Selenový můstek 250V/70mA - náhrada

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Selenový můstek 250V/70mA - náhrada

#1 Příspěvek od Milan »

Mám tu v rádiu selenový můstek. Při zkoušení 50V ss teče asi 3,5mA v propustném směru. Rozebráno , destičky pokryty vrstvami jakýchsi solí a nánosů, takže vyhozeny a na jejich držáky po očistě napájeny 4 ks 1N4007 . Někde jsem viděl tabulku ( asi Siemens) , ve které byly uvedeny provozní úbytky , ale nemůžu to najít. Potřebuji dát do série odpor nahrazující úbytek na selenu,
ss odběr bude cca 60 mA, kondík za můstkem je 50 uF. Poradí někdo ?
Díky.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

při proudu 60mA tam může být klidně i odpor 100 ohm waťák . . .

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#3 Příspěvek od VASEK_W »

Nějaké seleny mám. Pokud by byly vhodné pro zachování autentičnosti. Jen z těch popisků na nich nejsem moc moudrý jaké mají parametry.
Jejich fotky přidávám, kdyby se hodily.

Vašek
Přílohy
P3100135_ořez.jpg
Selén_ořez.jpg
P8280059.JPG

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Východoněmecký seleny z PIKO napáječe FZ1 - 25V UR a 2A IF. Stačí?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

To fakt uměl takovej chcípák 2A?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Díky za příspěvky, já však nehledám selenový usměrňovač jako fyzický kus ( s tím se trápit nebudu, bude v podobném stavu jako ten můj) , ale v podstatě datasheet malých selenových usměrňovačů Siemens , tuším že to bylo nějaké BC ....) kolem roku 1960 , s to kvůli zjištění úbytku na něm při provozu .

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#7 Příspěvek od microlan »

Dej sem fotku jak to vypadá, možná že něco i rozměrově podobnýho najdu. 150ti miliampérový má Uf asi 3V a každý volt navíc protlačí cca 10 mA, čili těch již zmíněných 100Ω bude akorát.
Přílohy
seleny.jpg

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od patrikvarga »

Tu sú nejaké grafy.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#9 Příspěvek od Milan »

Díky, něco z těch grafů vyčtu a zbytek dobastlím/doměřím fyzicky , hodnoty napáj. napětí anod mám ve schématu . Ono se to ještě prolíná se zdejšímí 235V ac v síti , takže musím zohlednit i to v hodnotě srážecího odporu , na druhou stranu se to nesmí moc "smažit" , není tam moc místa na průvan a ten selen byl našroubován hliníkovým futrálem (a je, ale s diodami) zespodu na šasi , které to teplo odvádělo. Z dodatečného srážecího odporu to do šasi jednoduše nepřevedu , nechci to esteticky moc domršit :) .

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Trochu mimo. Dříve se tradovalo, že pokud někdo v místnosti omylem rozbil rtuťový teploměr, došlo v krátké době vlivem chemické reakce k degradaci selenových usměrňovačů. Mj. to byly i selenové VN tužky v televizorech. Tak nvm co je na tom pravdy.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Ještě víc mimo. Po mnoha letech jsem se chtěl pokochat svým expozimetrem Leningrad 4 se selénovým článkem jako zdrojem proudu. Ani ťuk! Odešel, člànek ztratil schopnost generovat. Bylo mu asi 43 let. Tak nevím, jestli to bylo věkem nebo působením chemikálií. Ale byl celou dobu v pokojové teplotě v bytě.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tak postupně:
Nejdřív mi-ro píše:To fakt uměl takovej chcípák 2A?
Ano, FZ1 měl tepelnou ochranu/proudovej jistič nastavenej na 1,2A trvale, do zkratu dal i víc - a ten selen byly desky 25x50mm. Neříkám, že by to vydrželo věčně, ale ty nominální 1,2A to udrželo trvale - osobně vyzkoušeno.
Potom mi-ro píše:Trochu mimo. Dříve se tradovalo, že pokud někdo v místnosti omylem rozbil rtuťový teploměr, došlo v krátké době vlivem chemické reakce k degradaci selenových usměrňovačů. Mj. to byly i selenové VN tužky v televizorech. Tak nvm co je na tom pravdy.
Jo, rtuť byla na selen jed, ale hodně záleželo na hermetičnosti nalakování toho selenu a na době, po jakou byla v místnosti ta rtuť nechaná odpařovat. Pokud se ji povedlo vysát a vyhodit mimo byt spolu s dobrým vyvětráním dostatečně rychle, nemělo se co stát. Problém byl v místech, kde se ty seleny skladovaly a někdo omylem a nebo neopatrnou manipulací tu rtuť z rozbitýho teploměru nechal - a ona se měla šanci postupně odpařit a otrávit ty selenový články ...
Nakonec PavelFF píše:Ještě víc mimo. Po mnoha letech jsem se chtěl pokochat svým expozimetrem Leningrad 4 se selénovým článkem jako zdrojem proudu. Ani ťuk! Odešel, člànek ztratil schopnost generovat. Bylo mu asi 43 let. Tak nevím, jestli to bylo věkem nebo působením chemikálií. Ale byl celou dobu v pokojové teplotě v bytě.
Stačí vysrážení vlhkosti, když se párkrát orosil - spolu s obsahem síry ve vzduchu to postupně zlikviduje usměrňovací schopnosti i schopnost fungovat jako hradlová fotonka. Bohužel tyhle opto/fotometrický články se musely dávat bez jakýhokoliv zakrytí, aby se nesnížila jejich spektrální citlivost - a prostě časem na vzduchu odejdou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Je to usměrňovač do elektronkového rádia?

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#14 Příspěvek od VASEK_W »

Jestli se ty selény používaly i v napaječích pro vláčky nevím, ale tyto pocházejí ze starých rozebraných měřicích přístrojů s těmi obrazovkami a dalším "hebedím" v té krabici. Tak tam byly v nějaké zdrojové části s malým napětím.
Děkuji za info o nich :-)

Vašek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

VASEK_W píše:Jestli se ty selény používaly i v napaječích pro vláčky nevím...
Vašek
Ty 4-destičkový můstky s 5 pájecíma vývodama (ty 2 krajní se při zapojování propojily jako jeden "roh" můstku) s rozměrem desek 25x50mm jsou skoro tutově RFT a zrovna tahle velikost se dávala do FZ1 - stejně uspořádaný, ale s polovičním rozměrem 25x25mm byly v těch menších plošších napáječích jen pro trakci F2 s proudem 0,8A trvale. Dederóni to určitě cpali do vícero věcí, já jsem se s tím ale setkal jen u těch vláčkovejch zdrojů. Závěrný napětí jedný desky selenu je jen asi 15-20V, takže tam, kde se usměrňovalo vyšší napětí třeba pro anody lampiček, musel těch destiček bejt přiměřeně větší počet.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“