technický dozor na stavbì - zkušenosti

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

technický dozor na stavbì - zkušenosti

#1 Příspěvek od sr71 »

Chtìl bych se jen zeptat pøítomných jaký mají nazor/zkušenosti s Technickým Dozorem na stavbì - konkrétnì jde o pomìrnì dost rozsáhlou rekonstrukci (zateplení, okna, støecha, podkrovní byty) bytového domu (SVJ). TD se sice jeví jako odborník, ale za cca 3mìsíce (cca plovina èasu na rekonstrukci dle harmonogramu) po které zatím rekonstrukce probíhá byl fyzicky na stavbì pøítomen 5x pøi pøedem svolaných kontrolních dnech (pøi každém stráví na stavbì cca 2h max) - mì to prostì pøijde strašnì málo.
Realizaèní firmì - stavbyvedoucím to logicky nevadí, naopak si myslím že jim to vyhovuje a náš pøedseda výboru SVJ k tomuto stavu nijaké zvláštní výhrady nemá. Realita je pak taková že na rùzné nedostatky a chyby obèas upozoròují prùbìžnì jednotliví vlastníci (vèetnì mì).
Ve smlouvì s TD daný èas strávený zakotven není, co se týèe tohoto tak je tam jen bod "provìøovat èásti stavebních prací které budou v dalším postupu zakryty nebo se stanou nepøístupné a poøizovat zápisy o této kontrole vèetnì fotodokumentace"
Co si o tom myslíte, resp jaké máte s TD zkušenosti - já bych oèekával, mimo kontrolní dny, náhodné kontroly na stavbì minimálnì 1-2x týdnì. (a to radìji nemluvím o cenì za TD i když ta odpovídá pøedpokladu dle rozpoètu od projektanta)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Já mám zkušenosti "pod obojí".
V jednom případě nahání stavebníky a hraje si víc na bezpečáka, v druhém jde na ruku stavbě a zametá problémy pod koberec.
Je to "kus od kusu" :)

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#3 Příspěvek od jirkati »

Opravdu záleží na konkrétním člověku. Sice 30 roků stará zkušenost, ale stále platí.
Nevím proč, ale při kolaudaci mýma vlastníma rukama stavěného baráku se objevil i stavební dozor. A hrozně se divil, že mám schodiště do patra ložnic z obýváku a že místo betonových schodišť do patra a na půdu mám dřevěné. Taky ho překvapil kombinovaný boiler typu plynový kotel / elektro v kotelně. A drze ukazoval na plynoměr v kotelně, že to nesmí být.
Rychle jsem ho znemožnil poukázáním na stavební změny dokreslené rukou do výkresů a podepsané mnou a vtipnými poznámkami ve stavebním deníku na dané téma. Pokud se plynoměru týče, tak jsem ho dokonale odrovnal tím, že hlavní uzávěr plynu je na fasádě a v kotelně je namontovaný tzv. pájený plynoměr - do uzavřených prostor.
Kolaudační komise byla přímo nadšená naší diskuzí a mými papíry, takže celá koulaudace trvala tak dvacet minut bez jediné připomínky.
Na dotaz komisařky jí nebyl ten člověk vůbec schopen říct, kdy na té stavbě nějaký stavební dozor vykonal. Já taky ne.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Technický dozor musí být na stavbě denně a musí koukat "pod ruce", jinak řemeslníci zvlčí. Mám s nimi ty nejhorší zkušenosti. Namontovali mříž z holé oceli a rychle ji natřeli vrchním emailem a pak se hádali, že tam byla základovka atd. atd. Museli to obrousit na kost. Podle mě by TD měl být na stavbě neustále v jednom kuse.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Já teda při stavbě ani při kolaudaci našeho baráku nebyl, nastěhovali jsme se až do 8 let zkolaudovanýho objektu - ale obávám se, že ani stavební dozor tady nestrávil prakticky žádnej čas. Proč si to myslím? Protože třeba když kupuju koberec do libovolný místnosti, musím počítat s výchozíma rozměrama na každou stranu zhruba o 10cm navíc, protože žádná místnost v celým baráku není pravoúhlá a všecky jsou víc nebo míň kosočtvercový nebo kosodélníkový. Některý jsou dokonce lichoběžníkový = protilehlý stěny nejsou někdy rozměrově shodný. Rozdíly jsou v řádu 1-2cm na jedný stěně s dýlkou 4-5 metrů - a to ještě nic není ve srovnání s barákem na o pár roků starším sídlišti v centru Třebový, kde bydlí moji rodiče. Tam jsou odchylky na cimře 4x4m velký až 5cm ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

