíc si myslím, že výsledek jejich snažení by stejně většinu lidí neoslovil. Tady se spíš řešil příjem rakouských televizních kanálů, což bylo zajímavější. Němčinu tu snad ovládalo víc lidí, než Angličtinu. V 90-tých letech se objevila možnost přijmu Astry. Stačila na to tady hojně rozšířená satelitní souprava "Cambridge" (jeden soused to tu vozil z Rakouska)- stačilo na střechu hodit anténu, nastavit směrování, pozapojovat a zapnout. Naladění bylo nějak nastavený výrobcem. V době, kdy jsme to měli, tak tu jelo nejčastěji MTV. Většina kanálů byla volně dostupná, jen pár bylo kódovaných stále, a asi dva nebo tři měli kódování jen občas. Pak to převzal Skylink, hodil to pod kód skoro celý a už to nebylo zajímavý. Navíc začala digitální technologie přijmu, tak se ta naše souprava mohla tak akorát vyhodit. No ale to už jsme v době, kdy se tu objevili, jako houby po dešti,kabelové společnosti.
PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

OK3 si pamatuju, to jsem byl ještě na základce a začli tam dávat filmy, co se u nás vyskytovali jen na mnohokrát kopírovaných VHSkách. Třeba tuhle šílenost, tenkrát mě to bralo. :D

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od FHonza »

Artaban001 píše: PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?
OK3 a "Příběhy kožených kalhot". Na to se zapomenout nedá :)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

Artaban001 píše: PS: Pamatujete si někdo na pozemní "OK3"?

Nehrály tam náhodou večer sovětské filmy?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Hill píše:co visí 36 tisíc kiláků vysoko?
Není jim tam zima ??? :lol:

Dotaz na satelity za komančů je na úrovni, jestli slabikáře za nich byly lepší než dnes. Zajímavé je na tom právě to, že si dnes nikdo nestěžuje, že by byl analfabet a to ani na internetu. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“