Požární hlásič do kuchyně

Manuály, rady a návody z protipožární techniky a elektrické požární signalizace (EPS)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

Požární hlásič do kuchyně

#1 Příspěvek od makak »

Chtěl jsem koupit požární hlásič, ale zjistil jsem, že existují dva typy. Jeden registruje kouř a podle výrobce je určen do pokoje, do ložnice, na chodby atd. Ale není vhodný do kuchyně.
A naopak typ do kuchyně doporučený reaguje na teplo a nikoliv na kouř.
A teď nevím, logické by bylo poslechnout výrobce, ale obávám se, že když čidlo zaregistruje velké teplo, je už stejně barák v plamenech a nějaké pípání to nespasí. Zdá se mi, že reakce na kouř (dým, zplodiny hoření) je mnohem včasnější a tedy účinnější.
Vidí do toho někdo, aby poradil, proč vlastně není indikace kouře v kuchyni žádoucí a jak může čidlo na teplo včas zareagovat, dokud ještě není pozdě ?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Protože v kuchyni se předpokládá, že se vaří a pára může zatlumit (někdy optický, někdy nějaký izotopový) signál v komůrce.
Proto asi doporučují tento typ.
Vyrábí se i čidla s kombinací obojího.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

V kuchyni sa pri vareni vyskytuje para a ta by mohla spustit falosny poplach.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Zkusil jsi někdy škvařit sádlo? I se zapnutou digestoří uteče nějaký kouř mimo (třeba průvanem) a přál bych ti slyšet ten klakson v nejméně vhodnou dobu. A to prý ještě některé dámy v kuchyni i kouří (cigarety).

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

Existují hlásiče termodiferenciální (reagují na vzrůst teploty za určitý čas) a termomaximální, někdy označovaný jen jako "teplotní" (reagují až po dosažení určité teploty).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Kourem z cigarety hlasic urcite nespustis, to bys ho musel foukat primo do nej (zkousim je tak). Rekl bych, ze tam budou problem hlavne mastne pary ktere se casem budou usazovat v optice snimace. Dal bych tam kombinovany. Porad lepsi sem tam pripadny falesny alarm (jeste jsem nezazil) nez vyjezd hasicu a rozlamane dvere kvuli parkum zapomenutym na plotne.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

No čoveče jeden alarm kvůli hulení na šatně už jsme v práci zažili.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Jo, to u nas taky. Ale kdyz jsem se podival na kamerac, tak blbci foukali kour do snimace pry jestli funguje. Pak jsem jim rvala pul hodinu sirena protoze nevedeli ze se musi cidlo resetovat :-)
Na cigaretovy kour byly udajne citlive ty ionizacni, ale ty uz se v eu neprodavaji.
Ja pouzivam znackove snimace a nikdy se mi nestalo ze by na koureni seply. Ani pri mejdanech kdy se huli opravdu hodne. Ale nehadam se, je mozne ze nektery snimac sepne.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

To nevím, co to bylo zač, akorát pak už se přes to dával pytlík ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#10 Příspěvek od Osmdesat »

Existují detektory plamene, které reagují na poblikávající záření v oblasti blízkého IR. Nejsou to tedy tepelné, ale optické snímače. Ty by pro daný účel byly vhodné.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

workhard píše:To nevím, co to bylo zač, akorát pak už se přes to dával pytlík ;)
Prodavaji se jeste detektory cigaretoveho koure, ty jsou citlivejsi nez klasicke pozarni.
Mozna vam je dali do satny aby jste tam nehulili.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Osmdesat píše:Existují detektory plamene, které reagují na poblikávající záření v oblasti blízkého IR. Nejsou to tedy tepelné, ale optické snímače. Ty by pro daný účel byly vhodné.
V oblasti blízké IR? To abych si kolem nehrál s DO :-)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

To bude hlásit trošku pozdě, ne? :lol:

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#14 Příspěvek od Milan »

Plamenný hlásič požáru je obytných prostor nevhodný už i kvůli ceně a pozdní reakci (z hlediska následků). Nejnovější trend je používání kombinovaných hlásičů požáru, přičemž jeden systém detekuje CO . Ten totiž vzniká nejdříve při těch různých událostech typu "usnul s cigárem v posteli" a navíc se šíří v prostoru nezávisle na zdroji tepla , na rozdíl od třeba optickokouřových hlásičů to zahlásí při zvolené koncentraci, kdy spáč ještě přežije , doutnající peřinu podstatně dříve . Z toho důvodu není zde také tak velká závislost na umístění hlásiče v prostoru - nepotřebuje , aby se k němu "vznesl" kouř nebo ohřátý vzduch .

Odpovědět

Zpět na „Protipožární technika“