náhrada rtuťové baterie

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

náhrada rtuťové baterie

#1 Příspěvek od marshal »

mám stařičký Olympus 35RC kde je knoflíková rtuťová baterie 1,3V. Pátral jsem po náhradách ale dozvěděl jsem se pouze že nedoporučují alkaliku s 1,5 V.
(zde : https://web2.ph.utexas.edu/~yue/misc/35RC.html )
Doporučují adaptér ale ten stojí na Ebay 500.- Kč, což se mi na to občasné focení zdá moc. Nedá se ještě v nějakých zapomenutých zásobách sehnat knoflík s napětím 1,3 V ?
Teď je tam baterie co asi rtuťová není ale taky zdá se nesehnatelná.
Má nápis TYP 5105 9010 a na druhé straně : R3 BATERIA Kčs 4.-

V nehorším tam zkusím alkaliku ale pro jistotu se ptám jestli nehledám špatně a třeba nějaké knoflíky 1,3V existují.
děkuji

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

V adaptéru je schottky dioda, nic jiného. Nevím, jak velký boj je se dostat do foťáku k držáku baterky, protože se nabízí tu diodu osadit na výstup držáku dovnitř do foťáku. Pokud je to nereálné, tak by se dal zkusit spáchat ten adaptér, tak pěkný, jako v odkazu být nemusí, myslím, že kousek oboustranné DPS desky, pár kousků drátu k tomu připájet jako klec držící článek a ta schottka a adaptér je na světě.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

tak si ten adapter udělej . . .
SMD schotku seženeš za pát korun a redukci aby to uvnitř nehrkalo si nech
. . . udělat od nějakého soustružníka.
nemusíš to přeci kupovat jak je napsané v tom návodu na obrázku . . .
Přílohy
dovolil jsem si to vypreparovat z tvého odkazu . . .
dovolil jsem si to vypreparovat z tvého odkazu . . .

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#4 Příspěvek od marshal »

děkuji za rady,
zdá se ale že jsem řešení našel:
https://www.abcfotopotreby.cz/weincell- ... ncair-135v
přeji všem pevné zdraví

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Pokud je OK ne zrovna nízká cena a životnost v prvních jednotkách měsíců, tak to určitě je řešení.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#6 Příspěvek od marshal »

tak jsem to objednal, předpokládám že při mé frekvenci focení to bude na roky. Normálně fotím digi ale protože se doma nudím tak jsem vytáh tohoto stařečka a budu si hrát. Na bastlení už mám klepavé ruce ..

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Nevim k cemu presne tam ta baterie je, ale pisou ze spis nez napeti vadi jeho postupny pokles nebo nastabilita u soudobych baterii.
Dal bych tam nejaky malicky LDO a bylo by vystarano.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Nevím, jak to vypadá se zinc-air technologií, když se do toho článku jednou pustí vzduch. Tím se článek aktivuje a je otázka, jestli, když se po focení zase zalepí, tak jestli se reakce zastaví a znovu rozběhne při dalším otevření. Takhle by to na roky být mohlo, ale když necháš článek otevřený, bude za pár měsíců konec, moc dlouho nevydrží.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#9 Příspěvek od marshal »

nemám vůbec tušení co to ta zinc-air technologie je.
Už jsem na toho koně nasedl tak uvidím jak to dopadne.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Kúpil som to minule len tak náhodou podľa tvaru, ani neviem či na to bola nejaká akcia či čo. Až doma som zistil, že to nie sú klasické LR44. Potreboval som to do teplomera a tak... Na obale bolo uvedené, že je to do načuvacieho strojčeka. Po odlepení ochrannej nálepky tie baterky šli v izbovom teplomeri asi dva týždne.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hubert_79 »

Stejnou baterii používá Olympus OM-1. Sehnal jsem před lety nějakou "náhradu", jenže to je baterka, ze které odloupneš záslepku a údajně ji tím nějak aktivuješ. Prý to vydrží úplné hovno.
V tom foťáku baterku mám, je to Varta a je na ni napsáno "Made in W. Germany". A funguje, ona tam houby žere, napájí jen expozimetr.
Stejné baterky taky patří do Minolty Hi-matic; tam se to řešilo tak, že jsi tam dal ty 1,5V a metodou pokus - omyl jsi zjistil, jak to ovlivňuje měření. Ovšem při expoziční pružnosti barevného negativu to problém nebyl, fotilo to normálně.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#12 Příspěvek od alj »

Dej tam baterii 1,5V. Bude to fungovat. Rtuťové baterie mají plochou křivku vybíjení a pracují dobře i za mrazu. Pro běžné focení tam delj v klidu alkalickou baterii 1,5V a bude to fungovat. Rozdíl napětí je jen 15 procent. Nevím jak u Olympusu, ale u zrcadlovek Fuji a Practika to pracuje bez problémů a žádnou pozorovatelnou změnu v měření expozimetru jsem nezaznamenal.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od zdenoeddie »

OT: cim je vynimocna technologia zinc-air od inych, ked je to vykupene tak nizkou zivotnostou?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Toliko stručný dotaz na Google, lehce učesaný z automatického překladu :
Mezi výhody zinko-vzduchové baterie patří plochá vybíjecí charakteristika, bezpečnostní a ekologické výhody, dlouhá skladovatelnost a nízká cena. Kromě toho mají zinko-vzduchové baterie ve srovnání s většinou primárních baterií vysokou objemovou hustotu energie.
S tou nízkou cenou je to tedy docela humorné :-)
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Hubert_79 »

zdenoeddie píše:OT: cim je vynimocna technologia zinc-air od inych, ked je to vykupene tak nizkou zivotnostou?
Ta technologie není výjimečná nebo nějaká super. Jde ale o to, že jiný článek s napětím 1,35 V neseženeš...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“