Čím ucpat husí krky s kondenzující vlhkostí?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Čím ucpat husí krky s kondenzující vlhkostí?

#1 Příspěvek od PavelFF »

Dobrý den,
začal jsem doma zkoumat, kde mám které datové zásuvky s rozvody LAN a zjistil jsem, že v husích krcích mi kondenzuje vlhkost a vytéká z krabice až na zeď.
Husí krky vedou z 1.patra na nevytápěnou půdu, kde je zima. Zacpal jsem dole díry narychlo bavlněnými hadříky.
Je něco trvalejšího, dobře těsnícího (kolem kabelů) a přitom snadno rozebíratelného v případě potřeby. Je PU pěna vhodná? Abych to nezabetonoval navždy. U ní není nikdy jasné, kam až se dostane když může.
Přílohy
Kondenzace vlhkosti v chranickach.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Plastelina?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#3 Příspěvek od mikollar »

Trocha transparentneho silikonu tak 1cm do hlbky. Zahladit prstom. V pripade potreby ide vytiahnut ako stupel

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#4 Příspěvek od tiktak1953 »

Musiš z oboch strán,dolezite je utesnenie kde je teplejsie!!! Treba z oboch stran!! Ja som pred mesiacom trochu prerabal jednemu eletriku ,a tam vonkajsie krabice (sroby vo vnutri uplne hrdzave,min.prechod)boli uplne zhrzavane!!! Vika dokonale tesnili a teplo sa tam zrazalo preto,nemohlo vonka.Tak isto sa zraza voda aj v studenych trubkach na svetlo v plafone,ktore su pri svietidlach uz na teple.Aj toto malokto vie. aj s eletrikarov.
---------------------
ok1hga,handricka zvlhne,prestane mat ucinok taky uz.Ja som to tesnil uz pred 35 rokmi kuskami jemneho plastu zo sackov do hlbky aspon 5cm.
Naposledy upravil(a) tiktak1953 dne 10 led 2021, 16:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

PavelFF píše:Husí krky vedou z 1.patra na nevytápěnou půdu, kde je zima. Zacpal jsem dole díry narychlo bavlněnými hadříky.
Je něco trvalejšího, dobře těsnícího (kolem kabelů) a přitom snadno rozebíratelného v případě potřeby.
dělal jsem to podobně, aby to šlo vytáhnout při přidávání dalších kabelů, nebo při výměnách.
stačí zamezit vstupu vlhkého teplého vzduchu z místnosti do trubek, třeba zmuchlaným papírem, nebo hadrem.
když tam nafoukáš pěnu, bude to určitě těsnější, ale bez sekáče se při výměně kabelu neobejdeš . . .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Trubku je většinou vhodnější utěsnit shora. Zamezí se případnému zatečení přímo po kabelech, vnikání prachu a hmyzu. Do trubky 20 mm kolem slabšího kabelu proleze i myš.

Vody je tam nějak moc, v krabici se zdá být dokonce splavený prach, nebo rozmočená malta. Trubkou musí táhnout jako komínem, skoro by se zdálo, že voda skutečně teče po kabelech.
Mám několik vývodů na půdu, kde je v zimě pod nulou a voda se nesrážela ani bez utěsnění. Musel jsem je ucpat pouze kvůli výše zmíněné havěti a smetí, na to stačí plastelína.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#7 Příspěvek od microlan »

Ideální je "plastelína" co se dává do průchodek v ledničkách. Akorát nevím, kde se kupuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Nacpu kousek papíru a přes to čepička silikonu z kartuše. Papír zabrání aby silikon zatekl moc hluboko a ulehčí případný vydloubnutí silikonu při opravě či doplnění kabelů.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

to Achab: Ještě myšima mě děs! Jestli tam někdy nějaká myš byla, tak naštěstí neprošla krytem Tango.
Ucpat díru asi pomůže na kterémkoli konci, hlavně když se přeruší tah.

Voda se víceméně drží v rýhách chráničky. Ale jak do toho trochu drbnu, spustí se čůrek.

Mám takových zásuvek víc a děje se to jen v místnostech, kde se hodně přebývá, spí, jsou tam kytky, prostě vlhký teplý vzduch. Jinde to není, tedy alespoň voda neteče ven po zdi. Hlavně k tomu musela přispět změna "zatěžovatele" místností vlivem home office. Celý den doma. Předchozí bezcovidové roky se to nedělo. Stačilo to přes den uschnout.
Budu se na to muset zaměřit, ale teď se mi na půdu moc nechce. Je tam zima, myši nemyši.

Zatím tam nechám hadry a až se oteplí a uschne to, zkusím asi ten silikon. Nejdřív nacpu nějaké cucky a zavřu to silikonem. Možná ani silikon nebude nutný, když se zásadně zpomalí komínový efekt. Se silikonem mám potíž, že je většinou namatlaný všude jinde, než by měl. Možná dám tu modelínu.

Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

#10 Příspěvek od vaanja »

microlan píše:Ideální je "plastelína" co se dává do průchodek v ledničkách. Akorát nevím, kde se kupuje.
stavbarsky butylenovy tmel tzv. medvedi hovno

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#11 Příspěvek od MiraSt »

Taky jsem to řešil a vyřešil. Trubkou nesmí táhnout jako v komíně protože zezdola nabere vlhký a teplý vzduch který na půdě zkondenzuje a steče dolů. Naopak. Musí to větrat. Já to vyřešil montážní pěnou nahoře a je klid. Dole to větrá.
Podobně se mi chová trubka na půdě od digestoře. Ale ta se ucpat nedá tak ji mám na půdě otočenou mírně dolů a pod ní hrnec. Jednou za čas to kontroluju a voda tam je. Vylívat nemusím neb se stačí odpařit.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

TO Tiktak: Zhora práve nie! Hore to je niekde v chlade (chladný vzduch je suchý) a tadial sa to musí odvetrávať. Vlhkosť tam vniká zo spodu z tepla a skondenzovaná vodná para steká po kábli dolu. Čiže zaslepiť na teplejšom konci, spravidla dole.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#13 Příspěvek od MiraSt »

Nebudu se hádat. Měl jsem to dole zalepené plastelínou a když jsem to po čase potřeboval rozdělat tak to bylo plné vody. Prostě jsem to zaslepil nahoře, tím zabránil komínovému efektu a je klid. Dole to větrá a nahoře to těsní. Tak praxe ukázala jak to funguje. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Přesně tak, zaslepit to jen nahoře. Po čase až to vyschne, tak klidně zaslepit i dole, ale nejlépe se zátkou pro pozdější kontrolu. Právě, že je tam zima, tak tam vlez a zaizoluj to aspoň hadrama.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

myš ale taky kuna ! neproleze sice 20mm hadicí ale rozkousá kabel, opuštěná půda je její oblíbené útočiště,
už se tu párkrát řešilo kolem poničené kabeléže aut, obranných prostředků je hned několik - kdyby něco
plastelinu nahradí barevný colorplast - těsnící tmel na auta - pokud se ještě vyrábí (vypadal asi takhle):
colorplast
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“