Krimpovací kleště

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelMr
Příspěvky: 8
Registrován: 23 říj 2017, 02:00

Krimpovací kleště

#1 Příspěvek od PavelMr »

Zdravím

Potřebuji poradit s výběrem krimpovacích kleští budu kupovat první a nevyznám se v nich.
Vybral jsem tyto https://www.gme.cz/krimpovaci-kleste-proskit-cp-336f.
Potřebuji ale vybrat čelisti které budou pasovat na konektory XH TJC3 a pak na fastony 4,8mm a 6.3mm. Nevím podle čeho to vybrat.

Děkuji

Pavel

Uživatelský avatar
adamscho
Příspěvky: 105
Registrován: 22 dub 2016, 02:00
Bydliště: Liptovský Hrádok
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od adamscho »

Ahoj, vhodne iba na fastony. Ake fastony budes pouzivat klasice izolovane , neizolovane? Na tie male krimpy budes potrebovat specialny nastroj. Mas MPN a Vyrobcu toho krimpu ?

Uživatelský avatar
PavelMr
Příspěvky: 8
Registrován: 23 říj 2017, 02:00

#3 Příspěvek od PavelMr »

Jsou to tyhle https://www.aliexpress.com/item/3275126 ... 4c4dJiSjng

Ty fastony budou neizolované.

MPN je číslo toho výrobku?

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#4 Příspěvek od dj_Paul »


Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#5 Příspěvek od starecd »

Na těch z odkazu jsou sice výměnné čelisti, ale myslím, že by stačily tyhle:
https://www.official.cz/z7014-kleste-pr ... -8-4-8-6-3

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#6 Příspěvek od pospisjak »

Ahoj,
hledám vhodné kleště pro občasné zalisování ok na větší průřezy, tedy silnostěnných. Typicky k alternátoru, startéru, možná i ke svářečce. Padly mi do oka hydraulické s vyměnitelnými šestihrannými čelistmi, označení YQK-300 nebo podobné, u nás k dostání i tady https://www.hobynaradi.cz/hydraulicke-l ... -18t-geko/
Mají i jakési kolečko, možná k nastavení max. tlaku pomocí redukčáku, možná jen pro uvolnění čelistí.
Má s nimi někdo zkušenost? Ta cena je perfektní, až podezřele nízká. Ze zkušenosti kolegy je nejlepší zális půlkruh se dvěma hroty, ale to jsem u tohoto rozsahu průřezů nenašel a cena je krát 20.
Tyhle šestihranné jsou se sílou 12 t nebo 18 t a rozsahem 10-300 mm² , na menší bych musel pořídit mechanické.
Přílohy
YQK-300-YQK-70-Range-4-70MM2-10-300MM-crimping-range-Hydraulic-crimping-tool-12T-pressure-1-1.jpg

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#7 Příspěvek od ohryzek36 »

Na krimpování silnostěnných ok používáme v práci buď mechanické kleště od Klauke (tuto řadu), nebo od 150mm² podobné hydraulické kleště (taky cosi značkového) - používal jsem to zatím jen jednou, ale co si pamatuju, tak žádné nastavování tlaku tam nebylo - po upnutí oka se chvíli pumpovalo, pak po dolisování čelistí na daný tlak (tady 18 tun) v kleštích cvaklo a čelisti se samy uvolnily - ten knoflík sloužil jen k povolení čelistí před dolisováním (při chybě a tak). Moc se nepoužívaly - byly prý dost drahé (řekl bych tak, že 10x až 20x dražší, než ty, co jsou v odkaze), manipulovalo se s něma jak v bavlnce a stejně už byly jednou v opravě (netěsnila hydraulika).

Za mě jsou praktičtější ty mechanické kleště, ale je jich potřeba pro takový rozsah průřezů kabelů víc a to už cosi stojí - záleží na rozpočtu a "nutnosti" jejich pořízení. A taky na tom, jestli to má člověk na domácí bastlení nebo k nějaké profesionální činnosti.

Já bych (kdybych je potřeboval) si je koupil z nějakého obchodu, co má blízko kamennou prodejnu ( nebo aspoň dobře řešené reklamace) s tím, že až se po dvou letech rozsypou kleště, tak buď koupím znovu stejné, nebo udělám přípravek a budu to pomocí zbylých čelistí lisovat ve svěráku...

