Program na přečíslování souborů - kdo poradí?

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Program na přečíslování souborů - kdo poradí?

#1 Příspěvek od EKKAR »

Potřeboval bych pomoc respektive radu, jak realizovat následující věc:
- mám soubory fotek s poměrně složitým unikátním označením, vytvořeným fotoaparátem - bohužel při řazení podle klasický číselný posloupnosti ve složce Widlí ty fotky nejdou v pořadí za sebou tak, jak byly vyfocený.
- změnit způsob původního označování nemůžu, foťák nemám k dispozici, abych v něm změnil nastavení na logičtější způsob popisování, mám jen hotový soubory obrázků v soukromým cloudu. Je dost dobře možný, že to označení bylo původně logičtější, protože u některejch mám pocit, že byly focený mobilem a že to přeznačení spáchal ten cloud - bohužel na výběr úložiště nemám žádnej vliv, musel jsem akceptovat to, který si zvolil zadavatel.
- potřeboval bych pro další zpracování těch obrázků poradit nějakej způsob/program, kterej by mi ty fotky přečísloval podle jednoduchý řady počínaje 001 až 999 (víc jak 200-250 jich v jednom souboru není, třímístný číslování musí bohatě stačit) třeba jen podle toho, jak bych je myší postupně přetahoval z jednoho wokna do druhýho nebo nějakým jiným způsobem postupně označoval. Hodilo by se mi to i pro moje soukromý práce s fotkama. Doposud to musím fotku po fotce manuálně datlovat na číselný klávesnici a když těch fotek potřebuju seřadit víc, je to o vyvolání si zánětu v karpálních tunelech ...

Dodatek - pokud mi někdo navrhne, abych využil EXIF data, tak bohužel, fotky jsou bez těch nejdůležitějších, který obsahujou třeba TTD k samotný fotce (datum, parametry expozice, model foťáku...) - autor to nejspíš před uložením řeže pryč, asi aby se mu jich zmestilo co nejvíc ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Zoner Media Explorer by mohl pomoci.

Uživatelský avatar
elped77
Příspěvky: 142
Registrován: 24 pro 2010, 01:00
Bydliště: VT

#3 Příspěvek od elped77 »

Total Commander
Ctrl+M

alebo

IrfanView má v napr. v náhľadoch možnosť Spustiť hromadné akcie s vybranými súbormi ...
alebo v programe ťukni Súbor - Hromadná konverzia/Premenovanie
Naposledy upravil(a) elped77 dne 23 dub 2021, 21:51, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Zolda »

Ant renamer by nepomohl?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Zkusím ten Total Commander, ten mám a nemusím ho odnikud stahovat. Je k tomu ještě nějakej fígl, kterým by se to dalo usnadnit?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hubert_79 »

Něco o tom píšou tady a tady.
Nevypadá to nijak složitě.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jop, asi to pude. Nejhorší je, že ty obrázky jsou jinak řazený v náhledech na tom úložišti (podle času vytvoření) a jinak se to zobrazí seřazený podle těch kódů ve wokně TC (numericky), takže musím mít otevřený vedle sebe wokno cloudu abych viděl jak jsou ty fotky za sebou a podle nich je seřadil podle náhledů i ve vedlejším wokně TC - a pak teprve dát "Přejmenovat" ... Ale aspoň že nebudu muset datlovat každou fotku extra ...
Dík za nakopnutí (snad) správným směrem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Však ich sťahuj po poradí ako išli. Budú mať dátum stiahnutia, potom v TC dáš usporiadať podľa dátumu, následne hromadne premenovať, a je to.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hubert_79 »

Hlavně si někde nech "originály" a vrtej se v kopiích. Řadil bych to (u fotek logicky) dle data a času pořízení.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Však to môže premenovať tak, že na začiatku bude trojciferné číslo, a za ním po medzere pôvodný názov. Keby sa to nepáčilo, dá sa to premenovať naspäť. Premenovanie obsah súboru nemení.

Pokiaľ pôvodná skupina fotiek má v názve niekde nejaký dátum a čas, dá sa to premenovať aj tak, aby sa to triedilo podľa tohoto. Fotky stiahnuté z internetu majú zvyčajne dátum vytvorenia súboru presne okamžik keď sa súbor uloží na harddisk. EXIF to už tiež nemá. Pokiaľ teda nieje čas uložený v názve súboru, ale je napísaný niekde pod fotkou, jediná možnosť je sťahovať ich v poradí v akom ich chce mať a následne dať zobrazenie podľa dátumu, a premenovať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Hubert_79 píše:Hlavně si někde nech "originály" a vrtej se v kopiích. Řadil bych to (u fotek logicky) dle data a času pořízení.
Však hej - tímhle vším už jsem si prošel, že se upravujou kopie, zatímco na originál "se nešahá", stejně tak výsledný řazení, ono by to ani jinak nešlo použít, jsou to "časosběry" z určitý činnosti, který mají ve finále bejt použitý jako instruktážní a výukový, takže časová posloupnost je právě důležitá. Už mám "zmáknutou" i kontrolu duplicitních fotek, respektive fotek zobrazujících moc často podobnou situaci (soft Visipics), ale to nutný zdlouhavý manuální přečíslovávání už mě prostě sralo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Samozřejmě Total Commander.
Přejmenování má milion možností, od prostého čísla po využití (částí) původního názvu nebo doplnění o vlastní text. Prostě tam nastavíš defacto cokoli.
Před samotným provedením přejmenování vidíš náhled, jak to bude vypadat. Pracovat s kopiemi a ponechat původní název v novém názvu jsou dobré rady.

PF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně abych pak někdy s pořádným drakem v palici po spuštění TC nezjistil, že mám v počítači úplně, ale úplně zbytečně dva naprosto stejný "C" disky a nedal kvůlivá ušetření diskovýho prostoru jeden z nich zformátovat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od petrfilipi »

Nerozumím. Můžeš tu C duplicitu popsat blíže?

PF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zkus si TC znovu nainstalovat a spustit - ukáže ti wokno rozdělený svisle na 2 půlky - a při prvním spuštění ti v obou zobrazí obsah systémovýho disku neboli ve Widlích "disk C". No a jestli sis všimnul, tak jsem vejš napsal "s pořádným drakem", což někde jinde znamená "s vopicí" a jinde zas "nacucanej jak klíště" neboli "sťatej jak Záviš z Falkenštejna", "sjetej jak carskej ouředník" nebo prostě "na plech". V takovým stavu se pak chlap často chová podobně jako blondýna - zjistí, že má dva stejný disky "C", tak dá jeden zformátovat ...

Jinak jsem ten postup postahovat, zobrazit v TC, seřadit podle data a přejmenovat vyzkoušel na jednom nepříliš náročným souboru asi 15 fotek a chodí to jak potřebuju.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Software“