P: Transformátor PIKO ME 005

NEKOMERČNÍ nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

P: Transformátor PIKO ME 005

#1 Příspěvek od ferro0 »

Zdravím,

nabízím tento transformátor na opravu. Bude třeba asi vyčistit jezdec na trafu. Otočením doprava se někdy nechytá. Nadproudová ochrana pracuje bezvadně rozsvícením žárovičky u obou výstupů.
Krabička trafa není zrovna v nejlepším stavu viz foto.

Cena 250,-
Přílohy
20200916_180827.jpg
20200916_180748.jpg
20200916_210941.jpg

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Až teda na to, že to je transformátor FZ1 - označení "ME005" je označení modelu. A už jsem se setkal se stavem, kdy po pádu z vejšky stolní desky tenhle kousek přestal dávat proměnný pulsující trakční napětí - respektive dával ho a nedával, dělal si doslova co chtěl. Při kroucení regulačním knoflíkem na výstupu napětí postupně rostlo, ale mnohem pomalejším tempem, než "ve zdravým stavu" a při plným vykroucení dosahovalo jednou 4, jindy dokonce 8V - ale bylo měkký jak poslanecká páteř, mašinku to nerozjelo. Podotýkám, rozjezdovej proud většiny mašinek velikosti TT je kolem 0,25A, u H0 o pár desítek miliampér víc, nastavení tepelnýho proudovýho jističe (bimetal) je z fabriky na 1,2A. Střídavinu 16V pro přestavníky dával v plným rozsahu bez omezení až doplnýho proudu (taky 1,2A). Po chvilce "vočuchávání" jsem zjistil, že na vině není regulační mechanismus, ale naprosto všivácky vodflinknutý pájení přívodů k selenovýmu Grecovu můstku, usměrňujícímu proud pro trakci - stačilo propájet POŘÁDNĚ a s přídavkem volovnatý pájky na fotce (s dovolením jsem využil tazatelovu) zvýrazněný body (jsou fakt kravsky vošizený, pájky je na nich skoro v každým trafu jak za groš plutonia) a hnedle bylo po problému. Na tý fotce je to dost dobře viditelný. Výrobce holt šetřil kde neměl a ty propojovací se dráty při prudkým otřesu nebo nárazu z těch tenoučkejch cínovejch šlupiček vyrvou jako nic...
Přílohy
t_20200916_180827_850.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Ten pertinax, který přehazuje polaritu (dobře jde vidět na druhé a třetí fotce) se mi kdysi zlomil.
Podařilo se mi ho podlepit plastovými díly z Merkuru, fungovalo to dál.
Ale pak jsem celé trafo rozebral na nějaké pokusy :?
Kdyby se nikdo neozval, tak bych se množná nakonec ukecal (kastli mám někde pořád schovanou, v lepším stavu) a koupil to od tebe.
A kdesi se mi válí i jedna BR110 a jedna BR118, možná se vrátí doba, kdy si poskládám koleje k sobě a budu se dívat, jak to krouží kolem mě :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Jak je tam udělaná regulace, jezdcem na sekundáru? S uhlíkovým sběračem jako na reguláku? Tohle trafo jsem kdysi dávno vídával, uvnitř však nikdy. Má to nějakou slušnou životnost, nebo se to vydře?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Jako děcko jsem to měl, byl to jeden z mých prvních regulovatelných zdrojů vůbec. Je to tam jako u reguláku, jezdíš po vinutí. Nikdy jsem nezaznamenal problém s kontaktama a to jsem to někdy i dost přetěžoval.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Pouzivam ho ako zdroj k modelarskej vrtacke.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

To vypadá zajímavě. Se po tom asi taky někdy kouknu. Já měl za to, že tam je nějaký reostat...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Nene, reostat byl v ovladačích k autodráze. I to malý hnědý trafo k ní přepínalo vinutí.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#9 Příspěvek od ferro0 »

Při platbě předem a zasláním přes zásilkovnu je cena celkem 300,-

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#10 Příspěvek od passion »

Ak to vieš poslať na Slovensko za podobnú cenu, beriem ho.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#11 Příspěvek od ferro0 »

Pokud to Michal22 nevezme, tak cena na Slovensko při platbě předem a zaslaní přes zásilkovnu je 350,-

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#12 Příspěvek od passion »

OK, tak ak Michal nič, ozvi sa. Poslal som ti súkromnú správu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Hele, hoši, já ho nechával Michalovi, když se ozval první, a vy teď takhle?
Dovoluji si připomenout, že jsem druhý v pořadí.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#14 Příspěvek od ferro0 »

Ano, jsi druhý. Omlouvám se.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Dobrý, to nemusíš. Já jen ať je jasno. Taky jsem zájem mohl projevit zřetelněji. Nechtěl jsem trafo Michalovi přímo urvat pod rukama, když napsal "pokud se nikdo neozve". Ale zase se ukázalo že život je boj, tak si počkáme na Michalovo vyjádření.

Odpovědět

Zpět na „Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů“