Sháním - Tlačítko na šňůru

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

Sháním - Tlačítko na šňůru

#1 Příspěvek od jirkati »

Asi blbě hledám, ale nikde nemůžu najít tlačítko na šňůru. Něco jako se používá v nemocnicích, kde to visí nad pacientem a stlačením se přivolá sestra. V prodejně elektro na mě koukali jak na blba, co si to vymýšlím. A krásně mi prodavač poradil, ať použiju koncový vypínač na šňůru a přes půl tlačítka ať dám gumu, která tlačítko vrátí do nulové polohy. To mě docela dorazil.
Nemáte někdo radu, jak takové tlačítko hledat?

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#2 Příspěvek od hobbyrobot »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Nebo do spínače č.1 3555-01921 doplnit vratnou pružinku. V řadě 3553 je to stejně: vypínač + pružina = tlačítko.
Naposledy upravil(a) Achab dne 05 led 2020, 16:34, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Pár tisícin vteřiny hledání Ujce Ghůůghla, zadáno hledat "tlačítko na kabel", vybráno zobrazit obrázky, po asi dvou vteřinách hledání vybrány dva odkazy:
Odkaz 1
a
Odkaz 2.
Co můžeš chtít víc?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

Ekkar - první odkaz není v prodeji, ale druhý vypadá docela nadějně. Nenapadlo mě hledat "Tlačítko alarmu". Ještě někde musím najít maximální použitelné napětí pro tlačítko s deseti metry kabeláže.
Odkaz od hobbyrobota se mi zdá příliš robustní.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

Amatérsky jsme toto řešili vestavbou nízkozdvihového tlačítka z jedné strany a kabelové vývodky z druhé strany do kusu plastové elektro trubky KOPOS 16.

Je to příjemné na uchopení do ruky.
Děti s tím pak u nás blbnou v různých soutěžích.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#7 Příspěvek od starecd »

EKKAR:tento odkaz mi připomněl nemocnici před 6lety, použít tohle tlačítko byl skoro zločin, doběhla "příjemná" sestřička a že nemá v pr...i vrtuli :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Co bys dělal Ty, kdyby při kafíčku, cigárku, nedej bóže při trapnejch pohybech s doktorem nebo saniťákem furt někdo zvonil? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#9 Příspěvek od Rellik »

EKKAR: to druhé tlačítko se snad dělá stejné od první republiky... Měl jsem jich několik doma z hnědého bakelitu... Je ho možno vidět i ve filmu se Švejkem... (napojeno na zvonek). Možná bych to doma ještě našel... :)

Jinak co se týká tlačítka jako takového, tak záleží co se s ním bude spínat... Jestli 230V nebo nějaký signál... Pak se dá vybírat z vícero možností....

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#10 Příspěvek od jirka5 »

Ve špitálech se kdysi používalo i tohle tlačítko:
https://www.desko.cz/cs/elektroinstalac ... 40_47-438/
Bylo zašroubované do takového trubkovitého bakelitového krytu s vývodem na kabel CYH.
Ještě donedávna dodávali i červené tlačítko s rozpínacím kontaktem. Jako kluk jsem tyhle tlačítka používal na pokusy s relátky, protože nic jiného nebylo. Docela se divím, že taková historická věc se vyrábí dodnes.

Možná by na tenhle switch z Číny pasovala jako kryt nějaká tuba od léků:
https://www.aliexpress.com/item/3269216 ... b201603_53

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

Použi tubu od šumivých tabliet (Celaskon, Calcium, Multivitamin...). Z jednej strany dáš tlačítko, z druhej navrtáš tiež a dáš tam priechodku na kábel typu PG.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#12 Příspěvek od jirkati »

Helios - to není tak špatný nápad. Pokud babička za to nebude moc tahat, mohlo by to i nějaký čas vydržet.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

hobbyrobot i achab Ti dávají odkaz na to , co jsem zde hledal i já . K takovému vypínači jen vložíš pružinku z celoplošného tlačítka . Snese to nespočet sepnutí i 10A .

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#14 Příspěvek od jirka5 »

Možná by stačila místo průchodky typu Pg obyčejná gumová průchodka a uzel na šňůře proti vytržení. Aspoň by to nevypadalo tak humpolácky.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

kdysi jsem trochu modelařil, rakety. odpalovaly se elektricky na dálku anténním kabelem cca 15m a ze tří plochých baterek 3R12 v sérii, zážeh roznětky sepl tento vypínač, za úplatek (jedny tvrdý sparty) pro správce špitálu...bylo to efektní a bezpečné :wink:
http://www.sezam.cz/bez-jmenovky/i24988 ... m-tlacitka
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Součástky“