S: obvod Z80 SIO (serial interface Z84C40), 74670

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

S: obvod Z80 SIO (serial interface Z84C40), 74670

#1 Příspěvek od RayeR »

Do Easy Z80 shanim tyto obvody:
1x Z80 SIO (serial interface) Z84C40
2x 74xx670 DIL (neni tak nutne, da se koupit SMD verze)
1x SRAM AS6C4008 DIL (neni tak nutne, da se nahradit mensi)

Nejlepe vymenou za jine svaby, soucastky ci PC HW.
Taktez muzu venovat nebo za nakou drobnost neosazeny plosnak Easy Z80 - vyrabel sem u cinana 5ks, tolik jich nevyuziju.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Dederón SIO by nestačil?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od RayeR »

Asi stacil, nevim jak je to s rychlostma, jesi u SIO byly taky ruzne speed grady jako u CPUcek, hodiny by to melo brat 1.8neco MHz xtalu, tak to snad zvladne i dederon...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Mám jen dederónský PIO a CTC, ani jeden v Easy pokud vím není. Budeš to Easy stavět?

Já mám funkční Sapi 1Z s CP/M 2.2, asi jedinnej v česku na HDD 2 x 16 MB, (dá se vybrat dva ze šestnácti logických disků) se stránkovanou pamětí a disketama 3.5, 5,25, (obojí HD) a samozřejmě 8" (SS/SD). Alternativně jsou diskety na SD kartách. Dokonce je v tom systém Plug and Play, otestuje si co je v roštu za desky a podle toho si oflekuje Bios. Před 12 lety jsem si prostě pár let hrál. :wink:
Kdyby to Easy mělo PIO, CTC a DMA, tak bych do toho asi i šel.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#5 Příspěvek od judeware »

Určitě bych měl někde nalézt Z80 SIO/0 (DIP40) a snad i ty "komboregistry" LS670...

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od RayeR »

>Celeron
Easy Z80 uz mam asi z 3/4 osazeny, chybeji mi naky precizni patice, oscilatory... neco holt budu muset nekde objednat. Ne PIO tam neni, ten projekt a schema je na Githubu, tak se muzes podivat. A PIO mam zrovna taky, tady potrebuju SIO, ma to vyvedene 2 UARTy na standardni Cannony...
Jeto jednoducha deska na hrani, nema to ambice bejt nakym superpocitacem nebo herni konzoli, spis tak na programovani a jako bonus je tam ta strankovana velka pamet, samozrejme by pro zacatek stacilo i nakych 32/64kB, to doma mam...

>judeware
dik, uvidim jak se sejdou nabidky, pokud bude neco bliz...
Naposledy upravil(a) RayeR dne 23 bře 2021, 20:19, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PeteBurns »

Čo s tým potom keď to dokončíš? :) Dá sa to nejako prakticky využiť?

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od RayeR »

Je to takova retroHW hracka pro ty, kdo se Z80 neco delali nebo je to zajima/... V dobe kdy se daj zadarmo ziskat kity s STM32 s asi 100x vykonem nebo levne RpiZero z 1000x vykonem, tak to asi smysl nema :)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#9 Příspěvek od judeware »

RayeR píše:...s asi 100x vykonem nebo levne RpiZero z 1000x vykonem...
Pozor na matení pojmů. 8-) 1000x vyšší výkon - to jako znamená, že to žere 1kW, zatímco původní CPU Z80 měl ztrátový výkon 1W?

Takhle to zpravidla píší marketingoví penisoidi (IT webové obchody a publicisti napříč internetem) - "vysoký výkon, vyšší, než kdy dříve" atd. U většiny výroků souvisejících s dnes frekventovaným pojmem výkon mi chybí vhodné upřesňující přívlastky. Např. "početní". 8-)

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

Judeware máš pravdu, že v tom máš zmätok :D On predsa nepíše o príkone, ale výpočetnom výkone ;)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak ono když si chceš pohrát s CP/M, tak stačí na PC spustit emulátor Altair. I když emuluje instrukce I80 nebo Z80, jede na I5 asi tak 1000 x rychlejc. Někdy je dokonce potřeba ho nastavit na původní rychlost odpovídající reálný Z80 aby se vůbec dalo sledovat, co dělá. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od RayeR »

Na simulatoru Z80 sem se ucil programovat na prumce (ASM), ale na HW nas nenechali sahnout, protoze na cele skole byl snad jediny kit, kery nam z velkou slavou ukazali na posledni hodine. O CP/M mi nejde, ten si muzu poustet i na x86.

Nicmene ti Celerone dekuju za nakopnuti spravnym smerem hledat v provenienci DDR - nevim proc ti sourduzi vymejsleli vlastni obfuskacni znaceni soucastek, Tesla se s tim nesrala a proste priznala, ze je to pajc MH74xx nebo MHB8xxx, ale dederoni si museli vymyslet nic nerikajici UB8560D, ktery mam na seznamu, jen sem tehda nevedel co to je (taktez bych mel mit i UB857D - CTC a UB855D PIO). Takze uz jen zbyva ho fyzicky najit, takze snad ta nejpalcivejsi komponenta je poresena :)

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od RayeR »

Tak UB8560D jsem doma nasel, akorat soudruzi nekde pri kopirovani udelali chybu, ze svab ma roztec pinu 2.50mm misto 2.54mm, tak se na koncich nozicky trosku rozchazi s patici :P
Přílohy
easy_z80.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

A do pytle, na to jsem nepomyslel. Tak ho v něčem zkus, jestli máš v čem zda je dobrej a pak ho tam narvi bez patice, těch 0,8 mm celkově navíc se ještě dá rozprostřít pokud se trochu 3-4 krajní nohy malinko natvarujou. V nouzi to jde přihnutý narvat i do non precizních patic ale musí se vofafrně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od RayeR »

V pohode, uz zsem to znasilnil. Zajimavy, ze mam i jiny DDRonsky svaby, ktery maj roztec 2.54mm...

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“