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od doktor365 »

To kolečko bude jen na uvolnění čelistí. Mám podobný tvar a tak nějak stejný kufřík , akorát expander na cu trubky. A kolečko slouží k uvolnění.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#9 Příspěvek od pospisjak »

Tak kleště dorazily a je to opravdu kolečko na uvolnění hydrauliky s tím, že pístnice má uvnitř pružinu a po uvolnění sama zajede. Původní kufr od yqk-300 má nachystané přihrádky na čelisti 16-300 mm² , ale tyto od Marpolu rebrandované mají navíc 10 mm², takže je potřeba je v kufříku někam uklidit :)
Teď ještě sehnat vhodná silnostěnná oka a kabel a můžu konečně předělat to ukostření motoru na autě, protože už se začalo ochlazovat :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Hliníkový a měděný pokovený oka koupíš v každým obchodě se silnoproudem. Značí se podle průřezu kabelu a otvoru pro šroub, třeba 10/8.
Když jsem línej s sebou tahat lisovací kleště, používám oka s trhacíma šroubama. Připodobnil bych to k článku elektrikářský čokolády, šrouby zatáhneš a při dotažení se v zeslabeným místě utrhnou, takže z oka nic netrčí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#11 Příspěvek od pospisjak »

Díky, oka jsem nakoupil, dnes jsem si nalisoval ukostření převodovky a karoserie k baterce na osobáku (ztrácelo se při startu až 1 V). Byly to očka 35 mm² a dvojáček do očka 70 mm² . Zjistil jsem, že první zális byl volnější a začal klást odpor, až byly čelisti téměř u sebe, takže do dalších jsem nacpal k jádru té 35 mm² ještě kousek oholené 4 mm² nebo 2.5 mm² a pak to bylo jistější. Řez jsem neprováděl. Poznatek je, že u těchto levných kleští s rozsahem do 300 mm² šlo i při 70 mm² pumpovat celkem ztěžka, takže jsem udělal dobře, že jsem je při výběru předimenzoval, protože většinové využití bude do těch 50 mm². Druhý poznatek je, že při velkém přiblížení polovin čelistí vzniká přetok a otřep a že je lepší tento přeteklý materiál neodbrušovat, ale pootočit ho na šestihranu jinam a napodruhé zalisovat grót do oka.
Přílohy
smrstovacka.jpg
Pokus o presazeni a zalis nadvakrat se nepovedl, nevypada to hezky.
Pokus o presazeni a zalis nadvakrat se nepovedl, nevypada to hezky.
35sqmm.jpg

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#12 Příspěvek od pospisjak »

Mám ještě jeden bod, ohledně krimpovacích kleští, malých, s výměnnými čelistmi pro činnosti kolem autoelektriky. Byly mi doporučeny základní kleště, jejichž čelisti konají buď zcela rovnoběžný pohyb (docela drahé) nebo s velkým čepem na boku, které konají pohyb po velkém rádiusu, tedy téměř rovnoběžně.
Např. můj oblíbený Knipex má tyto:
200 mm 97 43 200 Atady a k nim různé čelisti -
97 49 54 - Junior Power Timer
97 49 05  Fastony 4.8 - 6.3 ; 0.5-6 mm2
97 49 11 Kabelova oka silnostena, dva prolisy, 4, 6, 10 mm2 DIN 46234, DIN 46235
Jenže problém... Knipex neumí Superseal. A to je u aut hodně častý konektor.
Alternativa ke Knipexu, Rennsteig, jehož základní kleště a čelisti vypadají, kromě barvy, na chlup stejně. Rennsteig sice umí čelisti na Superseal 1.5 (624 773 3 02), jenže 6100 Kč je pro mé použití 5 pinů za 2 měsíce trochu moc...
Proto bych se chtěl zeptat, jestli nemáte někdo cenově dostupnější řešení Superseal pinů, ať už ve formě jednoúčelových kleští nebo ideálně výměnných čelisťových systémů, ať s sebou nemusím tahat patery kleště? Díky
Naposledy upravil(a) pospisjak dne 06 říj 2020, 06:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#13 Příspěvek od pospisjak »

No, Knipexky objednány, na Superseal hledám dál, jsou řešní za 500,- Newbrand CRIMP-SEAL01 ale na první pohled nevypadají zrovna festovně anebo za 600,- NRKR2, které jsou pro "Faston, lze použít i na kontakty Superseal, MNL, Timer, Delphi"
To by znamenalo, že pokud pasují čelisti z Fastonů i na Superseal, tak to půjde těmi Knipexy a nebudu muset nic dokupovat. Vyzkouším, až dorazí Knipex.
Ještě půjde Wurth GRLDE-KONT 0,35-1,5 s neznámou cenou (asi dost) a KS Tools 115.1515 Za cca 2700, s podivným rozsahem průřezů a u nás jaksi vyprodané.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Kdysi jsem uvažoval, že bych ty kleště rozebral, obkreslil a nechal si ty větší díly vypálit laserem z titanového plechu.
Tím by se pár gramů ušetřilo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#15 Příspěvek od palmalsport »

Tak ta fotka s 2 vodiči v jednom oku :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“