Programovania UV 3R+

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

Programovania UV 3R+

#1 Příspěvek od Alino »

Ahoj všetkým.Prosím vás skúsenejších o radu.zakúpili sme pre decká na čunder UV3R+ ručné radiostanice.Potrebujeme ich ale naprogramovať na PMR frekvencie.Spôsob ukladania frekvencie do pameti nám ide to je ok.Ale problém máme s nastavením frekvencie.Napríklad 446.00625 nastavili sme všetky možné kroky nastavovania frekvencie ale nejde nám to,či už 6,25 alebo 12,50 nie a nie to tam dostat ručne.Dalšie kroky 10,20,25,5. ručky sme dostali s továrnym nastavením po resete.Cez počítač to zatial nemáme ako naprogramovať.jedná sa nám iba výlučne o PMR frekvencie.Prosím niekoho kto takúto radiostanicu má o radu,velmi by nám to pomohlo.Ďakujem za akúkolvek pomocnú radu.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pokud RDS nemá krok 6.25 tak to nenaladis. Taky tato RDS není určená jako pmr. Nastav nejbližší možný kmitočet.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od CZJKP1 »

Ano nastavit step na 6.25.
Měla by ho dle specifikací mít.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#4 Příspěvek od Alino »

Písal som že krok6,25 predsa má.Na prvý kanál sa mi medzitým podarilo nastaviť frekvenciu takto.Nastavil som 446.000 potom krok 6,25 a dostal som 1. frekvenciu PMR 446.00625 .
Lenže dalšie frekvencie asi už takto nenaladím napr: 446,01875 čo je 2.frekvencia.Alebo by sa to dalo prepočítat ako po sebe meniť krok aby sme sa dostali na potrebnú frekvenciu?
Inak by ma zaujímalo či nie je možná kombinácia tlačítok pre jemnejšie ladenia.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
Premek_k
Příspěvky: 58
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Premek_k »

Vždyť 2. kanál (446,01875Mhz) je 446,00625 (1. kanál) + 2x 6.25 (nebo 1x 12.5). A tak dále. Všechny PMR kanály jsi schopen s nastaveným krokem 6.25 naladit. Viz tady.

(Nezapomeň pořešit maximální výkon 0.5W)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Jo a přilepit anténu. :lol:
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

ta problematika je trochu širší,
nicméně lze na 446MHz provozovat pouze vysílačky odpovídající požadavkům všeobecného oprávnění.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#8 Příspěvek od jirkati »

Alino - doufám, že tě s těmi Baofengy nikdo nevyhmátne. Dost hrubě výkonem porušuješ Všeobecné oprávnění č. VO-R/3/6.2016-9 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení PMR 446. Budeš-li někoho rušit a on ti to bude chtít "dát sežrat", tak se nedoplatíš. Ale kde není žalobce, není soudce.
Navíc budeš muset nějak chytře ochránit amatérská pásma 145 i 430 MHz. Dětičky jsou totiž při "hraní si" s jakoukoliv radiostanicí velice flexibilní.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Taky bych pro děcka radši pořídil běžný PMRka. Můžou omylem vysílat kdekoliv ta ručka dovolí.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

De iure, Baofeng není homologovaný pro provoz na PMR. De facto, pokud tam navaříš správný kmitočty a výkony.......A nebo použij tzv sdíláky. jsou jak na VHF tak na UHF. A u některých lze použít plný 5W výkon. Pravda, i tady by měla mít radiostanice homologaci.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od CZJKP1 »

Pokud dobře vidím, tak je dotyčný ze Slovenska a na to se sdílenky nevztahují, takže toto neraď.

A navíc sdílenky už nějaký dosah mají a opravdu není nic otravnějšího než když tam vlezou děcka a jsou slyšet všude a přitom si hrají 40m od sebe.

Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

#12 Příspěvek od Alino »

to Premek
Ďakujem pekne za radu išlo to presne ako si napísal.Teším sa a decká sa budú tiež.

Pre ostatných.
Som si vedomý výkonu a možnosti rušenie HAM pásiem.Takže sa budú požívať iba na čundr,výkon prepnutý na LOW a anténka asi 5cm.Vo všetkých pametiach sú nastavené kmitočty iba PMR

Ďakujem Premekovi a všetkým ostatným.
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Na Slovensku nemají sdílenky? Jsme myslel že unie má jednotnou legislativu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od CZJKP1 »

Toto nemá s eurosoyuzem nic společného.
Sdílené kmitočty byly u nás již v devadesátých letech. Poté se VOR u nás v roce 2005 zřejmě měnilo - proto z toho roku je. Změnila se šířka kanálu a také byl ukončen provoz v pásmu 45MHz - vzhledem ke vstupu do NATO kde vojáci toto pásmo požadovali volné.
Jen nechápu, proč z místo 25kHz navrhli 10kHz u 2m sdílenkách když takové radiostanice snad ani neexistují? Standard je 12.5kHz.

V německu taktéž nemají sdílené kmitočty. Jen Freenet. Kde je povoleno někde kolem 149MHz asi 0.5W + musí být ohlášení.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od CZJKP1 »

Jinak samozřejmě PMR platí tam, kde platí CEPT, což je (minimálně) Evropa.
V Americe mají jiné myslímže FRS, v Číně PRS atd. Vše je to většinou z principu totéž jen jiný výkon a kmitočty.

https://en.wikipedia.org/wiki/Family_Radio_Service
https://en.wikipedia.org/wiki/Public_Radio_Service
https://en.wikipedia.org/wiki/KDR_444
https://en.wikipedia.org/wiki/UHF_CB

atd.

A nejlíp jsou snad na tom v Rusku, tam jsou povolené i nějaké KV kmitočty, protože země velká :D

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“