Už jsem zapomněl jednotky kapacity v praxi....

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Už jsem zapomněl jednotky kapacity v praxi....

#1 Příspěvek od padik »

1. Jestli si to dobře pamatuju, nazýval jsem kond. 10n jako 10 "kilo" . Nebo ne? Kolik to je? A dnes jsem potřeboval info, co je to hodnota 125j
(vytištěná na kondíku). Abych tady nebyl za blbce, napsal jsem dotaz do jedné součástkárny. Viz:
Vážený pane. Už mi vědomosti selhávají, prosím, jak vyjádřím kond. 125j na jednotky nF ? Zde odpověď,,,, Uf...:
Joule je jednotka práce, Farad je jednotka kapacity. Tyto dvě jednotky spolu nijak nesouvisí. 1 Joule je působení síly o velikosti 1 Newtonu po dráze 1 metr.
2. Když už jsem tu, prosím, myslíte si, že k walkmanu s FM radiem, připojenému do nf zesilovače, připojím funkčně venkovní antenu, koaxiál? Tam se bude využívat jako antena stínění nf kablíku, ne? [/b]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Prodavač byl asi mladšího vydání, j bylo jako p (piko). :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Osobne jsem teda nikdy nepochopil co vede nektere lidi k oznacovani jednotek nano jako kilo apod. Ale uziva se to obcas. Kdybys rekl ze chces 1.2uF, kazdy by vedel hned o co jde. Jednotka farad je pro beznou praxi dost nestastne definovana, ale od toho jsou prece ty zkratky radu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Dotaz zněl, i kyž ne úplně zřetelně položený, co je označení 125j, je to hodnota na prvních dvou místech zleva, tedy 12, potom exponent, tedy 10⁵ a potom pravděpodobně provozní napětí, nebo taky tolerance. Hodnota je v pF. Každopádně125j znamená 1,2µF.
Více třeba zde: https://www.electronics-notes.com/artic ... rkings.php
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#5 Příspěvek od tomasjedno »

termit256 píše:Osobne jsem teda nikdy nepochopil co vede nektere lidi k oznacovani jednotek nano jako kilo apod.
Jednoduše to, že to byl běžně používaný systém se základní jednotkou pF (j anebo bez označení), a pomocnými nF (k), µF (M) a mF (G).

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Přesně tak. A to se vyvinulo z toho, že ještě před tím se kapacita udávala v cm, což se blížilo těm pf.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PotPalo »

Čo je pod piko? Mám 0,82pF kondenzátor, takže je to 820 čoho F?
Inak serie ma keď niekde píšu 10000uF. Veď na to je predsa tiež veličina, majú písať 10mF.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

Pod piko je femto (učivo ZŠ), pikofarad je tak malá jednotka, že menší kapacitu není potřeba jmenovat a vystačíš si s desetinnou čárkou.
ad2: U nás se řekne půl kila cukru a třeba v Německu pět set gramů, obojí je správně a je to o zvyklostech.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Takže 820 fF? Vyzerá to zaujímavo. :D

A priznajte sa, kto si pamätá jednotky použiteľné pre kondenzátory zo základnej školy? Vtedy boli tie jednotky nič nehovoriace, naučiť sa dali až keď sme mali nejaké tie kondenzátory na stole. Aj to ešte chcelo nejaký ťahák.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

PotPalo: 10000uF znie lepsie ako 10mF tak ako 1000W je lepsich ako 1KW cim vyssie cislo, tym lepsi marketing. Preto aj napr. chrome ma verziu 85.nieco a nie 8.5.nieco
No vidis, a tak si sa bal

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

tomasjedno píše:
termit256 píše:Osobne jsem teda nikdy nepochopil co vede nektere lidi k oznacovani jednotek nano jako kilo apod.
Jednoduše to, že to byl běžně používaný systém se základní jednotkou pF (j anebo bez označení), a pomocnými nF (k), µF (M) a mF (G).
Jo, ja chapu jak to funguje, jen nechapu proc to tak nekdo oznacuje. Mam kondik 125J, coz je teda 12*10^5*10^-12F.
Jestli tohle prijnde nekomu srozumitelnejsi nez napsat 1.2uF, tak mi tedy ne :-)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

0,82pF bych asi postaru označil j82, ponovu asi p82, Japonci asi J82 a Amíci 0.82p
Nikdy jsem tak malý kondenzátor neviděl ve schématu, ani neměl v ruce :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Já viděl v reálu dokonce 0,33pF neboli p33. Praktický provedení realizovaný ve formě dvou navzájem izolovanejch drátů zakroucenejch v dýlce asi 12mm k sobě - dokonce se to dá dolaďovat (štípačkama...) ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Těch soustav značení bylo po světě za ty roky víc, třeba impulsní kondenzátory měly značení .1J, což znamenalo 0,1 µF (nebo, chcete-li, 100 nF, 100k nebo M1 ). Ta tečka před číslicí rozhodovala o tom, zda jde o kapacitu 1 µF nebo 0,1 µF.
Řerkl bych, že každý systém značení vznikl na základě technologických možností, jak levne, ale trvanlivě potisknout zmenšující se součástky.
V bastlech tak někdy došlo k tomu, že pro sestavu z porůznu vykanibalených součástek bylo vždy jistější všechny přeměřit, protože na jednotné značení nebyl spoleh.4
jezevec píše:...ad2: U nás se řekne půl kila cukru a třeba v Německu pět set gramů, obojí je správně a je to o zvyklostech.
Balené zboží v obchoďáku má povinně uvedenou hmotnost při plnění v gramech, ale třeba u řezníka na vesnici se kupuje na funty (Pfund), což je právě půl kila, u uhlíře je třeba dát pozor na Zentner, což není náš cent čili metrák, ale 100 funtů, tedy 50 kg. Dodnes se s tím dá setkat po celém území Německa. Dlužno podotknout, že prodejní váhy jsou celchované jen v gramech a prodávající uvádí cenu za kilo, tak to rovnou vezme polovinou a je to.
To v angloamerické soustavě mají libru menší (pamatujete někdo, jak Angličani přecházeli na metrickou soustavu, a jak pro velký odpor veřejnosti zrušili zákaz používat v obchodech libry a unce?). Trojská libra používaná ve farmacii je ještě méně...
A vůbec: s těmi různými soustavami měr a vah to může mít své výhody: když se razir Eurotunel, měřili Frantíci v milimetrech, Angličani v palcích. Tak tam dnes mají tubusy dva...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od Michal22 »

Označování podle uvedeného systému mě vůbec nevadí. Člověk totiž ani nemusí znát exponenty, stačí vzít papír a napsat si za sebe 12 a k tomu pět nul. Navíc mi rukama prošlo strašně moc 100nF, tam si pamatuju 104, od toho si jednoduše odvodím potřebné.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“