AIWA TPR 180E - mono radiomagnetofon

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tomamater7
Příspěvky: 5
Registrován: 31 bře 2020, 02:00

AIWA TPR 180E - mono radiomagnetofon

#1 Příspěvek od Tomamater7 »

Zdravím,
jsem tu poprvé, tak mě prosím berte s rezervou :D Koupil jsem si za pár peněz radiomag. aiwa, za mlada jsem se na tyhle stroje díval ve výlohách elektry a tiše záviděl. Teď ho mám. Myslel jsem, že ho vyčistím, vyměním gumičky a že pojede, na to si věřím, ale co mě zarazilo, že při těch všech brumech a chrapotu po zapnutí nejde naladit ani jedna stanice, na žádném vlnovém rozsahu ani ťuk. Mohl by mi někdo nasměrovat, kde hledat jádro pudla? Myslím obecnou radu, třeba se to u starých radiopřístrojů stává.
Předem díky, Tomáš.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mikras »

Ahoj, viděl bych to na zoxidované kontakty v přepínačích. Do živých vstupů nejde přes přechodový odpor kontaktů signál a ty vstupy pak fungují jako antény, přijímající brum a jiné pazvuky.
Takže kontaktol, přepínače prostříknou a procvakat. Případně po chvilce působení opakovat.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#3 Příspěvek od DELONG »

Neviem aké máš vybavenie a znalosti ale skús skontrolovať pripojenie vodičov z dps na prepínače ak sú. Vyčistiť potenciometre a hlavne všetky prepínače vhodným prípravkom na kontakty. Kontrola zdroja a elytov by mala byť samozrejmosťou.Taktiež prespájkovať studené spoje v kritických miestach ako sú prepínače prispájkované na dps. a nezabudni ani skontrolovať jack na slúchadlá ak je použitý v zariadení.
Možno ešte niekto poradí viac :wink: .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tomu stroji bude skoro padesát let, v lepším případě pětačtyřicet. Mechanicky jsi ho rozhýbal, ale pořád je tam hromada elektrických funkcí mechanicky ovládaných.
Jak dlouho to bylo bez napětí? Jak dlouho se nehýbalo s přepínači?
Začni jimi: klidně je prokapej isopropylalkoholem nebo aspoň denaturátchlastikem a přitom přepínej, ať se vyčistí kontakty. Po vyschnutí můžeš vyzkoušet, něco se rozehrát musí. A pak bude jasněji, kudy dál.
Hlavně koukej, ať se trn vytékající líh nedostane na gumové části, přece jen v těch přepínačích mohla zbýt nějaká kontaktová vazelína, byť v nepatrném množství. Ale na postupné sežvejkání řemínků to může stačit.
Naposledy upravil(a) Hill dne 31 bře 2020, 12:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tomamater7
Příspěvky: 5
Registrován: 31 bře 2020, 02:00

#5 Příspěvek od Tomamater7 »

Díky chlapi, pustím se do toho a budu informovat o výsledku

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

V nápadně podobném a rozmístěním ovládacích prvků úplně stejném magnetofonu JVC jsem strejdovi za ty roky, co ho má, už dvakrát čistil ten hlavní dlouhý modeswitch. Je pravda, že má magnetofon na chatě, kde se hodně mění teplota a je i více vlhko, než běžně v bytě, ale modeswitch zoxiduje tak, že nejde prostě nic a procvakávání nepomáhá. Řešení je jedině ho vypájet, otevřít, lehce tvrdou gumou přečistit kontakty, umýt IPA, lehounce máznout vazelínou, složit a zapájet. Přestane to chodit vždycky tak po deseti letech. Takže jestli je AIWA skutečně stejná i uvnitř, problém bude nejspíš stejný.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od stefan31 »

Ak budú prepínaèe v podobnom stave, ako v mojej AIWA TPR930, tak sa neèuduj, že to nehrá. Ja som v tej mojej povyhadzoval v tunerovej èasti všetky staré uhlíkové odpory, ktorým sa v znaènej miere zmenila hodnota smerom hore, z prepínaèov rozsahov boli vybraté "bežce" a vyèistené aj vnútorné kontakty - podobné ISOSTATOM, rozobral som všetky ostatné prepínaèe, vyèistil, rovnako tak celú skrinku, reproduktory, mikrofóny, potenciometre a do zosilovaèa už mám pripravené všetky elyty na výmenu. Na foto sú kontakty prepínaèov.... ve¾a zdaru, ale ak to urobíš poctivo, rados￾ sa dostaví, ak nie, budeš sa vraca￾ k problémom ....

