Zmenšit HDD pro SSD, čísla o kapacitě nechápu. Vyřešeno

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Zmenšit HDD pro SSD, čísla o kapacitě nechápu. Vyřešeno

#1 Příspěvek od Brozicek »

Chci zmenšit systémový HDD W10 disk 500 GB, abych si mohl pořídt SSD disk s kapacitou 250 GB, na který by se mi vešel zmenšený systémový disk. Nový disk na SSD bych vytvořil jako Clone stávajícího HDD. Nechci provést novou instalaci.
S vytvářením Clone mám zkušenosti, a nejsou s tím problémy. Občas si zálohuji programem "EaseUS Todo Backup Free 11.5" celý, pravidelně aktualizovaný, systémový disk C: 500 GB klonováním na jiný disk 500 GB. Pro dále popsané pokusy s rozdělením disku požívám ten záložní naklonovaný disk, abych si nějakou vlastní chybou nepoškodil základní používaný disk.

Disk C: 500 GB byl dosud zaplněn na 298 GB. Vymazal jsem z toho disku všechna data (dokumenty, obrázky, videa a výchozí instalační soubory), která mám dvojitě zálohovaná na druhém interním HDD a externím USB HDD.

Po vymazání je na disku obsazeno 124 GB. A nyní k těm záhadnýn rozdílům v GB:

1. Když po výmazu dat z disku C: zobrazím ve složce "Tento počítač", a dám Vlastnosti, dostanu 124 GB obsazené.
2. Když vyberu Všechny složky na disku C: a dám znovu Vlasnosti výběru, dostávám číslo 93 GB.

Těch 124 GB nebo 93 GB (nevím co je skutečně platné) by se mi s rezervou vešlo naklonovat na na SSD 250 GB.

Když však spustím pod W10 Správu disků, a vyberu pro systémový C: disk položku "Zmenšit disk", tak systém chvíli počítá a napíše:
Potřebné místo na zmenšení systému je 390,923 GB a uvolní se na zbytek rozděleného disku 85,556 GB.

Těch 390 GB se mi samozřejme na ten SSD 250 GB naklonováním nevejde.

Nechápu, proč je na disku použitých jen 124 GB, ale pro rozdělení disku požaduje systém 390,923 GB.

Jde to logicky vysvětlit.
Ten rozdíl je propastný. Nechci kupovat místo SSD 250 GB větší SSD 500 GB. Ten větší je téměř 2x tak drahý.
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 14 pro 2020, 08:01, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#2 Příspěvek od Nagant »

Moc nerozumím, je tedy na tom disku méně dat, než je těch 250GB (resp. něco méně), než je místa na cílovém disku?
Pak by to mělo jít ve vhodném SW naklonovat, aniž by se muselo se zdrojovým diskem něco dělat.

Rozdíl mezi 1. a 2. by mohl, podle mě, vzniknout např. skrytými soubory hiberfil.sys a pagefile.sys.

Ale ještě podstatná poznámka, SSD disk musí mít celkem velkou rezervu volného prostoru, aby brzy neodešel.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#3 Příspěvek od Brozicek »

Nagant píše:Moc nerozumím, je tedy na tom disku méně dat, než je těch 250GB (resp. něco méně), ........
Po vymazání uvedených datových souborů ukazuje disk přes Vlastnosti ve složce Tento počítač jen obsazených 124 GB.
Požívaný program pro klonování však umí klonovat jen celý disk, ne jen obsazenou část. Takže cílový disk musím mít kapacitu jako zdrojový disk.
Z toho důvodu chci kapacitu systémového zdrojového disku zmenšit z 500 GB na 240 GB, a pak ho bezproblémově naklonovat na ten SSD 250 GB.

Bohužel Správa disků vypočítává, že i když mám obsazeno jen 124 GB, mohu systémový disk zmenšit jen na 390,923 GB. A to už na 250 GB nenaklonuji. Nechápu, kde proč vzniká ten rozdíl mezi 390 GB a 124 GB.

