Rozborka ponorného čerpadla Hecht 3750

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Rozborka ponorného čerpadla Hecht 3750

#1 Příspěvek od Osmdesat »

Získal jsem ponorné čerpadlo Hecht, bohužel opět s ustřiženým kabelem, jak se mi podezřele často stává. Ten potřebuji vyměnit. Odšroubováním ultrabezpečnostních vrutů s trojkřídlou hlavou jsem se dostal do fáze viz foto - oddělila se oranžová spodní část a ten černý "zvon" s motorem už nelze dále rozebrat. Vypadá to, jako by to při výrobě osadili kabelem a pak prostě zalili do sebe. Poklep na plast zvonu v místě vyústění kabelu totiž naznačuje plnost hmoty. Lze to vůbec nějak nedestruktivně rozebrat?
Přílohy
erpadlo Hecht.jpg

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#2 Příspěvek od MiraSt »

Motor je v tom zvonu nalisovaný. Vyrvi to ven. Zůstane ti to viset na drátech do motoru.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#3 Příspěvek od danhard »

Radši bych to nastavil :D

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PeteBurns »

Osmdesat píše:Získal jsem ponorné čerpadlo opět s ustřiženým kabelem, jak se mi podezřele často stává...
Mne to az take podozrive nepride, no kradnute cerpadla by som urcite nekupoval ;) :twisted:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

3kusy smršťovačky na vodiče, 1kus smršťovačky na celý kábl, pak ještě 3x něco, s čím spojíš dráty a nový kabel. Kvůli prodloužení káblu není třeba rozebírat motor. Vodiče propojíš a zatavíš do bužírek, přes spoje přetáhneš velkou bužírku a zatavíš. Pokud se toho bojíš, nebo to chceš z papírama, dělají to i firmy. Bužírky by měly být s lepidlem. Dělal jsem to sám na nautile, která nakonec fungovala do chvíle, kdy se ji strhala ohebná hřídel.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

alebo bude vadne, ten kabel nebol odstrihnuty bezdovodne...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Oběžné kolo se vrtí, takže snad vadné nebude. Asi to nastavím. Kradnuté není, někdo ho vyhodil. Kabel buď ušmikl majitel před vyhozením, nebo čerpadlo navštívil Róm.

Hele a šlo by to třeba spájet, zamotat izolačkou a pak to důkladně oplácat butylenovým tmelem alias medvědím exkrementem? Exkrementový váleček bych pak ještě uzavřel do nějakého pouzdra, aby se mechanicky nepoškodil.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#8 Příspěvek od MiraSt »

No tak to nejprve provizorně připoj. Ale předtím ti doporučuju změřit izolační stav mezi tou kostrou motoru a pracovními dráty. Asi bude plné vody což je nejčastější příčina poruchy. A proč by někdo na funkčním čerpadle odstřihnul kabel?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

Mě to u staršího nerezového typu jiné značky šlo otevřít.

Byl tam O kroužek a dost dobře to drželo...

Dyť uvnitř je kondenzátor, k němu snad přístup musí být

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Vyrobit spoj s izolací IP x8 (trvalé ponoření) je velmi, velmi sofistikované.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Predavaju sa na to hotove spojky. Vidim vsak, ze na cerpadle zostal len kratky kus kabla a to bude asi do spojky malo.

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#12 Příspěvek od niko231 »

Nevím jak je to u tohoto modelu, ale rozebíral jsem již asi 15 podobnýchb čerpadel a vždy je tam mezi tím plastovým kloboukem a motorem velký "O" kroužek, motor se musí silou vytáhnou-poklepávám gumovou paličkou Často bývá v tom klobouku dost vody a zatopená svorkovnice s kondenzátorem. Ale v prvním případě bych změřil izolační stav nebo aspoň spustil přes Fi 30mA.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#13 Příspěvek od Osmdesat »

Zatím jsem ten kabel nastavil a spoj butylénovým tmelem zamatlal a vložil do hadice. Zatím to funguje, ale jestli to jde rozdělat, výhledově ten motor tedy zkusím vyndat silou a kabel tam připojit napřímo.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#14 Příspěvek od Osmdesat »

Otevřel jsem to, protože nejspíš zdechl kondenzátor. Bylo v tom trochu vody. Když už jsem vevnitř, mám provést nějakou údržbu - např. namazat něčím ložiska a tak? Napadlo mě zalít dutinu trafoolejem, jako to bývalo ve starých čerpadlech, ale na to to asi není přizpůsobené?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »


Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“