Plovákový spínač - diference sepnutí

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jok1955
Příspěvky: 1
Registrován: 10 srp 2020, 02:00

Plovákový spínač - diference sepnutí

#1 Příspěvek od jok1955 »

Dobrý den. Chtěl bych použít plovákový spínač k ovládání čerpadla ve vrtu, které doplňuje vodu do vyrovnávací nádrže IBC. Má plovák nějakou diferenci mezi zapnutím a vypnutím = rozdíl hladin? Jak se to dá zjistit? Ve specifikaci jsem nic takového nenašel. Přikládám náčrt celé soustavy. Díky za odpověď. JoKphpBB Group
Přílohy
nadrz_ibc.jpg

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Záleží na konkrétním typu spínače. Například u běžných plováků na kabelu závisí rozdíl hladin na délce kabelu od bodu jeho upevnění. Samotný plovák pak zapíná a vypíná při naklonění o určitý úhel - velikost bývá uvedena v návodu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

Hysterézu si môžeš domyslieť z princípu činnosti.
Zrejme bude závislá od natočenia okolo osi káblu a tiež od opotrebenia.
Obrázek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Nám se pro hlídání hladiny osvědčilo toto relé.
Výšku hladin si nastavíš tím, jak vysoko zavěsíš elektrody.

V druhé vodárně máme normální skleněný plovák (těžší, než protizávaží, které udržuje napnuté PAN lanko). Dorazy na lanku určují výšky hladin, tedy i hysterezi.

EDIT: našel jsem nekótovaný schématický řez uvedenou vodárnou, přidávám obrázek.
Přílohy
vodarna.png
Naposledy upravil(a) Hill dne 11 srp 2020, 08:54, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Elko je veľmi kazové. Použi iného výrobcu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Ty plovaky byly jen k vzteku, nespinaly spolehlive. Cim to bylo jsem nemel nervy zkoumat.
Od doby kdy jsem nasadil opticke snimace jako tyhle, mam klid. https://www.ebay.com/itm/Optical-Infrar ... 3105071691
Je v tom jen IR dioda a fototranzistor, pokud to neprezenes s proudy, nema se tam co posrat. Daji se koupit i v necinskem provedeni, jen k cene pripis tak dve nuly.

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#7 Příspěvek od niko231 »

Plovák do vrtu je nesmysl, jak by mohl v malém průřezu fungovat. Jedině hlídače hladiny na vodivostním principu nebo něco chytřejšího s cos f při odlehčení motoru.

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od niko231 »

Sory,
až teď jsem si všiml obrázku, kde je plovák v nádrži a ne vrtu.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

kutimil: Hillom popisované Elko (1ks) používame asi 4-5 rokov, zatiaľ bez problémov.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

IBC 600 je plastová nádrž v rámu - kontejneru (IBC 1000 se často používají na dešťovku). Z hlediska snadné instalace a nastavení hladin je v daném případě vhodnější spínač se sondami.

Pokud je požadován pasivní plovákový spínač, existují provedení se závažím na kabelu, volně zavěsitelné v nádrži. Délka kabelu za závažím určuje rozmezí hladiny. Podobné typy bez závaží (například starší rtuťové PS2), jsou určené pouze pro jednu úroveň hladiny - tyto je nutné použít dva.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Hillův system u nás doma je starší Jardy a jede spolehlivě . Ten plastový plovák , pokud hysterezi vnímáš jako mezistav , nezná .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Plovák sám hysterezi nemá, ale spínač má cvakaturu, tu musíš hmotností závaží přetlačit na jednu stranu (zde zapnout pumpu), nebo na druhou stranu, když převáží hmotnost plováku. I kdyby dorazy byly těsně u páky, už to nějakých 10 centimetrů výšky hladiny dělá.
No, a když si ta páka musí počkat na to, až k ní lanko přitáhne jeden nebo druhý doraz, můžeš si nastavit hysterezi třeba metr.
Konkrétní vodárna na výkresu má hysterezi výšky hladiny v zásobní nádrži nastavenou na objem zhruba 1,3 m³. Zapíná při plné, vypíná tak, aby zbyla výška hladiny, při které sací koš ještě nedělá víry. Čerpadlo spíná na 20 až 35 minut podle momentální vydatnosti pramene, čekání na další sepnutí pochopitelně na té vydatnosti závisí také. Takto se doplňuje vodojem s hladinou průměrně 28 metrů nad úrovní přepadu zásobní nádrže.
Zpětná klapka na výtlačném potrubí je proto, že jsou tam pumpy dvě (dokud tam byla fabrika, jely obě, teď se používá jen jedna a záložní se pustí cvičně tak na dva dny v měsíci, aby nezapomněla táhnout a tlačit).
Plný vodojem má jen jeden limitní hlídač plného stavu, tím rozpojí ovládací okruh čerpadla - škoda vody, která se zbytečně načerpá, upraví a nechá přetéct.

Bez hystereze by to rychle sežralo konkakty stykače.

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#13 Příspěvek od Petr-II »

V IBCčku mám HT trubku dole zakončenou 90° kolenem se zátkou a v ní plovákový spínač na trubce T-kus opět se zátkou a dalším spínačem. HT trubka vyvedena ven z IBCčka opět 90° zakončeno zátkou. V ní tentokrát elektrikářská izolační průchodka z které jde drát těch plováčku do "řídící elektroniky". Funguje několik let. Dovedu si představit dvě trubky vedle sebe bez T kusu stáhlé montpáskou a volitelně nastavit výšku hladin. Já to mám jen jako koncový a bezpečnostní vypínač.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#14 Příspěvek od kovar »

Já jsem získal ze starých zásob našeho učiliště tohle.
http://fedas.tk/hladinovyspinac.php[/img]
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Chybu jsi našel pěknou ....

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“