Plasma TV Panasonic TX-P42G20E

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

Plasma TV Panasonic TX-P42G20E

#1 Příspěvek od Ruzha »

Dobrý den, prosím o radu s opravou TV. Pro rodin. známého opravuji uvedenou TV. Po zapnutí bliká led. Nakonec jsem zjistil, že je závada na IC boardu TNPA5081. Zde jsem našel asi 10 výkonových prvků vadných - jednak IGBT tranzistory, diody.. Když jsem je sháněl v ČR, cena za kus byla v průměru 130,-. Nakonec jsem je našel na Aliexpressu, za zlomek ceny a po 5 - 10 kusech. Koupil jsem tyto součástky cca za 500,-. Bohužel již na první pohled se mi některé nezdály, měly jako by přebroušené označení. Ale některé vybadaly jako orig. s nápisem JAPAN. Přeměřil jsem je, TV zapnul a opět většina odešla, + některé další. Nevím jak dál. Našel jsem na ebay celou, testovanou IC board. Máte prosím někdo zkušenosti s výměnou celé desky a nákupem komponent z EBAY? Mám strach, abych nekoupil desku za 2000,- a nakonec TV nefungovala.. Nějaké rady na postup? S TV nemám zkušenosti, ale je to pro rodinu.. děkuji moc za pomoc
Přílohy
TNPA5081.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Řeknu ti to jinak. Když už takovou plasmu vezmu do opravy, zjistím zda je závada ve zdrojové části. Pokud jinde, jde zpátky nebo do SD. Někdo může namítat že to nemáš na kšeft a že se učíš, OK. Ale zrovna tohle je drahá zábava s velmi nejistým výsledkem.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Sežeň jim místo toho LCD, ty, co nemají DVBT2 jsou za pakatel, nebo kup vadnou LCD a oprav ji, proti plasmě máš řádově vyšší šanci na úspěch.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#4 Příspěvek od MAJO39 »

Výmena samotných IGBT tranzistorov nepomôže, treba vymeniť aj príslušné budiče a drivery. Otázka je, ako sú na tom tie tranzistory z Ali... Ja som vtedy kupoval originály z Avelmaku. Lacné to nebolo, ale telka fungovala. Ale keď nemáš s TV skúsenosti, do plazmy by som sa rozhodne radšej nepúšťal. :wink:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Ruzha píše:Pro rodin. známého opravuji uvedenou TV.
Každá oprava tě přijde dráž než nákup stejné plazmy přes bazos.cz

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#6 Příspěvek od houmr »

Jakékoliv investice do nových součástek je u plazem vždy vysoce riziková investice. Stačí zapátrat v historii fóra, výměna tranzistorů bez budičů je 100% jistota prohry, s opravou obvodu budičů 50%. Dokonce ani výměna celé desky není zárukou úspěchu - už jsem tak přišel o zdravou desku, kterou jsem si pro vymezení příčiny půjčil z jiné televize...

O to větší má člověk pak radost, když se to povede - ale do ničeho jiného, než "skládat" z několika mrtvol jednu provozní bych už dneska nešel.

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Ruzha »

Všem moc děkuji za odpověď. Je to tak jak uvádíte. TV mám víc jak půl roku doma, jelikož jsem čekal 3 měsíce, než součástky dorazily. Objednal jsem i řídící obvody. Ale minimálně na dva tranzistory mám podezření, že jsou podvod z ALI. Je mi ale děsně blbé, po půl roce TV vrátit a říct, že ji nedokážu opravit. Již na začátku jsem se snažil opravu rozmluvit a koupit LCD.. Na Ebay nabízí celý board testovaný + buffer boards. Tak zvažuji, že kdybych tento komplet za 2000,- koupil, že je šance, že to bude fungovat. Ale to riziko je velké a navíc uvedené boardy jsou použité, tak záleží, jak dlouho budou fungovat.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Může být zkrat přímo v panelu, pak to nevyřešíš ani deskami za 2000. Vrátil bych mu to.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Ruzha »

workhard píše:Může být zkrat přímo v panelu, pak to nevyřešíš ani deskami za 2000. Vrátil bych mu to.
A lze to nějakým způsobem ověřit, že by byl zkrat přímo v panelu? Někde na zahraničním webu jsem se dočetl, že IC Boardy odcházely, když byly povoleny šroubky na výstupu. Ty jsem tehdy kontroloval a všechny byly dobře dotažené. Ono je opravdu možné, že je problém někde dál.. Moc děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Je to vidět - černá tečka.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Ruzha
Příspěvky: 38
Registrován: 29 črc 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Ruzha »

workhard píše:Je to vidět - černá tečka.
Černá tečka přímo na obrazovce? Jak velkou hledat? Jen bod? Děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Pixel.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Keby bol zlý panel, neodniesol by si to najprv driver? A ten sa dá multimetrom odmerať či nemá niektorý výstup skratovaný na + alebo GND.

Pri skratovaných IGBT treba dávať pozor, lebo sú tam dve dosky (Y-SUS a Z-SUS), a závada jednej odpáli tú druhú a naopak. Tu sa nedá opravovať po jednej, treba obidve naraz. Už som opravil dve plazmy s chybou na Y-SUS (ostatné opravené plazmy nepočítam), a aj sa to skomplikovalo použitím súčiastok z Ali takže následne som riešil aj Z-SUS. Osobné skúsenosti mám také, že so súčiastkami z číny sa to opraviť nedá. Buď sa prepália hneď, alebo za niekoľko minút, alebo sa neúmerne rozohrievajú. Zabralo mi to kopu času, čakania, menenia a merania... až som nakoniec objednal súčiastky v Amelmaku, a až s nimi to fungovalo. Budiče som ani v jednom prípade nemenil, iba odmeral, a boli v poriadku (a to prežili odpálenie pôvodných IGBT, a potom dva krát aj tých falošných čínskych). Keby som nespoliehal na čínu a objednal tranzistory u nás, mal by som opravené po výmene troch tranzistorov. Ale kto chce ušetriť... Hlavne treba nájsť príčinu závady, v mojom prípade to bol puknutý spoj na tranzistore.

Takže zhrnutie: s tranzistormi z číny to neopravíš nikdy, parametrami sú úplne mimo. Treba kupovať u nás. Pokiaľ je nejaký tranzistor u nás drahý, dá sa použiť lacnejší ekvivalent. Len sa nenechať odradiť, opraviť sa dá všetko, je to len otázka peňazí či sa to ešte oplatí. Sám niekedy opravujem aj veci ktoré sa neoplatia, ale chcem ich zachrániť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“