Elektrický ohradník

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

Elektrický ohradník

#1 Příspěvek od Roman611 »

Dobrý den. Měl by někdo prosím ověřené schéma pro elektrický ohradník na ovce? Ohrada by měla cca 100m. Našel jsem nějaké, jenže jeden je neregulovatelný a zdá se mi příliš jednoduchý nato aby fungoval jak má a druhý je zase až moc těžký, jelikož nejsou popsány některé součástky kde zapojit..

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Jen info, možná to víš - ovce, vzhledem k síle srsti, potřebují ohradník se silným výbojem, aby vůbec něco ucítily.
Jinak mrkni sem, jsou tam schémata dvou českých ohradníků, které jsem před pár lety po bouřce opravoval.

PF
Naposledy upravil(a) petrfilipi dne 29 dub 2020, 11:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#3 Příspěvek od Roman611 »

petrfilipi píše:Jen info, možná to víš - ovce, vzhledem k síle srsti, potřebují ohradník se silným výbojem, aby vůbec něco ucítili.
Jinak mrkni sem, jsou tam schémata dvou českých ohradníků, které jsem před pár lety po bouřce opravoval.

PF
Děkuji za odpověď avšak takové trafo nemám- sehnal jsem si zapalovací cívku z favorita a před chvílí jsem našel celkem pěkné zapojení, ale nevím jestli dává dostatečný výboj pro ovce. Ale spíš otázkou je, jestli to můžu napájet ze zdroje co dává 12V 850mA když autor píše že se to napájí z autobaterie..

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od sis2 »

Zapalovací cívka je na 100 m dlouhý ohradník nedostatečná. Malá energie pulzu. Už se tu o tom vícekrát psalo ...
Zdroj 12V/850 mA je schopný dát trvale cca 10W. Pokud se ohradník do tohoto přikonu vejde, ale bude v pulsech brát větší proud, jde to vykrýt dostatečně velkým kondenzátorem na výstupu - z praxe se uvádí tak 1000 až 2000 mikroF na ampér odběru.

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#5 Příspěvek od Roman611 »

sis2 píše:Zapalovací cívka je na 100 m dlouhý ohradník nedostatečná. Malá energie pulzu. Už se tu o tom vícekrát psalo ...
Zdroj 12V/850 mA je schopný dát trvale cca 10W. Pokud se ohradník do tohoto přikonu vejde, ale bude v pulsech brát větší proud, jde to vykrýt dostatečně velkým kondenzátorem na výstupu - z praxe se uvádí tak 1000 až 2000 mikroF na ampér odběru.
Našel jsem tohle zapojení

http://paja-trb.cz/konstrukce/ohradnik.html

Nejvyšší odběr uvádí nějakých 150mA takže bych tam dal cca 200mikroF kondík? A jak na výstup ho mám prosím zapojit??
Jinak ohrada má tedy okolo 60-80m max..

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

A co s tím chceš dělat, když nevíš, jak zapojit kondenzátor na výstup?
Kondenzátor má dva přívody, takže plusový na plus zdroje a mínusový na mínus zdroje. Ale při spotřebě 150 mA nemusíš přidávat nic...
A ještě jednou: zapalovací cívka na to nestačí. Přečti si ten návod až do konce.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

sis2
Kondenzátor tam dát musí!
Po sepnutí tranzistoru roste proud až na cca 4-5A, to trvá té cívce cca 5ms.
Dovolíme-li pokles napětí při (průměrném) proudu 2,5A např. 1V, musí se to pokrýt z kondenzátoru
C=It/u=2,5*0,005/1= 12,5mF - a to ten zdroj v sobě nemá.
Delší doba sepnutí je zbytečná, zbytečně zvětšuje odběr, cívka je už nasycená a energie v ní uložená už se nezvyšuje, (nevím proč Paja-Trb píše o nastavení na 11 až 48ms).