serviceman píše:Technický dozor musí být na stavbě denně a musí koukat "pod ruce",
S tím naprostý souhlas. Svůj barák jsem si stavěl sám s jedním zedníkem, počínaje výkresy a od základů. Na dalších dvou domech dětí jsem byl při stavbě každý den. Někdy je až s podivem co si makáči stavebních firem dovolí ošulit. Položili třeba odpadní roury a já koukám, hromada písku, který byl připraven na podsyp netknutá. Tak pánové, trubky ven ať vidím jak jsou podsypané... Saozřejmě ani prd. Ještě na ně naházeli bordel z okolí.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

To je toho, já mám na necelých 9 metrech 40 cm ochylku od pravýho úhlu a taky se s tím dá žít.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

V našem pøípadì to je rekonstrukce s rozpoètem cca 16,5M, a zatím (cca jsme v polovinì èasového hamonogramu který je celkovì na cca pùl roku) strávil TD fyzicky na stavbì cca 10h maximálnì!!!, mì to prostì pøijde málo a to by za to mìl dle smlouvy vyinkasovat cca 255tis kè 8O
Chápu že tito lidé jsou asi zvyklý na trochu jiný životní standard ale pøesto bych za ty peníze oèekával trochu jiný pøístup. Jenže všichni se tváøí jako že je vše v poøádku a pochvalují ho jaký je to odborník a praktik (stavbyvedoucí, pøedseda svj...)
Nedìlám si iluze že na ostatních stavbách je TD denodennì, ale z mého pohledu je takovýto TD zbyteèný, ani nevím jestli je vùbec z pohledu legislativy nutné ho mít

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

lesana87 píše:To je toho, já mám na necelých 9 metrech 40 cm ochylku od pravýho úhlu a taky se s tím dá žít.
To máš teda opravdu blbý, když odchylku úhlu měříš v cm ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ma v zmluve napisane, aky cas denne/tyzdenne ma byt na stavbe?

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

EKKAR píše:
lesana87 píše:To je toho, já mám na necelých 9 metrech 40 cm ochylku od pravýho úhlu a taky se s tím dá žít.
To máš teda opravdu blbý, když odchylku úhlu měříš v cm ...
V cm/m ty tupče.

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#12 Příspěvek od alj »

Technický dozor je takový, jaký si sjedná a hlavně zaplatí investor. Pokud na to má je ideální trvalý, který je stále na staveništi a kontroluje stavební firmu. Jelikož se velice často na dozoru šetří, sjednává se většinou občasný. Jak často má kontrolovat stavbu by mělo být ve smlouvě.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#13 Příspěvek od dvorak »

Možná zde dochází k záměně pojmů. Pokud vím, tak stavba musí mít "stavební dohled", který kontroluje práce po odborné stránce a zda jsou v souladu s projektem. A dále tam musí být tkzv. koordinátor, pokud na stavbě působí alespoň dvě různé firmy, což je prakticky vždy, a ten kontroluje práce po stránce bezpečnosti práce. Formální působení se nemusí vyplatit, viz např. tragedie při opravě mostu ve Vilémově, kdy stavební koordinátorka dostala od soudu pokutu 300.000 Kč.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

lesana87 píše:
EKKAR píše:
lesana87 píše:To je toho, já mám na necelých 9 metrech 40 cm ochylku od pravýho úhlu a taky se s tím dá žít.
To máš teda opravdu blbý, když odchylku úhlu měříš v cm ...
V cm/m ty tupče.
No já nevím jak ty, ale já jsem zvyklej odchylky úhlu uvádět ve zlomku pí neboli v jednotce radián nebo v úhlovejch stupních. Jako indžinýr bych to možná ještě zvládnul v hodnotách sinu, cosinu nebo možná i tangensu, ale já indžinýr nésu, to víš, my to doma nikdy tak exaktně nepotřebovali ... V cm/m jsme zvyklí udávat spád (třeba odpadovýho potrubí) nebo sklon cest, ne úhly.To víš, my nésme lepšolidi ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »


Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“