Veritas cívkové pouzdro - pružinka

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

Veritas cívkové pouzdro - pružinka

#1 Příspěvek od frantajetel11 »

Zdravím všechny bastlíře a bastlířky.
Sháním na starou Veritasku (Famula) pružinku, která je z boku přišroubovaná (dva šroubky) na cívkovém pouzdru. Je to plochej kalenej plíšek, pod kterým prochází spodní nit (viz obrázek). Nemá někdo doma? Případně kde se to dá sehnat. Kupovat kvůli tomu celý pouzdro se mi moc nechce...
Přílohy
pouzdro.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

vystrihni zo zvinovacieho metra

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Tak, vystřihnout a opatrně a pomalu s chlazením ve vodě zabrousit cigárkama Dremely nebo na kotoučový brusce aby se to nevyhřálo. Ale nevím, jestli nebude problém jak je metrová planžeta lehce po dýlce prohnutá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

taky jsem to chtěl opravit manželce, ale byly s tím jen problémy . . .
nakonec jsem to stejně koupil celé nové, nestojí to svět a mám klid . . .

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#5 Příspěvek od frantajetel11 »

Ze svinovacího metru? Průser je ale, že na konci toho pérka je ohyb, kterej jde do dírky v pouzdru (možná by tam ani nemusel bejt?). A taky jsou v tom pérku dvě dírky na šrouby. Nějak jsem ještě nezkoušel, jak jde sviňák vrtat, ale bojim se, že moc nee. To vážně tenhle bazmek nejde někde sehnat jako náhr. díl?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

frantajetel11 píše:To vážně tenhle bazmek nejde někde sehnat jako náhr. díl?
ale to víš že to jde sehnat . . .
. . . stejně to nakonec koupíš celé.

všechno jde sehnat tady mají i samotné šroubky . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

My snad máme prodejnu ve Svitavách .

Uživatelský avatar
hrmil
Příspěvky: 191
Registrován: 24 črc 2008, 02:00

#8 Příspěvek od hrmil »

Volá sa to na slovensku chapač.Už len nastavenie ťahu nite je problém.Ja som ho tiež vymieňal za nový.Na starom boli nepatrné známky opotrebenia,stále s tým bol problém.Po výmene za nový je po probléme.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

No vidíš, a pro mýho známýho, co opravuje šicí stroje, se to česky jmenuje "uchápěč", od slova uchopit. Ale podle něho jsou uchápěč i kleště, pinzeta, svěrák... :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

hrmil píše:Volá sa to na slovensku chapač.
Celeron píše:No vidíš, a pro mýho známýho, co opravuje šicí stroje, se to česky jmenuje "uchápěč", od slova uchopit.
v původním návodu ke stroji máme doma napsané taky chapač, ale moje babička tomu vždy říkala "člunek" . . .

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#11 Příspěvek od miroja »

Moja babicka zas "unterlak". Zjavne prevzate z nemciny. Na zciatku 20-teho storocia to bolo asi bezne.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

ok1hga píše:v původním návodu ke stroji máme doma napsané taky chapač, ale moje babička tomu vždy říkala "člunek" . . .
Protože u hodně starých strojů ta pouzdra tak vypadala. A cívečka do nich byla štíhlá a dlouhá. Viz foto.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Správně , člunek je člunek a chapač je chapač . Člunkem zde nazývají cívkové pouzdro . No a chapač byl je a bude zase chapačem . No , jelikož jsou zde zase dojmologové , tak jsou výsledky jasné . Chapač je od chopení se nitě ! Čili je to úplně jiná součást šicího stroje , než o které zde dojmologové melou . Nastavení brzdy nitě z cívky z cívkového pouzdra-člunku , se učí každá Madlenka švadlenka v prváku na učení . Je rozdílné nejenom pro různé nitě , ale i vlastnosti budoucího švu . Aby se dal odpor výstupu nitě dobře štelovat , musí mít to ploché pérko správný tvar . Základní chybou bl-bů a dojmologů , je pérko řádně utáhnout . Tím se přehne a i potom po jeho povolení , není schopno plnit svou funkci . Tož tak . Šití zdar ! PS Jo a kup si nové a neutáhni ho moc ! Upevňovací šroub ano , ale ne ten regulační .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

A příspěvek od elektrosvita to dobře zamotal . Na obrázku jsou smotané dohromady "člunky" , chapače i cívková pouzdra . také to napsal buďto mameluk , nebo chybí tento rozlišující popis , co se za a b c d atd nalézá . Do dalších podrobností je třeba vědět , že je chapač rotační , kývavý atd . Což již není předmětem tohoto vlákna .

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#15 Příspěvek od kejki »

Jenom dodám, že cena na šicím centru je úlet, reálná je do 100,- jestli je to shodné s průmyslovými, tak to půjde koupit na aliexpresu.

tady je výčet typů které to mají shodné s průmyslovou Juki.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“