Rekonstrukce zářivkových svítidel na Led roury

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Rekonstrukce zářivkových svítidel na Led roury

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes mi bouchl nad hlavou kondík v zářivce 2 x 36W. V druhým stejným mám zase sfouklou jednu tlumivku a ve třetím je žlutá loužička vyteklej kondík.
Tělesa jsou asi 6 let starý bez poškození a tak bych vyměnil roury za ledky.
Mám tady balík polskejch Pila LED 14,5W 1600lm Cool White 4000K, ale prý to je Siemens. Eletromontážníci když dělaj výmenu, tak dají místo startéru zkratovač, vymění roury a jdou na další.
Já to mám doma a tak bych to mohl "minimalizovat", vyházet nepotřebný a zapojit jen patici napřímo. Ale slyšel jsem názor, že je dobrý nechat jednu původní společnou tlumivku pro obě ledky, že je to ochrání a zvýší životnost.
Co je na tom pravdy?
Koukal jsem do led svítidla Vytrych a v nich není naprosto nic jen přívod do jedný patice a na druhý straně spojka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Ochránit a prodloužit životnost by tlumivka mohla. Má totiž i nezanedbatelný odpor, vedle indukčnosti. Takže obě tyto impedance omezují bordel že sítě a tím ledky šetří. Bude to trochu na úkor svítivosti. Jen nevím, jestli při vypnutí indukčnost naopak neškodí. Původně měla vyrábět napěťovou špičku pro zapálení zářivky. Tak si vyber.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Trubice a startery si odloz, ked sa tie LED vyseru.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Trubice a startery si odloz, ked sa tie LED vyseru.
To jsou LED roury tak obecně špatný nebo jenom ta Pila? 8O
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

PavelFF píše:Bude to trochu na úkor svítivosti.
Nebude. Trubice obvykle pracují v určitém rozsahu napájecího napětí a mají vlastní stabilizátor.
Zapojit patici napřímo je nevýhodné v tom, že kdokoli tam může vrazit normální zářivku.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jova1 »

Asi bude hlavně záležet na tom, co je v těch trubicích za zdroj a LED čipy.
Třeba ty moje, mají zdroj který funguje už od 50V, mám je zapojené několik let přímo na 230V, různě je zkracuju, upravuju jim proud do čipů a neodešla zatím ani jedna :wink:
Více zde: http://www.jova1.cz/ostatni/osvetleni_l ... i_led.html

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Jova, já mám skleněný s paticema, co vypadaj jak klasická zářivka, ty nezkrátím ani náhodou. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#8 Příspěvek od vladom »

Já jsem v jednom cnc stroji tlumivku nechal a led trubice odešla. Tá indukčnost těm led trubicím nedělá dobře ikdyž výrobce tvrdí opak. Moje zkušenost je taková, že tlumivka musí ven. V té led elektronice střelil poddimenzovaný varistor a graetz, což podle mě svědčí o přepětí a podezřelá je právě tlumivka. Ale je víc výrobců, takže možná to některý lépe ošetřil.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

jova1: v tom zdroji pôvodnej trubice bol aj varistor? Podľa fotiek by som povedal, že skôr asi nie.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jova1 »

Byly tam dokonce varistory dva. Jeden před usměrňovačem a další za ním a tlumivkou. Ve všech trubicích co jsem dostal, byl jeden, nebo oba proražený :? Následně se přerušila pojistka na vstupu. Po výměně pojistky a odstranění varistorů trubice fungují. Píši o nich na stránkách dole.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Ještě je taky možnost koupit za cca 90,- předřadník a ty tlumivky a kondy vyházet. Elektronika předřadníku nebude životností horší než elektronika LED trubice. Když jsem předrátoval svítidla na předřadník, do patic na startery jsem dal upravené, vyštípnutá doutnavka a stočený svitkový kondík do zkratu, kryt starteru pak označím centrofixem že je jen jako propoj.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Ty startery jako náhrady při použití LED trubic obsahují jen pojistku. Nic jiného. Takže sis vyrobil to, co se k těm náhradám dává běžně.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Kuchal jsem rozvod v Trevos dvoutrubkách zářivkách na předělávku na LED trubky. Všechny nástrky na tlumivkách a paticích šly bez problémů rozpojit. Tlumivky se musely odjistit zatlačením šroubováku do škvíry.
Ale přípojná trojsvorka, ta mě dala. :twisted: Ať jsem škubal za dráty, odmačkával při tom uvolňovací packy, tlačil do dírek ocelovou jehlu, nic nepomohlo. Jeden drát jsem urval, dva se mi podařilo vykroutit.
Netušíte někdo, jak se v těhle mrchách dá nějak normálně uvolnit drát?
Přílohy
Trevos.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#14 Příspěvek od Balt76 »

Zatím se mi to vždycky povedlo bez problému kroucením vodiče tam a zpátky. Ty mačkací packy jsou pro uvolnění připojovacích vodičů. Trevos dává tyhle svorkovnice i do normálních zářivek, co používáme v továrně. Dost už jsem jich rozkuchal. Prostě kroutit a zároveň lehce tahat. Pokud to nejsou nějaký aušusový kusy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Díky, tak to to jsem opravdu netušil, že žádná dírka na svorkách není uvolňovač. Proč je tam teda dělají? :roll: Jak jsem psal, něco se podařilo hrubým násilím vykroutit/vyrvat ale v jedný mi drát zůstal. Naštěstí šel zbytek drátu nacpat jehlou do svorky a místo něj nastrčit novej drát.
Překvapilo mě, že ty LED roury Pila mají po zhasnutí asi 3 sekundy dosvit do ztracena. Myslel jsem, že to sklo je jen matná rozptylka světla z LEDek. A on je asi v tý rouře nějakej luminofor, co "pomáhá" LEDkám svítit. Nebo to je jen doběh kapacit ve zdroji?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“