Electrolux EWT1262TDW výměna ložiska

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Electrolux EWT1262TDW výměna ložiska

#1 Příspěvek od robo »

Požádala mě kamarádka zda bych u této pračky nevyměnil ložiska. Pračku jsem ještě neviděl, je to příprava před akcí. U nějaké pračky jsem viděl že se vyšroubuje z boku hrdlo s ložiskem a našroubuje nové. Ale co u této pračky to nevím. Jaká ložiska tam patří a rámcově jak složité to je. Můžete mě prosím poradit ? Děkuji

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#2 Příspěvek od miroja »

V servisnom manuali to nie je popisane?

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od robo »

Ten nevlastním. A o pračkách mám minimální povědomí. Musím zjistit jestli na to mám nebo ať si má na to někoho sehnat.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kodl1 »

Tady to bude podobné, jem jedno ložisko 500-1000kč, raději vyměnit i manžety, cca 20kč/ks..
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#5 Příspěvek od miroja »

robo píše:...Ten nevlastním....
Toto by ti nepomohlo? :

Kód: Vybrat vše

https://elektrotanya.com/electrolux_ewt_1062_tdw.pdf/download.html

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#6 Příspěvek od Rostav »

Ložisko je součástí ložiskového domku. Objednat lze u Electroluxu pomocí PNC čísla a modelu pračky. PNC číslo určuje použité díly, které se během výroby mohou odlišovat.

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#7 Příspěvek od miromatus »

tu https://shop.electrolux.sk zadáš PNC spotrebièa. nájdeš komplet sady ložisko v uložení s o- krúžkami aj s vazelínou v tube na pravú aj ¾avú stranu, k¾úè na demont aj montáž si treba zhotovi￾. Tu je aj návod https://www.youtube.com/watch?v=2guksltmlPM
Aj dnes mi prišla jedna sada, mením doma na práèke a nedávno som menil svokre na práèke , èasovo cca 30min.
Naposledy upravil(a) miromatus dne 11 bře 2020, 19:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Jo, bez pripravku se to dela hoodne blbe. Pokud jej nemas jak vyrobit tak jdi od toho a radsi nekoho zkuseneho.
Ten pripravek z videa je polovicata robota-na strane remenice s tim budes zapasit,bude ti zavazet osa priruby

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#9 Příspěvek od Vlafig »

A pozor, ložiskové domky jsou pravé a levé, pokud se jedná o ty šroubovací. Jsou na nich šipky, značící směr utahování a povolování (OPEN - CLOSE). Ještě se pak liší barvou - zelené a bílé - vypadají podobně, ale mají jiné stoupání závitů a při záměně by nešly správně našroubovat až do konce a při použití větší síly může prasknout závit na vaně. Také, aby toho nebylo málo, se ještě liší průměrem otvoru v ložisku. Je třeba opravdu koupit správný typ. Cenově jsou docela drahé, obyčejné polské cca 400 - 500,- Kč/ks, správně by se měly vyměnit oba domky, přestože většinou odchází ložisko na levé straně. Samozřejmostí je před montáží vyčistění hřídele bubnu (může se k tomu velmi špatně), výměna těsnícího V kroužku, kvůli kterému nejspíš přišla do ložiska vlhkost a to následně odešlo, a pak důkladné promazání vazelínou. Dobré je promazat i závit na domku, aby šel v budoucnu lépe povolit. Než však cokoliv začneš podnikat, pračku rozeber a podívej se, jestli není náhodou upadlá celá příruba od bubnu - při otáčení bubnu se musí točit i ložisko. Pokud je příruba upadlá, což se stává, je to konečná. Vana je svařená a buben nelze vyjmout. Ale to nechci strašit. Samozřejmě je potřeba mít přípravek na povolování domků. Pokud by bylo vadné jenom jedno ložisko a to druhé by bylo dobré, je potřeba jej rovněž vymontovat a zkontrolovat V kroužek, případně jej vyměnit a namazat vazelínou. Pak je šance, že ještě vydrží. Není to úplně jednoduché, ale dá se to.
Pokud jsi manuálně zručný a máš cajk, můžeš se pokusit odfrézovat vnější kus plastu domku, překrývající ložisko a pak jej zkusit zevnitř vyklepnout a nahradit novým. U bílých domků se to celkem daří, u zelených domků má ložisko vroubky a drží v domku jako zvíře a většinou domek praskne. Úspora nákladů je však značná - celý domek cca 400 - 500 Kč, samotné ložisko 20 - 30 Kč + V kroužek 30,- Kč. Ale to už je vyšší level.
A hlavně nekupuj "značkové" ložisko od Electroluxu. Neví, co by za něj chtěli. Kup jinde (třeba www.kupaoprav.cz), ale musí sedět rozměry a strana. Obyčejný šroub od Electroluxu stojí 60,- Kč a stejný mají v železářství za 5,- Kč, tak asi tak.
Naposledy upravil(a) Vlafig dne 12 bře 2020, 09:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od kodl1 »

Nedávno jsem dělal Zanussi, tam byly ložiskové domky na šrouby, ložisko z ložiska jsem dostal vnitřek a vnější kroužek přeřízl, měl na sobě vroubkovanou drážku, nálitek po drážce v domku jsem zabrousil do roviny a nalisoval nové ložiska, i novými manžetami jsem se vešel do 100kč..
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#11 Příspěvek od Vlafig »

Také způsob, jen mi řekni, čím jsi přeřezal ten zbylý kroužek z ložiska, to je tak tvrdý materiál, že se mi to nepovedlo. Také je pak třeba vyjmout ten vnitřní plech v domku, na který dosedá V kroužek.
Naposledy upravil(a) Vlafig dne 12 bře 2020, 09:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kodl1
Příspěvky: 263
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od kodl1 »

Mikrovrtačkou z Lidlu a řezným kotoučem cca 30mm průměr..
Ten domek byl zelený, nepraskl ani jeden, i když jsem nevěřil že to vydrží, ložisko jdem předtím dostával ven kladivem, oo existenci drážky jsem jsem ještě nevěděl...
Ad ceny výrobců praček, noha pračky M8 - 200kč, noha nábytková M8 - 5kč, rozdíl vzhledově minimální.

Vnitřní plech domku jsem asi jen vyklepnul, problém nebyl ale už si to nepamatuju..
Naposledy upravil(a) kodl1 dne 12 bře 2020, 09:45, celkem upraveno 2 x.
Co mne nezabije, to mne posílí ...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Vlafig »

Aha, tak takový cajk nemám. Někde jsem ale četl, že před vyklepnutím ložiska je dobré domek nahřát horkovzdušnou pistolí, tak to někdy zkusím.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“