Brainstorming: možnosti navádění vozítka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Trlis
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2021, 01:00

Brainstorming: možnosti navádění vozítka

#1 Příspěvek od Trlis »

Ahoj,

začínám se zajímat o navádění vozítka (řekněme dětského autíčka) po limitované ploše. Mým cílem by bylo, aby se autíčko navádělo za pomocí detekce co se nachází pod ním. Jsem si vědom možnosti, kdy je možné jej navádět pomocí detekce čáry a následné koordinace pohybu dle její polohy. Oč bych měl nicméně zájem je, jestli Vás napadá možnost, jak mít třeba pod zmíněnou plochou nějaký obvod a v autíčku modul, který by jej dokázal detekovat a řídit se podle něj. Tím obvodem by mohl být klidně i měděný pásek tvořený z menších drátků. Autíčko musí být schopno tuto dráhu detekovat i přes možnou vrstvu - ku příkladu, že by byl obvod pod čistě papírovým kartonem nebo kobercem. Předem děkuji za brainstorming.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Jak dalece sahaji tve znalosti v elektronice? Umis narhnout nejaky obvod, vyrobit a zapajet desku, naprogramovat MCU?

Uživatelský avatar
Trlis
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od Trlis »

termit256 píše:Jak dalece sahaji tve znalosti v elektronice? Umis narhnout nejaky obvod, vyrobit a zapajet desku, naprogramovat MCU?
Co se elektroniky týče, tak jsem rád, že nahodím pojistky :D (možná jsem jí měl tak 2 roky kdysi na střední ale z 90% teorie). A u programování jsem měl nějaké základy - né přímo zaměřené na elektroniku ale setkal jsem se s assemblerem a pak Cčko a jeho odnoše.

Nečekám, že bych to zbastlil hned z hlavy ale pokud by mě někdo dokázal nasměrovat z jakých komponent by se to mohlo potenciálně skládat, tak už bych měl být schopný ten zbytek dohledat a vše zbylé si nastudovat. Spíše mi ve finále jde o to se vyhnout vyhledáváním nepřesných/milných výrazů, které by ve finále mohly vést k několika hodinám researche s nízkou kvalitou výstupů :). Takže za mě lepší poprosit profíky.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Určitě se něčím podobným už někdo zabýval - hledal bych na nějakých stránkách robotiky, asi by se daly najít i hotové moduly co by se k tomu daly použít.
Kdysi mne napadlo - no možná nenapadlo, ale něco se mi doneslo - že by nebylo tak složité zbastlit vozítko co by se drželo čáry namalované křídou na tmavé podlaze. Ale nijak jsem to nerozvíjel.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 22 úno 2021, 23:28, celkem upraveno 1 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Sledovanie ciary na podlahe byvala bezna uloha v sutaziach robotov.

Uživatelský avatar
Trlis
Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od Trlis »

Yarda1 píše:Určitě se něčím podobným už někdo zabýval - hledal bych na nějakých stránkách robotiky, asi by se daly najít i hotové moduly co by se k tomu daly použít.
Kdysi mne napadlo - no možná nenapadlo, ale něco se mi doneslo, že by nebylo tak složité zbastlit vozítko co by se drželo čáry namalované křídou na tmavé podlaze. Ale nijak jsem to nerozvíjel.
Jo, s těmi vozítky co se pohybují na základě čáry pod nimi už jsem se taky setkal ale to by mi nesplňovalo tu mou ideu. Rád bych, aby člověk mohl samotnou trasu, podle které se bude pohybovat schovat. Neboli hodím přes tu trasu koberec a to vozítko musí vědět že na tom stojí i přes ten koberec.

Dále jsem se díval i na projekty co používají zase malou kameru k autonomní identifikaci cesty ale to taky není ono.
https://www.youtube.com/watch?v=BBwEF6WBUQs

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

To by šlo. Dvojlinka produkujúca striedavé magnetické pole namiesto čiary a dve snímacie cievky namiesto fotosenzorov. Po detekcií signálu z cievok by nasledovala logika rovnaká ako u autička s fotosenzormi a bielou čiarou.