Zmenšení se snažim udělat tímto postupem:
https://www.levnapc.cz/jak-rozdelit-odd ... ws-10.html

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Dej sem obrázek ze správy disků.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

A co ten systémový disk zmenšit ve vhodném SW, třebas v
https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html
Kdoví, jak s tím zachází to zmenšování přímo ve Windows 10.

Samozřejmě mít někde nějakou zálohu image stávajícího disku, kdyby se to nějak nepodařilo.

Ad. serviceman. Ano, obrázek ze Správce disků by mohl napovědět.
Naposledy upravil(a) Nagant dne 11 pro 2020, 18:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Je to tím, že některé systémové soubory neumí Disk Administrátor ve Windows přesunout. Takže i když máš souborů málo, jsou po ploše disku rozházené tak, že nejmenší možná "souvislá plocha" je těch 300GB. Můžeš nejdřív zkusit spustit defragmentaci, ale spíš si nepomůžeš. Jde to obejít jinak. Nepoužiješ klonování. Uděláš si ve Windows zálohu a z ní to pak obnovíš na ten nový disk. Jen pozor na jedno. Pokud je to nové SSD NVMe, tak to takhle nejspíš nenaběhne. Pokud je SATA, tak OK.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Možná by trochu pomohla defragmentace. Otázka je, kolik si desítky nechávají jako rezervu pro aktualizace a zálohy předaktualizačních dat. Jinak na stránkách Seagate je ke stažení DiscWizard, což by měla být odlehčená verze Acronis True Image, a ten umí různé velikosti disků. A u výrobce SSD někdy také bývá klonovací program.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Když máš obsazeno 125 GB, tak máš obsazeno 125 GB.
Zkontroluj si vysypaný koš, projeď to defragmentací a kontrolou disku.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#9 Příspěvek od Brozicek »

Aktuálně pracuji z originál C: disku se všemi datovými soubory.

Nyní se mi u toho originál disku 500 GB, se všemi datovými soubory, zobrazuje 298 GB obsazených a 167 GB volných.
Pokud u tohoto originálu zadám ve správě disků Zmenšení disku, tak mi systém vypočítá, že mohu systém i s daty zmenšit na 351,449 GB a volných mi zůstane 125,030 GB.
Zde rozdíl mezi obsazenými daty 298 GB a tím, co mi nabízí na systém Zmenšení disku na 351 GB, není tak propastný. Dokonce, a to je velmi divné, se požadeje na systém méně, než u klonovaného disku s vymazanými daty, kde Zmenšení disku nabízí 390 GB.

Než přejdu zpět na ten klonovaný disk s vymazanými daty, abych nakopíroval obrázky co ukazuje Správa disků, tak mne napadla ještě jedna myšlenka.

Ten klonovaný disk je vytvořen na HDD 1TB. Musí se klonovat na nealokovaný disk. Při klonování se vytvoří na disku přesná kopie délky 500 GB, jako je na originálu. Zbývajících 500 GB jsem po vytvoření klonu aklokoval a naformátoval na 500 GB jako druhý logický disk na stejném HDD.

Na tom druhém logickém disku jsem nedávno vytvořil Bitovou kopii jiného PC s 64 bitovou architekturou (můj PC, kde chci instalovat SSD, je 32 bitový, a na něm si zálohuji na Clone disk, protože W10 nepodporují vytvoření bitové kopie pro 32 bitů).

A k tomu jsem dnes ty datové soubory z originálu nevymazal, ale přesunul jsem je na ten druhý logický disk k té bitové kopii. Přesunul jsem 170 GB dat, takže mi zůstalo na oddílu C: jen 124 GB z 298 GB, které bych chtěl, zatím neúspěšně, naklonovat na SSD.

Možná si systém pamatuje a eviduje něco, co mám na tom druhém logickém disku, a proto požaduje pro zmenšení tak velký oddíl 390 GB, místo předpokládaných někde mazi 128 až 200 GB.

Jdu nabootovat ten Clone s vymazanými (přesunutými daty).