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#8 Příspěvek od Roman611 »

breta1 píše:sis2
Kondenzátor tam dát musí!
Po sepnutí tranzistoru roste proud až na cca 4-5A, to trvá té cívce cca 5ms.
Dovolíme-li pokles napětí při (průměrném) proudu 2,5A např. 1V, musí se to pokrýt z kondenzátoru
C=It/u=2,5*0,005/1= 12,5mF - a to ten zdroj v sobě nemá.
Delší doba sepnutí je zbytečná, zbytečně zvětšuje odběr, cívka je už nasycená a energie v ní uložená už se nezvyšuje, (nevím proč Paja-Trb píše o nastavení na 11 až 48ms).
Byl byste prosím tak hodný na nakreslil kde ten kondenzátor a jaké hodnoty mám připojit? Nejsem zas až tak moc zdatný ve výpočtech takových to věcí.. Třeba poslat obr na mail romantrakal@seznam.cz
Moc byste mi pomohl

http://paja-trb.cz/konstrukce/ohradnik.html

Uživatelský avatar
Roman611
Příspěvky: 12
Registrován: 29 dub 2020, 02:00

#9 Příspěvek od Roman611 »

sis2 píše:A co s tím chceš dělat, když nevíš, jak zapojit kondenzátor na výstup?
Kondenzátor má dva přívody, takže plusový na plus zdroje a mínusový na mínus zdroje. Ale při spotřebě 150 mA nemusíš přidávat nic...
A ještě jednou: zapalovací cívka na to nestačí. Přečti si ten návod až do konce.
Omlouvám se, napsal jsem to špatně- smaozřejmě jak zapojit kondenzátor do obvodu vím, ale konkrétně u tohodle zapojení nevím na které místo a jaké hodnoty. Jinak samotný výrobek by měl fungovat dobře- četl jsem v jiných fórech konkrétně u tohodle zapojení od PaJa a jeden dokonce psal že má ohradu 500m a funguje dostatečně..

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

V tom schema od Paja-Trb je potřeba ten kondenzátor připojit např. místo C1 nebo na přívodní konektor K1/1 (plus), K1/2 (mínus).
Namátkou zde
https://www.ges.cz/cz/elektrolyticky-ko ... 00354.html
Naposledy upravil(a) breta1 dne 29 dub 2020, 14:23, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

breta1 píše:...Delší doba sepnutí je zbytečná, zbytečně zvětšuje odběr, cívka je už nasycená a energie v ní uložená už se nezvyšuje,...
Paja to napájel z akumulátoru a větší čas volil pro "sichr" a pro různé zap. cívky.
Pokud se energie dodává z kondenzátoru, pak po překročení optimálního času sepnutí se proud cívkou a tím i energie výboje bude opět snižovat. Takže ta kapacita může být i mnohem větší než 12mF.
:wink:

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od eleferner »

Kdyz uz je o tom rec: nekdy v ranych 90. letech jsem na vylete na Slovensku videl podomacku (?) vyrobeny zdroj pro ohradnik - faze 220 V pres odpor 22k pripojena primo na drat ohradniku. Odpor byl nejaky vykonovy typ, na delku mel asi 10 cm a byl ve sklenene trubce s plastovymi zatkami, ven lezly izolovane vodice. Toto bylo volne povesene tesne pod precninajicim krovem pristresku, ktery byl soucasti ohrady. Idea byla zrejme takova, ze to proud omezi na 10 mA, coz se asi autorovi zdalo jeste v pohode (vyhlaska 50 vsak jako mez udava 3,5 mA). Ohrada byla prazdna, tak nevim, pro jaka zvirata to bylo urcene. Opravdu se to tak driv delalo? Nebo mohl byt uvnitr pristresku schovany VN zdroj, ktery jsem nevidel?

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#13 Příspěvek od _luky_ »

Tazatel je zřejmě odolný, tak ještě jednou: se zapalovací sívkou nelze udělat ohradník na ovce!
Ovce jsou blbý, mají silnou vlnu a jediné, co na ně platí je to nejsilnější, co se dá koupit (osobní zkušenost). Navíc ohradník ze zapalovací cívky si neporadí ani se svodem pár stéblama trávy (taky osobní zkušenost).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

OT Když je tolik návodů , kde to jde ... :D
Sám jsem hledal na ebay , jdou až do 10J . Ale ty jsou taky mastný .
Měl bys mít alespoň 5J .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »


Odpovědět

Zpět na „Poradna“