Stefan31
Přílohy
TPR-930.jpg
Prepinace1 AIWA.jpg
Prepinace AIWA.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od ronoda »

Já jsem u něčeho podobného (tuším Hitachi) pro malíře pokojů
(asi si dokážete představit jak vypadal) provedl radikální řez. Protože se stejně poslouchá radio jen v pásmu FM, tak jsem natvrdo propájel všechny přepínače v poloze VKV a zajistil vteřinovým lepidlem. A když jsem byl v tom, tak to samé jsem udělal i s přepínačem Play. Radio mu chodí jak z praku, a to je to už tuším 5 let, a i magnetofon se probudil, ale ten on nepoužívá. Je to trochu prasečina, ale účel světí prostředky...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Mám ve třech exemplářích něco podobného, co se u nás prodávalo pod pultem a pod třemi firmami, Transylvania, Aiwa a asi Fair Mate.
Něco menšího a v mono provedení se v Elektrách pod pultem prodávalo taky. Ty větší, stereo stroje byly podle původních majitelů všecky kupovaný v Tuzexu.
Je to takový větší, "kufříkový" stereo stroj se 2+2 reproduktory, horními tlačnými klávesami, ale identickými, celkem solidními kovovými mechanikami. Motor jako kráva, plochý řemínek, střídavé mazání, dva elektrety a krom jacků 3,5 i DIN konektor. Jeden z nich má FM OIRT, myslím, že asi ta Transylvania.
Ale dva z nich, ty se západní normou, byly dlouho používané elektrikářskou partou. Takže zacházení i provozní prostředí si dovedu představit...U všech jsou vylomené okraje desek s vyrvanou síťovou přepínací osmičkou, ve dvou jsou shořelý/přerušený trafa.
Mechanicky naštěstí zcela kompletní, nechybí ani knoflík, klávesa, víko kazety, víko baterek, nic. Poškozené prutovky do toho nepočítám, to je u portablů přece běžný spotřebák :D
Jinak bych je ostatně ani nebral, protože díly z vraků bych těžko sháněl, ostatně i ty vraky samotné. Bral jsem je zčásti i proto, že se prodávaly na našem území. Mám i nějaký stereo Sencory, Aiwy, Sanya a Hitachi, též v ČSSR kdysi nějak prodávané. Část z nich, co mají rádia, jsou OIRT.
Ty mechaniky Transylvania jsou poměrně známý, hodně robustní typ s velkým setrvákem. Tuším, že měly obecné označení "Hitachi". Zahlédl jsem je v portablech povícero firem.
V poslední fázi to elektrikáři napájeli většími, rákosáckými adaptéry, s natvrdo naletovaným káblem dovnitř.
V jednom CCIR exempláři je přepětím z adaptéru asi zlikvidovaný jeden koncový zesilovač, druhý hrozně chrchlal, takže asi taky načatý.
Ale podivuhodné je, že všecky tři kusy i po takové anabázi "nějak" jevily na FM známky života :D a ještě podivuhodnější bylo, že nechrastil ani jeden potenciometr. To mě udivilo jako první.
Taky vůbec nevím, jak tu špínu z toho budu dostávat a pak, co za díly do toho bude pasovat. Jedno provedení má popis pokoveným, vylisovaným písmem, jiné zas jen bílý sítotisk a třetí má hliníkový, asi leptaný štítek.

Uživatelský avatar
Tomamater7
Příspěvky: 5
Registrován: 31 bře 2020, 02:00

#10 Příspěvek od Tomamater7 »

Díky všem za rady a návody, nejsem na tom časově tak ok, abych ty přepínače vypájel a rozebral, opatrně jsem je tedy prolil diavou a řádně je procvakal. Kupodivu to stačilo a už vesele ladím stanice. Co mě ale překvapilo, že potenciometry na korekce a hlasitost prakticky nic nepotřebovaly. Uvnitř jsem našel rok výroby 1979, všechny součástky jsou původní, ani elyty nikdo neměnil. Mám ale další problém, myslel jsem, že tam budou vytahané nebo utrhané gumičky, ale nejsou tam žádné. Dvě jsem tam provizorně dal, mechanika funguje na sto procent, ale poslouchat se to nedá. Nevím tedy, jakou velikost shánět a vlastně ani kde. Jsou tam celkem tři, ta třetí je na počitadlo, ani se mi nepodařilo vykoukat, kam ji umístit. Jestli někdo napíše, jak na gumičky, budu rád. Zatím díky za vše :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Nějaké řemínky budou dostupné přes AME. Na čínu bych dnes asi nespoléhal.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

"Nedá poslouchat" je široký pojem. Hraje to pomalu? Kolísá?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Tomamater7
Příspěvky: 5
Registrován: 31 bře 2020, 02:00

#13 Příspěvek od Tomamater7 »

Hlavně kolísá, dal jsem tam gumičky na vlasy, abych vyzkoušel mechaniku, možná hraje i pomaleji. Nevím jak ty gumičky shánět, když tam ty původní nebyly.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Hubert_79 »

Změř průměry, vzdálenost a podle toho dostaneš přibližný rozměr původního řemínku. A pak jen prohledávat internety.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Tomamater7
Příspěvky: 5
Registrován: 31 bře 2020, 02:00

#15 Příspěvek od Tomamater7 »

A je na to nějaké pravidlo? Obvod nebo průměr snadno zjistím, ale to bude gumička volná. Bude asi potřeba trochu menší, o kolik? Třeba o 10 procent?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“