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

Hm, a není to tím, že existují soubory menší, než je cluster na disku? Ty potom, ač menší, zabírají pořád jeden cluster?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

Ne, je to skutečně jenom tím, že systém neumí některé soubory přesunout a tak nelze partition zmenšit víc, než je poloha posledního nepřesunutelného souboru. Lze to zkusit defragmentovat, ideálně z druhého systému. Samozřejmě je potřeba na ten disk zrušit swapování i hybernaci (a pak rebootnout).

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#12 Příspěvek od Brozicek »

Jsem opět na klonovaném disku s vymazanými daty. Situace je patrná z obrázků:
1. obrázek.
Volná kapacita při zobrazení vlastností C: z okna Tento počítač.
2. obrázek.
Využití a obsazení disku ve Správa disků.
3. obrázek.
Vypočtená minimální kapacita 390 GB při zadání Zmenšení disku.
Přílohy
Povolené zmenšení na 390 GB.jpg
Správa disků.jpg
Klonovaný C bez datových souborů.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od xsc »

Vždyť ti to tam i píše, že "svazek nelze zmenšit za hranici, za kterou se nacházejí nepřesunutelné soubory". O velikosti to není. Zruš swap a hybernaci a zkus defragmentovat. Pokud to nepomůže, zkus to z jiného systému. A nebo to zkus přes tu zálohu.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#14 Příspěvek od Brozicek »

xsc píše:Ne, je to skutečně jenom tím, že systém neumí některé soubory přesunout a tak nelze partition zmenšit víc, než je poloha posledního nepřesunutelného souboru. Lze to zkusit defragmentovat, ideálně z druhého systému. Samozřejmě je potřeba na ten disk zrušit swapování i hybernaci (a pak rebootnout).
Fyzicky mám připojenu jen jednu mechaniku HDD. Nemám současně připojené obě mechaniky s tím, že bych vybíral, z kterého fyzického disku (Originál nebo Clone) chci systém nabootovat.
Při přechodu z jednoho na druhý fyzický disk úplně vypnu systém. Takže žádná hybernace.
Swapování "myslím" také nepoužívám. Pokud swapování není nastaveno implicitně při instalaci systému, tak jsem ho nikdy nezapínal. Přiznám se, že ani nevím, kde bych se na nastavení swapování pro kontrolu podíval.

Zkusím ještě jednu věc. Naklonuji systém na hardware 500 GB, tedy stejné jako originál (mám tady jeden 500 GB disk, který jsem odložil pro nějaké vadné sektory, ale byl formátován "úplným" formátováním). Takže vadné sektory by měly být nahrazeny záložními stopami. Ty datové soubory tvrdě vymažu a uvidím, jakou kapacitu bude Zmenšení disku požadovat. Klonování 500 GB trvá delší dobu, tak výsledek sdělím až zítra odpoledne.
Defragmentace asi nebude řešením. Optimalizace disku ukazuje 0% fragmentace. Zlepšení po fragmentaci by mohlo být maximálně v jednotkách GB.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

Swapování se samozřejmě zapíná automaticky. Takže to vypni jako první. Hybernace sice ne, ale protože Win10 používají to své divné vypnutí, tak si ten soubor taky vytvoří. Pokud ti to podle té hlášky píše, ať se podíváš do logu defragu, tak tam nejspíš najdeš, že soubor x.y nelze přesunout. Nelze přesunout soubor, který má OS otevřený pro zápis. Což třeba pagefile.sys, tedy swap, je.
Je v pořádku, že zároveň nemáš připojeny oba disky - originál a klon. Dělá to bordel, systém minimálně musí změnit ID disku. Ten defrag bys musel pustit z cizí, pomocné instalace. Nedělá se jen defragmentace souborů, ale taky defragmentace volného místa, tedy setřepání souborů k sobě, což je přesně to, co by se ti hodilo. Bohužel od Win7 výš už se nevykresluje mapa disku, na které to bylo hezky vidět a XP k tomu vzhledem k drobným rozdílům v NTFS radši nepoužívat.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“