Tranzistory v TO92

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

Tranzistory v TO92

#1 Příspěvek od judeware »

Při preparaci desek Tesla LCE (občas např. i Mitsubishi aj.) nacházím čudly, viz níže. Typicky (opsáno z futer):

• 1402C, PH82
• 1602C, PH88
• PH2369, PH85

Má cenu odkládat je bokem, nebo jsou tak všední a tak malého významu, že to nedává smysl? Známé (psáno kódem) C548, C639, C33725 apod. sbírám vždycky, ale jejich počet dávno překročil tisíc a ne vždy mě pájecí terapie béře, kvůli nedostatku času spíše platí sloveso s es na začátku. :D
Naposledy upravil(a) judeware dne 22 kvě 2020, 18:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Nech sa páči :D IMHO sráče na hovno :D
Ty ED mají použitelnost cca na místech pro podprůměrné KC508/BC178.
Ale je to filipes, takže to dost a dlouho vydrží.
A jenom Bůh ví, proč tradiční evropský výrobce neznačí univerzální křemíkové tranzistory některým ze zavedených, nebo známých systémů.
Japonci mají v 2SA-2SD ještě rezervy a Amerika ve 2N taky.
Uznávám, že v evropském BCx už moc místa není, zbytky volného místa už obsadily smd prvky.
Přílohy
PH2369_Ph.pdf
(59.92 KiB) Staženo 109 x
ED1602C_Ph.pdf
(51.82 KiB) Staženo 89 x
ED1402C_Ph.pdf
(51.52 KiB) Staženo 100 x

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Tož dobrá,
budou se hodit junioráčatům třeba na blikače a na oplátku od nich budu dostávat např. chassis z C416 apod. A česká KC z oněch TV desek budu skladovat místo těch dotazovaných. To dělám i tak. 8-)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Správný přístup, to chválím!
Ony ještě někde jsou C416-C430??

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Pořád jsou. Tuhle jsem vezl taky jednu na SD.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#6 Příspěvek od judeware »

V jihočeských dvorech stále, Leoši. Ale to bych si musel pronajmout skladovou místnost č. 2, :D nebo je zbavovat desek a vzápětí vyvézt. A na to nemám tolik času. :oops:
Navíc je mi líto rozebírat (teoreticky) funkční tele vize. Cílím na slabé, nemocné a pošramocené kusy (jako se to děje ve světě zvířat).

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od otakarv »

sinclair píše:Ony ještě někde jsou C416-C430??
Také mám C416 a ještě nějaké další, pomalu se toho zbavuji neboť za ta léta se toho nasbíralo nějak moc a "přerostlo mi to přes hlavu", všude jenom úzké cestičky a když něco potřebuješ tak to stejně nenajdeš. :evil:

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#8 Příspěvek od judeware »

Při dalším recyklačním členění/úklidu dost často nacházím kusy s označením C1815. Předpokládám, že jde o japonské 2SC1815. Na foto první zleva je podle mě kousek od Toshiby (dle "teček" mezi řádky, což mívají často tr. této značky např. v TV Sony v "dlouhých pouzdrech - TO92MOD [?]" a nápis GR 2C je jen v kusech z TV Sharp). Ty další jsou z Tesla Television, či spíše LCE. Oba mají v druhém řádku Y, avšak potisk v jednom případě zdola nahoru, ve druhém naopak.

Mám je oprávněně považovat za kusy tří různých značek?
Jak jsou na tom parametricky (nemyslím to, co je v oficiální dokumentaci, zajímají mě zkušenosti dospělých součástkářů)?
Jak to vidíte s kvalitou a využitelností (všechno jsou to 90. léta) a kam je záhodno je zařadit ve srovnání s čs. typy ("lepší než KC508", "průměrné jinéKC", atd.)?

Zatím jsem vytřídil 300ks pro firemního kolegu, který vede v PI elektrokroužek.


V dohledné době budu potřebovat ve stejném duchu posoudit "nestejněstejné" (=pokaždé asi čtyř/pěti různých výrobců) BC337xx, BC547, BC557, BC639.
Přílohy
Různé "varianty" 2SC1815
Různé "varianty" 2SC1815

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mek7 »

To "Y" a "GR" patri k oznaceniu tranzistora, podla hFE. Mozne kategorie su uvedene v datasite.
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

judeware píše: ...Zatím jsem vytřídil 300ks pro firemního kolegu, který vede v PI elektrokroužek...
Jaky ma vyznam ztracet drahocenny cas s vypajenim a tridenim starych tranzistoru pochybnych parametru a v kdovijakem stavu, kdyz za kilo koupis 500ks novych s jasne danymi parametry a jistotou ze neutrpely recyklaci zadnou ujmu. Decka se pak mohou spolehnout ze kdyz jim blikac nefacha, neni to nacatym tranzistorem vyletovanym z kdoviceho.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Originály Toshiba 2SC1815/2SA1015 je něco, co má závěr KC507/BC177, ale šum KC509/BC179.
O něco starší dvojice NEC, 2SC945/2SA733 je naprosto totéž, jen od jiného výrobce.
Japonské 2S cross-listy to takto uvádějí, 100% to platí i prakticky.
Na těchto a podobných univerzálech, se slušně napakovali oba výrobci, druhovýroba, třetivýroba i pajcíři.

