Legenda z Metry

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Legenda z Metry

#1 Příspěvek od Crifodo »

z našeho mládí nebo spíš našich otců http://sroll.net/ok1srd/technika/avomet.htm

Popis mechanického nastavení mi s mýma očima a rukama připadá jako černý humor.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Avomet jsem jako čerstvý středoškolák dostal od známého "v rozsypu" v pytlíku, že chtěl před nějakou dobou vypucovat přepínače, ale už to není schopen smontovat. Kupodivu nic nechybělo a po nemalé sbírce všech možných i nemožných nadávek se mi jej tenkrát podařilo poskládat. Stále jej mám doma, ale prakticky vůbec jsem ho nepoužil, už tenkrát jsem měl nějakého ručičkového Rusa, pak Metex M3850 a následně stolní HP34401A, který již považuji za multimetr, který splňuje veškeré mé požadavky.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

taky jsem s ním začínal a stále ho mám,
občas se ta "ručička" hodí lépe než displej multimetru . . .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Souhlas, občas se ručička hodí lépe, ale nenastává to moc často. V případech, kdy se lépe hodí ručička, se obvykle ještě lépe hodí osciloskop :-)
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Taky jsem začínal s rafičkáčem, i když já už ne s Avometem, ale s dederónským UNI 11e. A bez debat, digitál je přesnější, ale na dynamický chování rafiky žádnej bargraf nemá - ano, u rychle se měnících dějů pak určitě ten vošklivoškopek, protože paprsek má prakticky nulovou setrvačnost a rafika je proti němu strašný poleno ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

Taky ho mám po tátovi a používám ho jako zatěžovací ampérmetr při měření tužkových akumulátorů.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Tak pokud bargraph zmeni hodnotu 2x za sekundu, k nicemu to moc neni, ale u meho 34461a je opravdu rychly, takze to neni problem. Navic si mohu nastavit zobrazeni na stred treba 500mV a span 20mV a budu mit mnohem citlivejsi zobrazeni pri nastavovani nez s jakymkoliv ruckovym pristrojem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

ok1hga píše:taky jsem s ním začínal a stále ho mám,
...
Tak já ho nemám (a ani jsem ho nikdy neměl), zato mám už od r. 1969 jeho nástupce DU10 (s kterým jsem taky začínal) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#9 Příspěvek od yakl »

Od roku 1970 až dodnes vlastním vianočný dar od rodičov - PU120. Bez Avometu II. , či Du10 som sa zaobišiel. zo päť rokov som mal niečo juhoslovanské, ale utrpelo to nejaké poklepanie a chyba - pretrhnutý vlas, na ktorom visí systém - rovnako, ako u Avometu II. Prístroj bol na vyradenie. Opravoval som externe, nedalo sa vyhnúť rôznym nárazom pre spomínané Brná a Juhoslovana zničujúce PU120 prežila. Generálna oprava u výrobcu urobila z mojej PU120 nový prístroj, na ktorý nedám dopustiť ani dnes. Dnes už nič nerobím, ale predsa len občas niečo musím odmerať takže PU si stále pestujem.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Místní TV servisman používá Avomet II dodnes. Určitě ne proto, že by neměl na lepší...

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#11 Příspěvek od kaja4 »

DU10 používám víc jak 40 let.Mám i několik digitálů,ale ověřit osazené diody i tranzistory,na to používám DU10.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#12 Příspěvek od oravan »

DU 10 mám ale v žalostnom stave

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#13 Příspěvek od mluno »

Zaky píše:ručička, se obvykle ještě lépe hodí osciloskop :-)
Jsou situace, kde tomu tak neni. Mě třeba napadá nastavování napětí, osciloskop by asi byl zbytečný (navíc tolik osciloskopů nemáme) a podle čísel se to nastavuje blbě, ale co jsme s kolegou našli někde ve skříni ležet starý AV metr ML20, je to naprostá pohodovka, reaguje poměrně svižně na otáčení volantu autotrafa (líp než čísla na displeji, ale ne splašeně). Jistě že máme velikost napětí na počítači, kde se dá jako ručička i navzorkované v čase (tj. jako osciloskop) zobrazit, ale počítač je na jednom konci místnosti a trafo na druhém. Přesnost 0.2 je pro tento účel zbytečná (i 5% by bylo v pohodě), ale zatím jsem nesehnal nic jiného, co by se hodilo. To že musím násobit pěti mě tak nevadí, chci 600V tak dávám 120 dílků... Ale to nic neni proti odečítání ručičkového wattmetru, kde se musí vzít v úvahu rozsahy obou cívek a citlivost (cosφ), tam si to asi výrobci uvědomili a rovnou pod stupnici tisknou tabulku rozsahů. Přemýšlím, kdy jsem naposledy měřil ručičkovým wattmetrem, ale jeden s cosφ=0,2 a se světelnou stopou také máme ve výbavě.
Co si budeme namlouvat, číslicové měření je rychlé, možná i přesné, ručičky jsou spíš pro efekt nebo pro nějaké sledování, nikdo si dneska nepořídí ručičkový přístroj (mj. i proto, že jsou docela drahé), ale když už ho má, tak proč by ho nepoužíval, zvlášť když je na něj léty zvyklí. Nevím, co se dneska učí ve škole, ale my jsme všechno měřili na střední i vysoké komplet ručičkovými přístroji a neni to zase tak dlouho, co jsem dostudoval (~10 let), proto mi to jako nějaký extra masochizmus nepřijde.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

O výhodách ručičky ve specifických případech se naprosto nepřu. Asi nejběžnějším typickým příkladem je ampérmetr na laboratorním zdroji, tam bych digitál nechtěl ani za nic. Ve škole jsme samozřejmě taky měřili ručkovými přístroji. Na druhou stranu takový digitální osciloskop s volně a pomalu běžící časovkou je velice výhodný v tom, že neustále ukazuje kousek historie, jako zapisovač. To je mnohem lepší, než ručička. Osciloskop upředňostňuji i proto, že ho mám narozdíl od ručičkového měřáku neustále na stole, stačí jej zapnout a měřit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

PU120 mám taky, jen škoda, že je do 300V, občas potřebuji i víc . . .
Přílohy
PU120.jpg

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“