Mobilní foťáky a led osvětleni

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Mobilní foťáky a led osvětleni

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes mě celkem překvapilo že v místnosti s "LED zářivkama" nešlo Hujavejem ani Šamšungem nafotit nic z kusu bílýho papíru. Prostě černej podexponovanej snímek. Musel jsem zhasnout a pak to za pološera vyfotit s bleskem na mobilu šlo.
Nějak to nechápu, ten blesk mobilu je taky ledka. Doma běžně fotím pod LED žárovkou. Nějakej rozdíl ve spektru u těch "Led zářivek"?
Kdyby to dělal jeden mobil, ale dva různý výrobci?
Naposledy upravil(a) Celeron dne 27 lis 2019, 22:18, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Asi jsem dnes už zabrzděný, ale nechápu spojení "černý" a "přeexponovaný" snímek.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Fuj, podexponovanej. :oops:
Už jsem to opravil.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Tys asi nikdy v životě neviděl přepálenej negativ, viď?
A krom toho - obrazový snímače, když se zahltěj, produkujou "černej" signál. Aspoň většina z nich.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Jo a proč se nikdy nezahltí když při focení doma smažím na věc z 25 cm LED žárovkou Osram ACO1742 2700K 9W? A do toho ještě svítí 1,5 m nad stolem klasická zářivka 2 x 36W.
Ty LED zářivky byly 2 v místnosti 3 x 4m ve výšce 2,6m. Výkon a provedení jsem nezkoumal.
Ta černá byla pokaždý z celkem 4 pokusů, dva na Huj a dva na Šam.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Ekkare, sice jsem analogové fotografií moc nedal, ale pár snímků se špatnou expozici jsem už vytvořil. Neboj. Ovšem u digitální fotografie jsem přeexponovaný černý snímek neviděl.
Jirko, mozna ty LED trubice produkují i UV složku, na kterou automatika fotítka reaguje snížením expozice? U nějakých levných LED trubic bych se nedivil..
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Může za to setrvačnost lidskýho oka - ta "nevidí" mezery v impulsech světla produkovanejch LEDkama. Ty nemají "dosvit", jejich průběh jasu je "hranatej". Když mezery vyplníš nějakým dalším zdrojem, kterej je buď napájenej stejnosměrem a tím pádem nebliká, nebo má setrvačnost jako žhavený vlákno, budeš mít zase jinej výsledek . Optickej snímač pracuje s mnohem kratšíma časama, takže se buď trefí do mezery mezi jasovýma pulsama, nebo naopak do maxima. A nezapomeň, že foťák v mobilu nemá nezávislej expozimetr, ale osvit měří přímo čipem = je tam časový zpoždění mezi okamžikem měření a okamžikem snímání obrazu
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Divne je, ze ten tzv. moderny software nema vyriesene taketo tzv. moderne osvetlenie. Stavil by som sa, ze normalny fotak (digitalny, o filmovom ani nehovorim) by s tym problem nemal.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hubert_79 »

vševěd píše:obrazový snímače, když se zahltěj, produkujou "černej" signál
Skutečně?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Michal22 píše:Ekkare, sice jsem analogové fotografií moc nedal, ale pár snímků se špatnou expozici jsem už vytvořil. Neboj. Ovšem u digitální fotografie jsem přeexponovaný černý snímek neviděl...
EKKAR zavzpomínal na (super)ortikony, tam vlivem silnýho světla (třeba kupodivu i svíčka) došlo k rozptylu elektronů v okolí osvětleného bodu, takže světlej bod byl lemovanej černým okrajem. Jmenuje se to halace. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#11 Příspěvek od Osmdesat »

U starších nebo levnějších digitálů jsem si toho taky všiml - pokud bylo v obraze slunce, bylo někdy černé. Přesný princip neznám, ale skutečně k tomu docházelo. U těch novějších snímačů jsem si toho nevšiml.
U filmu k tomu taky dochází/-elo. Ale zase - ta přeexpozice musela být extrémní. Označuje se to jako oblast solarizace. V běžné literatuře se expoziční křivka filmu malovala jen do maxima, co bylo dál, se "tajilo". Jen někde si troufli křivku namalovat až do konce, asi nechtěli lidi mást. Ta křivka pak skutečně klesá.

V daném případě ale bude problém nejspíš v tom, co napsal Ekkar. Expoziční automatika naměří nějaký časový integrál jasu a podle toho se nastaví. Jenže expoziční čas je tak krátký, že to v čase vykousne mezeru mezi pulzy.
Plus navíc automatika se nastavuje na střední šedou, což vyhovuje většině scén. Jenže neví, že ten papír má být na fotce bílý, a nastaví se na střední šedou, takže jej trochu podexponuje.

Řešení bude nastavit korekci expozice do plusu. Některé foťáky mívaly také režim "text" nebo "dokument", aby věděly, že se fotí papír, a nepodexponovávaly.
Přílohy
Křivka zčernání negativního materiálu
Křivka zčernání negativního materiálu

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“