Jednosměrná videokazeta

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Jednosměrná videokazeta

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Získal jsem originál videokazetu s neznámým obsahem (můžete hádat, co na ní bylo) a když jsem ji chtěl převinout zpět, z videa se ozval divný zvuk a vyhodilo kazetu s nezataženým páskem. Zjistil jsem, že po stlačení pojistky zespodu kazety se odjistí oba kotouče, ale pásek lze posouvat jen dopředu, ne zpět. U pravého kotouče je totiž vedle vodicího válečku ještě jeden, který působí jako jednosměrná brzda. Pásek může jít dovnitř, ale ne ven. Není vidět ani žádný mechanismus, kterým by se to dalo odjistit, pásek lze dostat ven jedině tak, že se otáčí současně levým i pravým kotoučem, aby se uvnitř vytvořila volná smyčka. Chápu, že je to ochrana proti opakovanému přehrávání, člověk to musel zanést zpět do půjčovny a znovu zaplatit, ale spousta videí při vysouvání kazety automaticky kousek posune zpět a tohle je může poškodit (v tom mém praskla řemenice ozubeného řemínku k mezikolu). Jsou zde nějací pamětníci, jak se s tím pracovalo?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

foto?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Můžeš to vyfotit? Ani na kazetách z půjčovny jsem nic podobného nikdy nepotkal.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#4 Příspěvek od dj_Paul »

mě to spíš připadá jako nějak poškozená brzda

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Taky to nepamatuji. Navíc ty dva válečky jsou před navíjecí cívkou, takže zatažení pásku do kazety zpětným převíjením nemůžou nijak bránit.
Máš na mysli, předpokládám, tyto:
Obrázek
Potíž je jen v tom, že jsem nepotkal moc kazet, v nichž by všechny sloupky byly otočné, obvykle po nejméně dvou pásek jen klouzal.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak se omlouvám, kazetu jsem rozebral a je zcela obyčejná, jen mě zmátlo, že v ruce nejde převíjet zpět ani mírným násilím, ale to je způsobeno jen třením pravého kotouče v pouzdru, zuby kotouče se o vnitřní stěnu celkem kvalitně zaseknou. Levý to nedělá. Pokud se dá kazeta do videa, tak bude kotouč v pouzdru vystředěný a nebude to drhnout. Že video odešlo zrovna u této kazety bude náhoda, už jsem ho chvíli nepoužíval. Ty plasty už holt začínají křehnout a jednou asi budeme rádi za každý funkční kus.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#7 Příspěvek od mluno »

VHS málokdy šly převíjet ručně tím, že se jen navíjelo (to šlo na začátku, ale když byl jeden kotouč plný a druhý prázdný tak to nešlo). Muselo se vždy ještě odvíjet ze druhé strany a chtělo to trochu koordinaci, aby ten pásek byl ještě přehrávatelný (nezmotal se).

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “