Výstražník (výběr relé)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vojta749
Příspěvky: 7
Registrován: 20 led 2021, 01:00

Výstražník (výběr relé)

#1 Příspěvek od Vojta749 »

Zdravím,
Měl bych takový dotaz.
Podařilo se mi sehnat starý výstražník, co bývá umístěný na železničních přejezdech a chtěl bych ho zkusit zprovoznit.
Přemýšlel jsem jakým jednoduchým způsobem zařízení rozchodit, kde se vlastně jedná o postupné zhášení a rozsvěcování 2 žárovek+ zvuková signalizace zvonkem.
Takže nějaký způsob jednoduchého klopného obvodu...
Nakonec jsem našel, že existuje kmitací časové relé B 100,které je bohužel v dnešní době těžko sehnatelné, čímž by byl zřejmě problém vyřešen, ale mezi časovými relé jsou i typy TX 11,vím, že se vyráběly v různých provedeních se zpožděním rozběhu atd...ale je jich celkem dost k mání.
Myslíte, že by s tímto typem relé šlo výstražník zprovoznit?
Děkuji za odpověď
Přílohy
68-thickbox_default.jpg

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nevyráběli to v Blansku? Něco mně to matně připomíná, ale jako kluk jsem z toho jen tahal součástky...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#3 Příspěvek od Neniu »

U skutečného přejezdového zařízení jsou žárovky ovládané pomocí reléového kmitače, prostě dvě relátka. Jedno přitáhne, přes jeho dotek přitáhne druhé relé a to svým dotekem přeruší napájení prvního relé. Načež obě odpadnou a vše běží od začátku. Relé jsou zpožděné pomocí kondenzátorů paralelně k cívce (do série s kondenzátorem je odpor, aby to na dotecích moc nejiskřilo).

Zvonek je ovládaný ze stejného kmitače, jen jiným dotekem. Pokud je tam už elektronický zvonek, tak ten se jen připojí na napájení a sám si určuje takt zvonění.

V reálu jsou před žárovky zapojené regulační odpory, kterými se nastavuje napětí na žárovkách. Tyto odpory způsobují také ono charakteristické pomalé rozsvěcení žárovek.

Tedy takto je to u starších zařízení, ty novší mají ovládaní elektronické a dosti promakané.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

ZdenekHQ píše:Nevyráběli to v Blansku?
Relé řady Modurel, výrobce ZPA Trutnov. Na odkazu je zapojení některých typů.

Stará relé ZPA
Časové relé B100

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

A máš výstražník SSSR nebo AŽD ?

Ne, že by to bylo nějak důležité pro další bastlení se žárovkami, jen mě to zajímá.

Obecně bych doporučoval nějaký malý PIC a Mosfety, záleží jak moc věrohodně chceš, aby to blikalo.

Taky můžeš použít ELKO relé typ 91H ve funkci kmitače. Přivedením napájení začne kmitat s nastavenou střídou.

Nebo obvod s "555" nebo "4093" apod.


Nebo zde s tranzistory

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Neniu píše:U skutečného přejezdového zařízení jsou žárovky ovládané pomocí reléového kmitače, prostě dvě relátka. Jedno přitáhne, přes jeho dotek přitáhne druhé relé a to svým dotekem přeruší napájení prvního relé. Načež obě odpadnou a vše běží od začátku. Relé jsou zpožděné pomocí kondenzátorů paralelně k cívce (do série s kondenzátorem je odpor, aby to na dotecích moc nejiskřilo).
RC člen je jen u druhého relé. Zabezpečovací relé ale mají dost velkou mechanickou setrvačnost, s běžnými miniaturními relé to asi nebude mít správnou střídu.

