ruské potenciometry - obsah Pd

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

ruské potenciometry - obsah Pd

#1 Příspěvek od Olchor »

na trubce https://www.youtube.com/watch?v=iq0SS-F5QuA
borec rozebírá ruský potenciometr a tvrdí tam, že i odporové vinutí je z palladia. To se mi poněkud nezdá. Jezdec snad, ale vinutí??? Nedává mi to technický smysl. Váš názor?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Jestli tam vůbec nějaký je, tak nejspíš ve slitině PtAg.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

No ano, slitina Ag70Pd30 se celkem běžně používá na kontakty relé, mohla by být i na běžci poťáku, ale u vinutí mi to připadadá jako nesmysl.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

A nemyslej tím pokovení té paralelní kovové dráhy středovýho vývodu po kterým šmidlají ty dva spodní sběrače? Je to nějaký bílý. Ta otočná část na postříbření nevypadá.
Jinak tyhle poťáky bývaly ve snímačích analogových regulátorů a počítačů. Možná tu je někdo, kdo to pamatuje z válčení v nějakých zaměřovacích prostředcích PVO.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Myslím, že ten potenciometer má oveľa väčšiu cenu, ako paládium, ktoré možno z neho extrahovať.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

To je jedno z typických kokotských videí, aby byli dotyčný kokoti zajímavý.
A kvůli kterým často zařve přístroj či součástka, za kterou by jiní rádi zaplatili..

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#7 Příspěvek od Monogatari »

Přesně, chceš se podívat na hezký video s opravou historickýho strojku, za kterej bys dal třeba tisícovku, koukáš koukáš a zjišťuješ, že ten vůl to místo opravy rozebírá, aby z toho vyextrahoval mikrogram zlata za desetník a zbytek odhodil někam do škarpy. Prostě Rusko no :roll:

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od oravan »

Tak ja neviem ale nejaké potenciometre predávali za 250€ ale v dolároch .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Ruský, resp. sovětský drátový potenciometry, používaný ve vojenský elektronice, byly na doživotí.
Ne za obsah těžkých či jedovatých kovů, ale životností. Dva takový /25k-3W/ mám v celkem jednoduchých, předělaných továrních elektronkových dvojregulátorech napětí.
1x 150-450V/200mA pro anody, 1x 100V-350V/50mA pro stínicí mřížky.
Ve třetím zdroji, pro -Ug1 -5V až -100V je teslácký WN690.70 15k.
Sběrač i jezdec obou ruských dráťáků jsou geniálně samočistící a přestože v dílně hodně kouřím, dekl to má skrz chlazení skoro průhlednej a poťáky nejsou zapouzdřený, nevadí jim to.
Vadí to tesláckýmu WN690.70 a po delší odstávce té celé kraksny, musím vyklopit přední panel s měřáky, potenciometry a ten teslácký od nikotinu přečistit dochtorským špiritusem, nebo aspoň 50x protočit, aby fungoval, jak má. Špiritus 96% je totiž to jediné, co na úsady z cigaretového dýmu na drahách poťáků, ale i na panelech přístrojů spolehlivě platí. S trichlorem taky všude jít nelze, byť je na tento účel ještě lepší.
Tolik tedy ke kvalitě sovětských "bolševických" potenciometrů.
Ty dva kusy 25k-3W, hráškově zelené barvy, byly vykuchány z nějakého vojenského zařízení při jeho babkovém rozprodeji v 90. letech.
Škoda, že jsem těch zařízení tehdy nekoupil víc. Byly to nějaký vojenský zdroje s výbornými C-trafy, ale nebyla od toho ani čárka, bylo to bez lamp a kupoval jsem vlastně dvě kočky v měchu. Za 2 kila kus vojenskýho železa se spoustou kvalitního matroše a lampových soklů to byl dobrý kauf.
Prostě jsou ty poťáky skvělé a sere mě, když něco podobného nějaký blbeček kuchá na YT, aby byl zajímavej. Akorát ukazuje, co je sám za hňupa a takových je tam možná statisíce..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

No jestli jim nejde přímo o to paládium jako kov - protože to se dá použít jako katalyzátor při pro někoho silně zajímavejch chemickejch přeměnách... (nebudu to dál rozvádět, ale hodně lidí ví, co vlastně Ádovi Čalouníkovi dovolilo uskutečnit blitzkrieg ...)
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#11 Příspěvek od Olchor »

No podle těch rusáků by tam bylo palladia za cca 1000kč.
Mě jde ale spíš o to, jestli dává technický smysl dělat vinutí poťáku z palladia.
( dle videa 80% Pd)

Odpovědět

Zpět na „Součástky“