Z čistokrevně zápaďácko-evropských typů, jsou skutečné originály Toshiba C1815/A1015, nebo NEC C945/A733 úplně nejblíž dvojicím Siemens BC414/BC416, s nevelkým rozdílem Uceo pak novějším BC550/BC560.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#12 Příspěvek od judeware »

(Nejen) sinclair tradičně nezklamal - díky za velice obsažný příspěvek! :prst:

Teď z těch nejklasičtějších - dal jsem na kopičku pět kusůch BC547. Dotazy jsou prakticky stejné:
• O jaké jde značky, co kvalita a spolehlivost?
• Jak jsou na tom parametricky (nemyslím to, co je v oficiální dokumentaci, zajímají mě zkušenosti dospělých součástkářů)?
• Jak to vidíte s kvalitou a využitelností (všechno jsou to 90. léta) a kam je záhodno je zařadit ve srovnání s čs. typy ("lepší než KC508", "průměrné jinéKC", atd.)?

První foto, zleva:
I - exemplář z Thomsonů
II - Sony, Philips (tipuji pochopitelně i výrobce), OTF a mnoho dalších
III - exemplář z novodobých tureckých chassis z let 1997-2005, vypadá skoro identicky, jako předchůdce
IV - z Grundigů, občas bývá ve starších OTF

Druhé foto (mizerný "potisk" - to jsou ty lejzry?):
IM BC547 - asi jako když vidím ISC BUT11AF, moc důvěry ve mně nebudí.

Ty dva poslední mají odlišně řešené pouzdro (teď jen hádám) - střípek tranzistoru s vývody se vloží do polotovaru ("černý kalíšek") a následně se to "zaleje".
Přílohy
P9160046.JPG
P9160044.JPG

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#13 Příspěvek od lubos1961 »

Ahoj.
Já tyto tranzistory (BC 546 - 548) rád používám, jsou to vlastně univerzální typy. Výborná náhrada za klasické KC 507-509 a i parametrově jsou o něco lepší. Používám to všude kde není překročen jejich napěťový nebo proudový katalogový limit. Bývají jemněji rozlišeny i podle zesílení označením A,B,C. Existují varianty i s nízkým šumem (BC 549, BC 550).
K nim jsou samozřejmě i PNP protikusy (BC 556 - 558) a s nízkým šumem (BC 559, BC560)

Luboš

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

U tranzistoru neznamych vyrobcu, nejisteho znaceni v kdovijakem stavu mas jedinou jistotu, ze to muze byt uplne cokoliv. Je ti uplne prd platne, ze vis ze BC546 je vhodny k tomu a tomu, kdyz nevis jestli to cos vyletoval je skutecne BC546 a ne nejaky padelek nebo verze ktera ma uplne jine parametry nez obvykle a vyrobce ji pouzil protoze byla levnejsi a do daneho zapojeni stacila. Pak ti muze v tvem zapojeni behat na hrane svych parametru apod. Rekl bych, ze za ty potencionalni problemy tech usetrenych par haliru nestoji.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#15 Příspěvek od judeware »

Šmarjá Józef - nechceš mě, milý mravenečníku, podobných výplodů (už podruhé) postpubertála do pětatřiceti raději ušetřit? :roll:

Pro ostatní:
Potřebuju rozlišit jednotlivé kusy dle značky (výrobce). Všechny pochází z televizorů vyrobených mezi léty 1990-2005 (nejvýše) a o jejich původu nemusím pochybovat. A setkávám se s nimi už asi třicet let. :) A proč se něco nového nedozvědět i dnes, že? V době kretýnopovrchové, která klasickému nonmikrometrovému bastlení příliš nepřeje.

Nějaké tipy samozřejmě mám:
I - LCC Thomson? Telefunken?
II - Philips
III - vypadá stejně, ale kdo za ním (W) stojí?
IV - "nějaký Němec"

Ten IM BC547 je nějaká novodová Asie a zmínil jsem ho jen pro úplnost.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“