A čo tak robotický vysávač zamaskovaný väčším autíčkom?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

V modelařině se to dělá tak, že je pod podložkou ocelový drát a autíčko má na řiditelné přední nápravě magnet.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Jeden drát, protékaný střídavým proudem, nejlépe vyšší frekvence. Dvě cívky detekují polohu podle intenzity mag. pole.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od bum »

Podobné ovládání jsem kdysi dělal podle knížky OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY, v místnosti se natáhla smyčka z dvoulinky a předělané pásové vozidlo jezdilo uvnitř této smyčky podle povelů. Vysílač NF signálu byli dva tranzistory.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Olchor píše:... Dvě cívky detekují polohu podle intenzity mag. pole.
Hlavičky do magneťáku, zešilovač, pásmovej filtr nastavenej na danou budicí frekvenci, detektor absolutní hodnoty a rozdílovej zesilovač. Výslednej signál může komandovat pohonem tak, aby byl rozdíl mezi signálama z obou cívek minimální až nulovej (vysílací drát mezi cívkama)...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
hobbyrobot
Příspěvky: 123
Registrován: 17 čer 2015, 02:00

#12 Příspěvek od hobbyrobot »

V průmyslu se používá magnetická páska:
https://silnemagnety.cz/produkt/magneti ... ka-20x1-5/
a dva hallovy detektory.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#13 Příspěvek od jirkati »

Obdobný systém se už mnoho let používá ve firmách pro dopravu zboží na naprogramovaných vozíčkách řízených ze smyčky zalité v betonu. Navíc ty vozíky mají indikaci čehokoliv v cestě, včetně člověka. Snímání řídícího signálu provádí složitý systém cívek těsně nad podlahou. Zkoušeli jsme v Boleslavi třeba vytlačit vozík z trasy. Stačilo 100 mm a vozík se zastavil, zeptal se svého dispečera co se děje a vrátil se na trasu. Současně zpomalily všechny vozíky, které mu měly už podle základního schématu pohybů dát po trase přednost. Schválně jsme vozíkům vstupovali do dráhy. Poprve jen zastavily a zatroubily, podruhé nás napráskali na dispečinku vozíků.
Pro dané hobby použití by se dala použít řada snímacích cívek s porovnáním síly signálu z řídícího kabelu pod podlahou. Výsledným signálem napájet poháněcí elektromotory v bočních kolečkách s částečnou, elektronicky řízenou, svorností. Zadní kolečko jen vlečené.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#14 Příspěvek od MetalGod »

termit256 píše:…naprogramovat MCU?
Ty na takovou trivialitu musíš programovat MCU?! 8O Tohle se dá udělat s jedním OZ…
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Ja se ho ptal protoze se mi zdalo ze elektronice moc nerozumi. Aby mu lidi neradili neco co nebude schopen postavit. Ale kdyz je "rad ze nahodi pojistky", tak to stejne nema vyznam resit.
Ono je mnohdy jednoduchsi postavit neco s MCU a nasledne jednoduse ladit soft, nez to lepit s OZ a pri ladeni neustale vyndavat desku z auticka, pajet neco na tistak, shanet soucastky, zamontovavat zpet (pokud se to tam nasledne vleze) apod. I nasledne upravy jsou jednoduchsi. Kdyz bude po chvili chtit, aby se napriklad auticko pri dojeti na konec drahy otocilo a jelo zpet, mas u zapojeni s jednim OZ podstatny problem :-)
U MCU jen opravis program bez zasahu do HW.

Ono s tim kanonem na vrabce to byva jen zdanlive. Ja treba ted delam univerzalni obvod ktery snizi proud relatka po pritahnuti. Da se to udelat s tranzistory, 555, OZ apod, ale obvodove a rozmerove nejjednoduchsi to je s ATTINY a jednim mosfetem. Dve pouzdra SOT23 a nic vic.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“