Pozor-zpětný proud!

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Pozor-zpětný proud!

#1 Příspěvek od Dratak »

Minulý týden byl u mě kamarád, že mu po zkratu v zásuvkovém okruhu kvůli vadné prodlužovačce vypadl i hlavní jistič. Nahodil ho-ale ta jedna fáze mu v rozvodu pořád nejde. Tak jestli bych se na to nepodíval. Příčinou byla samozřejmě přetavená pojistka 35A v přípojkové skříni, kde je objekt napojen kabelovou smyčkou na rozvodnou síť. V okamžiku zkratu měl zapnutou konvici na kávu (na stejné fázi) a elektrický sporák. Fází již tedy zřejmě tekl značný proud a pojistka proudový náraz v okamžiku zkratu nevydržela. Sám mám na chalupě pro tento případ ve skříni stále připraven balíček tří rezervních pojistek se správnou jmenovitou hodnotou, i když se mi nic takového zatím nestalo.

Uvnitř každé přípojkové skříně je výstražná tabulka POZOR-ZPĚTNÝ PROUD! Co přesně tato tabulka říká? Napadlo mě, že jde o tuto věc:

Montér se nesmí mylně domnívat, že vyjme-li pojistku jedné fáze, je strana za pojistkou bez napětí. Přes připojené spotřebiče se sem může dostat napětí z ostatních fází. Jedním extrémem je, jsou-li připojeny pouze jednofázové odběry mezi jednotlivými fázemi a PEN. Potom po vyjmutí pojistky bude vodič za ní bez napětí. Druhou krajní situací je, že na fázi je připojen jeden spotřebič napájený sdruženým napětím (jako vhodný příklad poslouží svařovací transformátor, který mívá vzhledem k příkonu primár na 400V). V tom případě montér při náhodném dotyku na vodič za vyjmutou pojistkou "koupí" plných 230V z jiné fáze ZPĚT PŘES PŘIPOJENÝ SPOTŘEBIČ, jehož vnitřní odpor je v tomto případě vzhledem k vnitřnímu odporu lidského těla zanedbatelný. V praxi se na vodiči může objevit cokoliv mezi nulou a 230V dle připojených spotřebičů v rozvodu.

Je tento proud zmíněným ZPĚTNÝM PROUDEM? Nebo je problém úplně někde jinde? Byli jsme v práci na školení z vyhlášky 50, tak jsem se na to schválně zeptal. Bohužel, nedostal jsem odpověď....... Bude to tady někdo vědět?

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#2 Příspěvek od meno »

Tiež som takéto tabuľky videl ! Je to to čo píšeš s tými 3.faz spotrebičmi ! Ale je to aj na svorkovniciach PEN alebo PE. Takisto ak odpojíš nejaký drot aj od 1faz. spotrebiča na takejto svorkovnici a a je tento spotrebič zapnutý takisto bude na tomto drote napätie. Tak to je spätný prúd !!!

:D :D :D

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od rezis »

Ja si vždy myslel že zpetný proud je u indukcni zateze.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#4 Příspěvek od Split »

Zpetny prud?MAri sa mi ze o niecom takom nam dorazne hovoril profesor na SPS elektrotechnickej v 1. rocniku(teraz som v druhom).AKo tu predosly hovoril o indukcnej zatazi aj ja s nim suhlasim.Ak si clovek patricne vzdelany tak by ti mal nieco hovorit jav zvany VLASTNA INDUKCNOST.Ak nie tak napis a ja ti ho popisem.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#5 Příspěvek od meno »

Split píše:Zpetny prud?MAri sa mi ze o niecom takom nam dorazne hovoril profesor na SPS elektrotechnickej v 1. rocniku(teraz som v druhom).AKo tu predosly hovoril o indukcnej zatazi aj ja s nim suhlasim.Ak si clovek patricne vzdelany tak by ti mal nieco hovorit jav zvany VLASTNA INDUKCNOST.Ak nie tak napis a ja ti ho popisem.
To si z niečim pletieš Spätný prúd je to čo písal Dratak a čo som ja písal !

Na indukčnej záťaži sice pri rozpínani vznikajú prechodné javy - indukuje sa na nej napätie (iskrenie pri rozpínaní vypínača) ale to zo spätným prúdom nemá nič spoločné !!! Tabulky Pozor spätný prúd sa bežne umiestnujú do rozvádzačov kde sú poistky a zbernice PE alebo PEN kde hrozí úraz týmto prúdom !!! Tak pozor na to !!!


:D :D :D

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od badoch »

Jsem si to sice myslel, ale raději jsem to nechal ještě vyhledat. Je to napájení vedení ze dvou míst.



http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3890.0.html
Obrázek

Uživatelský avatar
labi
Příspěvky: 12
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: SL-SK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od labi »

POZOR SPETNY PROUD znamena ze RISka /rozvadzac/ je napajany z dvoch stran, ak sa vypne privod do RISky /napr u trafa/ tak aj tak ta moze byt nebezpecne napatie, robi sa t kvoli zmenseniu prierezu privodneho kabelu do RIS z trafa a uzatvara sa to do okruhu, mozem nakreslit aj schemu

Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#8 Příspěvek od 007 »

Pro možnost přemostění poruchy (vadného kabelu např.) se skříně RIS "kruhují",např. když je v ulici 10 skříní,tak jsou prosmyčkovány mezi sebou a z první vede kabel do poslední.Přívod z trafostanice může vést do první nebo poslední skříně nebo taky do obou.V případě poruchy kteréhokoli kabelu je možné přendáním pojistek vadný kabel vyřadit a přitom všechny skříně budou napájeny.Protože se kvůli problémům s jištěním nepoužívá paralelní provoz kabelů,je v bezporuchovém stavu ten kruh třeba v poslední skřini rozpojený,na onom kabelu nebudou osazeny pojistky,ale bude pod napětím z první skříně.Proto to varování o zpětném proudu,ten kabel je sice bez pojistek,ale pod napětím!!
007

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“