Meteostanice OWIM Auriol z Lidlu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Meteostanice OWIM Auriol z Lidlu

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám asi 4 roky meteostanici z Lidlu s venkovní jednotkou vítr a jeho směr/teplota/vlhkost/tlak a oddělenou jednotkou srážky/teplota. Do včerejšího večera žádnej problém.
https://www.lidl-service.com/cps/rde/SI ... TEOSTANICE
Od tý doby přestala ukazovat všechny hodnoty. Zkusil jsem restart vyjmutím baterek vnitřní jednotky, pak jsem dal i nový baterky a stále nic.
Venku je podle rtuťáku -16 st.C. Podle papírů by měla jet do -20. Že by to bylo baterkama ve vnějších jednotkách mi přijde jako nesmysl, jsou tam od podzima nový alkalický Maxelly a že by se obě jednotky vybily ve stejným okamžiku je nesmysl na n-tou. Předešlý baterky vydržely dýl než rok.
Spíš si myslím, že problém je ten mráz, větší zima od koupě dosud nebyla.
Máte někdo tuhle potvoru v chodu a ukazuje vám pod -15 st.C?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Zkusím hádat.
Ten rtuťový teploměr je těsně u okna a blízkost okna ho může zahřívat, zatímco ta venkovní jednotka je asi dál od zdi a zeď na ni nemá vliv, tak tam může být teplota nižší.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

U dvou ruznych i pomerne drahych meteostanic se mi stavalo to same. Vetsi mraz a prestalo to posilat data, musel jsem to resetovat apod. K nasrani. Tak jsem vsechny tyhle bezdratove smejdy vyhazel, natahl drat s DS18B20 a od te doby mam klid, nemusim se starat o baterky apod.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: Tak jsem vsechny tyhle bezdratove smejdy vyhazel, natahl drat s DS18B20 a od te doby mam klid, nemusim se starat o baterky apod.
No a jak chceš s drátem s DS18B20 řešit srážky, směr a intenzitu větru, tlak a vlhkost? S BME280 bych si poradil ale vítr, směr a srážky...
No a taky nějaká inteligentní zobrazovací jednotka s grafikou s použitím mimo PC... Vnitřní jednotku s TFT displejem programátorsky nedám...

To Yarda1: teď je už jen -11, což už párkrát bylo a stále nezobrazuje i když před tím -13 ukazovala. Na tu jednotku vítr/teplota/vlhkost/tlak už svítí žlutej pupek, takže -20 v ní rozhodně nebude.
No zkusím dát nový Varty. Jen je blbý se drápat v tomhle mrazu na železnej stožárek. Bez rukavic to je na přimrznutí a v rukavicích to nerozšroubuješ.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Je kolem -10 a obě venkovní jednotky se zase chytly a ukazují aniž bych na ně šáhnul. Prostě jim vadí zima, nejnižší teplotu, kdy ještě šly jsem viděl kolem -13. Aspoň že jsem k tomu nemusel lýzt.
Večer je budu víc sledovat při jaký teplotě která klekne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Klidně to může být jen baterkama, prostě přestanou baterkovat. Mám k meteostanici taky venkovní čido, je na dvě AAA a taky nechodilo ve velkém mrazu. Protože mám sem tam k dispozici vyházené primární lithiové A123, dal jsem ji tam místo 2xAAA na dráty a jedu z ní a funguje to i za velkých mrazů a i již vyřazená vydrží ještě přes dva roky, ty dvě AAA nové nevydržely ani rok.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#7 Příspěvek od alj »

V mrazech obyčejné alkalické baterie rychle ztrácí kapacitu. Do teplot pod nulou jedině lithiové. Dají se koupit za 50Kč kus. Pracují i v nízkých teplotách a navíc vydrží mnohem déle než klasická alkalická tužkovka. Ve venkovním čidle meteostanice vydržely více než 2 roky.
Tady jsou zajímavé grafy vlivu teploty na kapacitu baterie.

https://www.fsps.muni.cz/zachranavzime/ ... Sieger.pdf

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#8 Příspěvek od decmen »

Mně jede zatím jako z praku, ukazuje mi min.teplotu zachycenou -18,9°C někdy včera.
Jediné co mi blblo, byl ukazatel srážek, po týdnu dešťů tam vyskočilo 1200l/m a pak se to seklo a srážky neukazovaly vůbec. Pomohlo vyndat baterky jenom z hlavní stanice a zase je zasunout zpět, a už se chytla.
Baterky mám všude alkaliky GP, takže spíš nic moc qualita.
Přílohy
dodám foto
dodám foto

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

alj píše:V mrazech obyčejné alkalické baterie rychle ztrácí kapacitu. Do teplot pod nulou jedině lithiové.
https://www.fsps.muni.cz/zachranavzime/ ... Sieger.pdf
To jsem netušil že alkaliky jsou za mrazu tak mizerný.
Takže třeba tyhle? https://www.infoto.cz/fotopasti/4ks-ene ... gLklvD_BwE
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Jsou výborné, sakra drahé a mají až 1.8V na článek naprázdno, když jsou nové, což by se případně nemuselo sem tam něčemu líbit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:Jsou sakra drahé a mají až 1.8V
Hmm, máš pravdu, co když to je z 3,3V čipů bez stabilizace? Co tam vrazit jednu litiovku a druhou alkaliku, to bych se vešel. Otázka je, jestli u alkaliky s mrazem jen padá napětí a nebo letí nahoru i vnitřní odpor.
Umím je za 44 kus s DPH.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Jinak je velice vtipné, jak u těch AA lithiových Energizerů není nikde uvedená kapacita...
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Do srážkoměru by se vešla ale do větrníku určitě né. Vrtat díry pro přívody do hermetických krabiček batérek se mi teda zrovna moc nechce. Asi to nechám být, tak to pár nocí v roce nebude měřit. Je to prvně za 4 roky.
Našel jsem doma letitý Sanyo CR123A, má po letech 3,25V. Průměr je o 2,5 mm větší, pochybuju že by se i za cenu úpravy kastlíku pro dvě AA vešla.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#15 Příspěvek od Nagant »

Panasonic Alkaline Power AA mi v bezdrátovém čidle v mrazáku jedou dlouhodobě do -25 °C (teplota se pohybuje mezi -15 a -25 °C).
Ale základna je poblíž.
(Mám tenhle bezdrátový teploměr:
https://www.aliexpress.com/item/4001193 ... 4c4dNt0gSO )

Odpovědět

Zpět na „Poradna“