Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

Boombox JVC RC-680, praskání v tuneru

#1 Příspěvek od milavla »

Ahoj,
mám doma boombox JVC RC-680 a začalo mi praskat, střílet v tuneru. Dělá to ve všech pásmech na dlouhých i krátkých vlnách, ladit stanice jdou normálně. Zkusil jsem vyměnit IO AN7222 bohužel bez úspěchu. Nesetkal se někdo s podobnou závadou?

děkuji Milan

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

to se bude špatně hledat, ten AN7222 je celý tuner . . .
zkus se podívat na napětí kolem filtru, jestli nemá svody . . .
. . . blokovací a vazební kondíky taky.
a co kazeťák ?
neškvrká to tam taky ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

S praskáním jsem měl potíže v ekvalizéru a přepínači finkcí. V ekvalizéru to dělal vazební elektrolyt na vstupu z přepínače funkcí v jednom kanálu.
Jestli to kazeťák nedělá, pak je to před přepínačem rádio/kazťák: jdi po napájení do pinu 14 AN7222N. Když tam nic, vyčisti přepínač funkcí, ten zlobí dost, a vazební kondík k pinu 2 stereodekodéru AN740N.
Naposledy upravil(a) Hill dne 23 pro 2020, 13:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#4 Příspěvek od milavla »

Kromě toho AN7222 je tam ještě za ním do páru AN7410. Ale jelikož jsou ty poruchy vidět už na tom AN7222, tak jsem zkusil ten. Jinak kazeťák hraje normálně. Zkoušel jsem i místo toho tuneru připojit na vstup zesilovače mobil a hrálo to normálně. Elektrolytické kondenzátory v tuneru jsem všechny kontroloval, byla tam jedna malá kapacita mrtvá tu jsem vyměnil a nic. Dále jsem rozebral a vyčistil isostat na přepínání pásem taky nic kromě toho, že teď naladím víc stanic. Ještě je tam jeden isostat na zesilovači pro přepínání tape/tuner a jeden na přepínání mono/stereo s těmi jsem zatím nic nedělal, ale když to z mobilu na vstupu hrálo? Jo a dělá to v obou kanálech.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#5 Příspěvek od milavla »

Hill: na ten PIN 14 jsem se díval. Je tam to střílení vidět když to hodně střelí, tak je tam vidět pokles. Ale když se podívám na tu napájecí větev už na výstupu z plošňáku zesilovače a tuner mám odpojený, tak je to v pořádku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Zkus tedy nějakým kouskem lanka spojit s kostrou osu ladicího kondenzátoru. Jestli to přestane, nezbude, než opatrně máznout kontaktovým olejem futro hřídelky, ale tak málo, aby se olej nedostal až dovnitř.
Jo, a na plošňáku rádia máš v napájecí větvi ještě elektrolyt, ten zkus vyměnit.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

JVC RC-680 je boooooombox?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

nesmíš chytat za slovíčko Leoši . . .

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#9 Příspěvek od milavla »

Sinclair: Jak se pozná boombox a obyč. rádio s kazeťákem? Už jsem viděl i označení ghetto box.

Hill: Vyměnil jsem kondenzátor v napájecí větvi a nic. Měřil jsem zespodu toho ladícího kondenzátoru ten kousek osy co čouhá proti zemi a má nulový odpor zkoušel jsem i ten drátek.

Ještě jsou tam dva takové menší ladící kondenzátory viz foto a jeden, který vede přímo k tomu velkému a ten je normálně uživatelsky přístupný na horní straně a slouží asi k jemnému doladění je tam napsáno fine tuning. Můžou být tyhle ladící kondenzátory zdrojem nějakých problémů? Mám ke všemu co se nějak mechanický otáčí nebo pohybuje nedůvěru 🙂

Ještě je tam jeden IO BA4407L o tom jsem nenašel žádné informace, žádný data sheet.

Jinak už to skoro vůbec nehraje, zhoršilo se to, už to jen občas škytne nebo zapraská jinak nic.🤷
Přílohy
Resizer_16088118029661.jpg
Resizer_16088118029660.jpg

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Podívej se poblíž anténního vstupu /z prutovky/, jestli na desce nejsou nějaké ochranné diody, nebo občas tam bývaly i mikrominiaturní doutnavky se zápalným napětím asi jen 50V.
Nepochybně to přichází ze vstupu, ale bylo by pro jistotu dobré, zkontrolovat nf signál na horním konci potenciometru hlasitosti. Zda se to prskání v nf signálu vyskytuje už tam. Pokud ne, mohou to dělat koncové stupně, nebo i přepínač radio-cass.
Zažil jsem už i starší elektrolyt na 16V, pověšený na 12V napájení, který se nepravidelně prorážel zčásti, nebo tak, že to vyrazilo pojistku.
Starší a často značkové elektrolyty, bývají velice kvalitní, to bezpochyby a často přežijí celý přístroj a životnost hlavy kazetové mechaniky.
Ale když takový kondenzátor začne pod tíhou trvalého napěťového zatížení raplovat, tak už to pak stojí za to.
Nemá to přitom nic společného s chováním šitových elytů ze současné spotřebky, to je jiný.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#11 Příspěvek od milavla »

Sinclair: Zkusím se podívat jestli tam nejsou nějaké ty ochranné diody. Z antén to jde na ten IO BA4407L o kterém nic nevím, tak jestli není problém tam.

Zesilovač je fakt v pořádku, kazeta hraje a když připojím na vstup pro tuner mobil, tak to taky hraje. Včera jsem rozebral a vyčistil i ty zbylé přepínače tape/radio i ten switch mono/stereo. Kondenzátory jsou tam Rubycon, ale všechny jsem měl venku a kapacita i esr v normě. Musí se to ztrácet někde na vstupu tuneru už to fakt úplně přestalo hrát... mrtvola. Ani servisní manuál jsem nikde nenašel.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

BA4407 je jeden z řady IO pro vstupní jednotky VKV, je v něm všechno - vstupní předzesilovač, směšovač i oscilátor. Sudé jsou o 2 piny delší a obsahují navíc varikap pro AFC, což tento kousek nemá. Ale určitě má pásmový filtr (zalitý třívývodový BFW, tím jsme se zabývali tady), před ním se signál z prutovky dělí do VKV jednotky a na vstup KV. Takže ve frontendech bych problém nehledal, když to dělají oba. Zaměř se na mefku.
Ty dva větší dvojité trimry kolem přepínače jsou pro doladění souběhu na AM rozsazích SV a DV (feritová anténa), KV jedou na prutovku a oscilátor se jemně dolaďuje tím největším trimrem vyvedeným na knoflík. Lankovým převodem se ty stanice na KV opravdu špatně trefují, tak se musí "jemně dotáhnout". Ale tohle měly i Orbity...

A nedohadujte se tu o to, jestli jde o boombox, ghettoblaster, rádiorekordér, či jak různě ho v kterém muzeu nazývají; v důsledku je to přece jedno.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Cipovinama to vždycky začíná, rezistorem a kapacitorem počínaje.
Je to naprosto klasický, přenosný radiomagnetofon, žádná fejsbuková bumbác krabice. :twisted:

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#14 Příspěvek od Mysteri »

Na Aukru a Bazosi ešte aj ,,Vintage"... :lol:

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#15 Příspěvek od milavla »

No je to docela velká kysňa :D Ale vypadá pěkně ten design přístrojů z 80tých let byl fakt povedený.

Hill: Děkuju za rady, ale přiznám se netuším co je mefka.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“