Zvonec odebírá docela velký proud a vzhledem k jeho značné indukčnosti se na jeho spínacím kontaktu tahaly oblouky. Proto se to později předělávalo na polovodičové spínání.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 20 led 2021, 20:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elmohomola1
Příspěvky: 22
Registrován: 09 úno 2009, 01:00
Bydliště: Jihlava

#7 Příspěvek od elmohomola1 »

Zdravím,relé B100 mám a za něco málo + poštovné ho přenechám,ale stejnou funkci má většina modulových multifunkčních relé.Funkce se nazývá většinou cyklovač,nebo multivibrátor.Lze též použít dvě relé třeba řady TX.Jedno ZN druhé ZR,které se propojí a je z nich také cyklovač,kde se dá nastavit jak délka pulzu,tak délka pauzy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

@Achab: Je to možný, obal stejnej, vnitřek jinej a pro jiný účely. Tenkrát tam taky vyráběli časovače.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#9 Příspěvek od Neniu »

Lukas-Peca píše:RC člen je jen u druhého relé.
Je u obou. Pokud se tedy nepoužije jednoreléový kmitač, pak je pochopitelně jen u toho jednoho.
Lukas-Peca píše:s běžnými miniaturními relé to asi nebude mít správnou střídu.
Záleží na jejich konstrukci a velikosti připojeného RC členu ;)
Lukas-Peca píše:Zvonec odebírá docela velký proud a vzhledem k jeho značné indukčnosti se na jeho spínacím kontaktu tahaly oblouky. Proto se to později předělávalo na polovodičové spínání.
To je pravda, také se používaly zesílené doteky a podobně. Na hraní si doma je to ale jedno, pochybuji, že to bude zvonit hodinu v kuse ;) A pokud ano, tak ho sousedi asi budou lynčovat :D :D :D
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#10 Příspěvek od bdn »

Já bych si na tvém místě stáhnul video přejezdu a potom doma offline odměřil časové úseky, kdy je zapnuto/vypnuto to které světlo nebo zvonek.
Není složité udělat program pro arduino, které bude spínat na svých výstupech přes tranzistor relátko.
Odměnou je flexibilní změna programu a nezávislost na archaickém systému typu relé ZPA.
Jak se kdysi psalo na kubač blog, na blikače jedině s mikrokontrolérem.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

Kmitočet má být cca 55 kmitů / min, střída 50 %. Reléové kmitače ale vždy trochu "kulhají". Když to bude přesné, tak to nebude ono :)

Neniu: pravda, jsou tam dva RC členy.

Kmitač jsou relé K1 a K2. Relé K1 má dvě magneticky vázaná vinutí. Výstupní signál kmitače je k dispozici na volných kontaktech relé K2. Kmitač se spustí odpadem relé OSR. Zabezpečovací schémata používají speciální značky, ale myslím, že to půjde pochopit.
Přílohy
kmitac.png
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 20 led 2021, 20:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#12 Příspěvek od Neniu »

bdn píše:odměřil časové úseky, kdy je zapnuto/vypnuto
50 kmitů za sekundu, střída 1:1 s tolerancí tuším 20% (ale prosím nechytat za slovo, je to už dlouho...) zvonek zvoní buď synchronně se světly (je zapojen na stejné relé) a nebo je elektronický a pak si zvoní sám, asynchronně.
bdn píše:Není složité udělat program pro arduino, které bude spínat na svých výstupech přes tranzistor relátko.
No jasně, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, případně ještě složitěji. Kam ten svět spěje...
bdn píše: nezávislost na archaickém systému typu relé ZPA.
Existují spousty moderní relé, není nutné používat to staré ZPA, ačkoli by bylo trochu více stylové. Nejlépe by bylo někde splašit nějaké staré zabezpečovací relé, třeba NMŠ1-1000 a podobně.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#13 Příspěvek od Neniu »

[quote="Lukas-Peca"][/quote]

Tedy to je šelmostroj :D Není to celé, chybí tam SRko, D, X, KZko a podobně. To je z nějaké stanice? Protože chybí i směrová a kolejová relé.

Pro kmitání světel je ale potřeba opravdu jen K1 a K2 (SO je dekodér kmitače, kontroluje, jestli kmitač běží tak, jak má, čili ne rychle nebo pomalu, nebo třeba vůbec. A pokud to někomu připomíná nábojovou pumpu, tak má pravdu :D )
Naposledy upravil(a) Neniu dne 20 led 2021, 21:14, celkem upraveno 1 x.
Jsem na cestě k šípku.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jasně, to je jen jeden výkres, ale kdyby by byl zájem, doplním i výkresy červených světel, pozitivky, kontrolních relé KZ a NS, anulace, spouštěcího relé atd. :wink:

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#15 Příspěvek od Cowley »

Neniu a Lukas-Peca: Připadám si jako u maturity, ale to je už let :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“