Čítač NS100 (ZPA Košíře) sháním schéma

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

Čítač NS100 (ZPA Košíře) sháním schéma

#1 Příspěvek od jakubrosler »

Zdravím,
kdysi se mi dostal do ruky celkem zachovalý čítač s označením NS100. Tehdy jsem z toho chtěl jenom vybrat digitrony na stavbu hodin, ale ty jsem nakonec sehnal jinde a přístroj tak ležel zapomenut pod postelí nějakých 10 let, než jsem ho teď při úklidu znovu objevil.
Už delší dobu jsem uvažoval o stavbě čítače, hlavně na měření frekvence, délek impulsů apod. Tahle krabice, která umí jenom načítat impulsy vpřed a vzad a zobrazovat přednastavené číslo, přitom ale má uvnitř celkem dost volného místa, by mohla být dobrý základ a hlavně by to bylo stylově s digitrony.

Bohužel se mi nepodařilo v hloubi internetu najít o tomto výrobku ani zmínku, že by existoval, natož pak schéma zapojení.
Chci se zeptat, jestli čirou náhodou byste někdo nevěděl o tomto zařízení víc, v ideálním případě jestli by někdo nenašel schéma.
Do reverzního inženýrství se mi moc nechce, i když v nejhorším bych ho asi podstoupil.

Předem dík.
Přílohy
IMG_20200511_114010.jpg
(70.37 KiB) Staženo 88 x
IMG_20200511_113903.jpg
(217.66 KiB) Staženo 148 x
IMG_20200511_113845.jpg
(186.7 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Podle typového označení bych hádal, že to může být nějaká indikace polohy pro obráběcí stroj (dej sem fotku zadní strany, jaké jsou tam konektory).
Možná by mohli něco vědět tady i když to asi není jejich parketa:
http://www.iats.cz/iats/index.asp
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#3 Příspěvek od jakubrosler »

Vypadá to tak.
Přidávám ještě foto toho zadního panelu.
Přílohy
IMG_20200523_184938.jpg

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Hádám, že do toho kulatého konektoru se zapojovaly takovéhle snímače
http://www.larm.cz/inkrementalni-rotacn ... files/#bxc
co je úplně na krajích zadního panelu není z fotky vidět. Možná to funguje tak, že se na číslicové spínači na předním panelu nastaví číslo (souřadnice, kam má pohon jet), ten přístroj vydá povel k zapnutí (skrz nějaké zdířky nebo konektory vzadu) a když snímač naměří, že pohon už tam je, tak vydá pokyn k vypnutí. Možná by o tom mohli něco vědět i v LARM co ty snímače vyrábějí.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ec1045 »

Ten palcový přepínač bude na korekci polohy/hodnoty. Aneb ten čítač sloužil pro odměřování polohy na strojích kde nebyl „programátor“ ale pouze odměřování polohy. Například měřící stoly, kolikrát pro jednoduchost měření potřeba lokálně vynulovat souřadnice. V referenčním bodě došlo k vydolování čítače/ů (osy X, Y, Z) ale měření všech kót z jednoho referenčního bodu je dost nepraktické, takže po kontrole, zda je lokální referenční bod tam kde má být se pomocí palcového přepínače vynulovala konkrétní souřadnice a tím pádem se měřilo v lokálních souřadnicích, ale nebyla ztracená referenční poloha.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“