Co s prázdnejma cívkama

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Co s prázdnejma cívkama

#1 Příspěvek od Celeron »

Za 4 roky 3D tisku mám ve skladu hromadu různých špulí 0,5 0,7 a 1 kg od filamentu. Napadá Vás někoho nějakej rozumnej způsob využití?
Pár jsem jich použil na přemotání letitých zásob svitků různých průměrů vodičů CYA a to je tak asi vše, co mě napadlo....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

repro výhybky?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od FHonza »

Nedávno jsem tady zkoušel jich několik různých darovat. Nikdo to nechce ani zadarmo ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:repro výhybky?
Když to má průměr nějakejch 25-30cm? Kam bys chtěl takovou vzduchošpulku používat?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Čo je to za materiál?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Většinou něco co nejlacinějšího, bez další dotace nějakýma aditivama proti UV záření a vzdušnýmu kyslíku - prostě co nejlacinější obal na přepravu kvalitnější hmoty v podobě filamentu. Nejčastějc je materiálem cívek (recyklovanej) polystyrol nebo levný recyklovaný ABS (akrylonitril-butadien-styren) - barvený na černo, aby nebyly vidět šmouhy z recyklátu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Jak píše Ekkar, většinou černá, některý v celku, některý ze dvou sešroubovanejch půlek, některý ze tří, trubka a dvě čela se západkama. Pouze od Esunu jsou průhledný. Občas jsou plný, občas loukoťový, některý jsou bytelný, některý prohejbací bláto. Všechny mají středovou ďouru 60-90 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Tak snáď je na tom v dnešnej dobe recyklačný symbol s kódom.

riešením je
https://www.filabot.com/

Samozrejme, nie za takú cenu. Trochu nechápem, že po toľkých rokoch, keď cena 3D tlačiarni klasla na nepodstatnú hodnotu, tak recyklátor dokonca zdražel? Ale musí byť aj iný spôsob, ako z plastu vyrobiť vlákno. Keby že mám 3D tlačiareň, tak si k nej ubastlím aj recyklátor. Nemusí byť kontinuálny.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Musíš to rozdrtit a kvůli bublinám protlačit v roztaveným stavu tryskou, tzv. EXTRUDÉREM - A HNED POTOM OCHLADIT, ABY SE TO UŽ NEMOHLO MECHANICKY MĚNIT. Přitom pořizovací cena takovýho malýho, jednovláknovýho extrudéru s hodinovým "průtokem" v řádu 10kg se pohybuje od zhruba půlky mičudy vejš a jeho spotřeba elektriky vyžaduje 3f přípojku s povoleným proudem aspoň 16A - spíš 25A. Plus to potřebuje chladicí vodu, která protéká chladicím žlábkem protisměrně proti směru pohybu vlákna - ten žlábek stačí třeba jen 2cm širokej a 2cm hlubokej, ale voda se v něm musí měnit takovou rychlostí, aby stačila odčerpávat z vlákna teplo - na vstupu je hmota teplá v podstatě stejně, jako v tavicí komoře, rozdíl jsou jednotky °C. Obvykle to je v rozmezí 200°C až 300°C. Na výstupu z chladicího žlabu musí bejt teplota vlákna taková, aby bylo mechanicky stabilní a po navinutí na špulku se neslepovalo - určitě pod 100°C, ale pořád ještě dost vysoká, aby se z povrchu odpařily zbytkový kapky vody a vlákno se nenavíjelo mokrý - proto se vlákno za chladicím žlabem vede volně ve vzduchu, aby stačilo doschnout. Chladicí vodu nemůžeš čerpat z vodovodu, to by ses nedoplatil - takže si připočítej nějakej tepelnej výměník voda - vzduch, ve kterým tu samotnou chladicí vodu budeš "recyklovat" - v zimě k tomu můžeš použít tepelný čerpadlo a teplem vytápět domácnost nebo aspoň dílnu. V létě ti nezbyde nic jinýho, než teplo vyfukovat ven do okolí. Každopádně, bez počátečních MINIMÁLNÍCH investic v řádu mičuda až dvě se na žádný jednoduchý recyklační zařízení nezmůžeš. A i když koupíš použitej extrudér, bude cena jako za ojetý dvouletý auto - plus počítej nějakej drtič, energie, voda ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Kód na cívkách není.
Kdybys měl jen trochu povědomost o plastech, tak bys věděl, že z recyklátu novej filament neuděláš, protože každým přetavením se zhoršují jeho vlastnosti jako index toku plasticita a podobně. V podstatě se musí recyklát jen v množství 20-30% přimíchávat k novýmu matroši, jinak je filament k ničemu.
Já mám doma drtičku na nepovedený tisky, i na nepovedenej filament.
Filastrudéry jsem postavil dva různý typy a je s tím tolik problémů, že jsem to odložil na neurčito. První problém je, že bez kompresního šneku se nedá udělat dostatečně homogení filament a následně přijatelná tolerance průměru filamentu. Vím, kdo kompresní šnek umí vyrobit ale je to 25 tyček a více. Za to mám 50 špulek filamentu což jsem nespotřeboval ani za 4 roky co 3D tiskárnu mám.
A pokud není k dispozici dodavatel novýho granulátu a barviv, tak je to stejně blbost s tím začínat. Já jsem sehnal bílej a pod 50 kg se s tebou vůbec dodavatelé nebavěj.
Něco fotek z mýho pokusničení kolem filawinderu a filastruderu: http://celeron.rajce.net/Filastruder
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Některý jednodušší plasty můžeš zrecyklovat i bez novýho origo granulátu - ale problém je v tom, že to nejsou zrovna ty nejlepší konstrukční plasty, ale zrovna ty "podřadnější" = polypropylén, polyetylén, jejich směsi a kompaundy. Výslednej filament není o moc odlišnější od novýho - ale průšvih je v tom, že ani ten novej origo nemá mechanický vlastnosti nic moc a třeba stěna "výtisku" aby se nedeformovala musí mít aspoň milimetr až dva. Kvalitnější = pevnější plasty ale ohřátím degradujou víc a tam se bez originálu neobejdeš ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše:průměr nějakejch 25-30cm?
ten rozměr jsem asi nějak přehlídl.
Tak na vodní turbínku, nedávno tu někdo řešil generátor na vodu.
Pokud na to ten plast zas není moc křehkej nebo teplomilnej.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#13 Příspěvek od kejki »

Někdo je sháněl, ale teď je asi taková produkce, že mají všichni dost.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

škoda že si daleko. zrovna sa chystám pre navíjacie drôty (zhromaždilo sa mi tu párr motorov) a nemám to na čo namotať.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Taky jsem pred casem zjistoval co s tim, ale krome par bizarnich napadu jsem nic nenasel. Je toho vsude plno a nikdo to nechce, takze do odpadu.

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“